(, EuroEkonóm.sk ,  18)

Poradňa

Máte otázky týkajúce sa ekonmiky, financií, marketingu, manažmentu, obchodu, služieb, zamestnania alebo investovania? Spýtajte sa v ekonomickej poradni. Ekonomická poradňa ekonomickej encyklopédie EuroEkonóm.sk je tu pre Vás 24 hodín denne.

Máte otázky alebo problém na riešenie

V prípade, že máte otázky či problémy, súvisiace s ekonomikou, použite formulár na konci každej stránky. Snažte sa svoju otázku alebo komentár pridať pod článok, ktorý najviac vystihuje Váš problém alebo skúmanú oblasť

Chcete študovať ekonomiku alebo ekonómiu

Záujemcom o štúdium ekonomiky a ekonómie, obchodu, marketingu či manažmentu určite poslúži prehľad ekonomických vysokých škôl a fakúlt univerzít, pôsobiacich na Slovensku. Na stránke Prijímačky na strednú školu alebo Prijímačky na vysokú školu nájdete podklady, ktoré Vám pomôžu pri príprave na ekonomickú školu. Nájdete tam aj testy, ktoré dostali Vaši predchodcovia na jednej z mnohých vysokých a stredných školách v Slovenskej a Českej republike.

Autor: EuroEkonóm.sk

Tento príspevok bol vytvorený 5.7.2008 a aktualizovaný 21.3.2015. Pozrite si ďalšie príspevky autora EuroEkonóm.sk.

Stránky v sekcii Ekonomická poradňa

V sekcii Ekonomická poradňa ekonomickej encyklopédie sa nachádza 122 stránok:

Už ste čítali?


Komentáre

 1. viera

  Som bezny clovek a nemám ekonomicke vzdelanie.
  Potrebujem zistit aká bola inflácia na SR za posledných 10 rokov.
  Ako/kde to zistim?

 2. janka

  Dedičskym konaním som nadobudla pozemky trvalé a travnaté porasty ,som povinná urobit danove priznanie a platit dan z pozemkov?

 3. Milan

  Nárok na vdovský a vdovecký dôchodok bezdetných manželov ktorí splnili dôchodkový vek.

 4. Michal

  chcem podnikať,v oblasti obchodu,,čiže kupovať a predavať,,,no potrebujem zistiť aky produkt je najlepši na obchodovanie,,čo najlepšie ide,,,mohly by ste mi prosim vás ,napisať Vaš nazor na otazku,po čom ,je najlepši dopyt?,,,pište na mfor@azet.sk,,,alebo majklfor@gmail.com
  vďaka

 5. sylvia

  chcem podat staznost na na obecne zastupitelstvo,v mojej obci kde alebo na koho sa ma obratit??

 6. viliam

  chcel by som zistiť akú hodnotu majú akcie EDF dakujem

 7. ABC Matica

  Zdravim Vas, mam taky mensi problem. Som student vysokej skoly a dostal som zadanie urobit temu ABC maticu. 5stran teorie a 5 stran aplikovat na nejaký podnik. Nikdy na internete som to nenasiel, hladal som aj prelozene stranky aj google, euroekonom, hladal som aj v kniznici a nenasiel som takmer nic. Nasiel som asi tak 3 riadky textu a preto Vas prosim o pomoc. Nemylte si to prosim s ABC analyzou. Je to nieco ine. Keby bol niekto ochotny dat nejake zdroje bol by som velmi vdacny. Potrebujem to do skoly. Som bezradnny Dakujem

 8. Financovanie Podniku

  Ahojte viete mi niekto poradiť knihu kde je písané nieco o Získavanie finančných zdrojov úverovou formou najlepšie by bolo v elektronickej forme kniha.

  Ďakujem

 9. pepo

  Dobry deň. Poprosím, aký význam má slovo fiškálny. Ďakujem

 10. Dano

  V súčasnosti sa často hovorí o fiškálnej politike, o fiškálnom vývoji, o fiškálnej reforme. V týchto spojeniach sa vyskytuje prídavné meno fiškálny, ktoré má význam týkajúci sa štátnych financií. Jeho pôvod je v latinčine a do slovenčiny sa dostalo už veľmi dávno. Popri podobe fiškálny so spoluhláskou š môžeme pod vplyvom češtiny počuť aj podobu fiskálny so spoluhláskou s. V slovenčine je však správna iba podoba fiškálny, ktorá sa v našich slovníkoch uvádza už desiatky rokov.

 11. juraj

  Som pred dochodkom a potrebujem započet rokov za obdobie ked som študoval na VSE košice ,na aku adr.sa mam obratit prosim .vdaka a pekny den vam všetkim

 12. EuroEkonóm.sk Autor textu

  Pre nárok na dôchodok sa hodnotí doba poistenia od skončenia povinnej školskej dochádzky. Tlačivom Informácia o stave individuálneho účtu poistenca Sociálna poisťovňa informuje budúcich žiadateľov o dôchodok o obdobiach dôchodkového poistenia, ktoré sa nachádzajú v evidencii Sociálnej poisťovne. Ak v tejto informácii nemáte dobu štúdia na VSE zhodnotenú, máte možnosť ju preukázať vysvedčením z učňovskej skúšky, resp. z posledného ročníka VSE. Stačí, ak to preukážete až pri spísaní žiadosti o dôchodok.

  Doba štúdia získaná v období od 1. januára 1965 do 31. decembra 2003 sa započítava v rozsahu, v akom bola právnym predpisom o sociálnom zabezpečení (účinným v čase, kedy štúdium trvalo) definovaná ako sústavná príprava na budúce povolanie. Spravidla sa štúdium započítava v rozsahu, v akom trvalo po skončení povinnej školskej dochádzky.

  Preukázanie skončenia povinnej školskej dochádzky sa vyžaduje preto, že sa menili právne predpisy o započítavaní doby štúdia na účely nároku na dôchodok a stanovenie jeho sumy – povinná školská dochádzka mohla trvať v rozsahu od osem do jedenásť rokov. V prípade dlhšej ako osemročnej mohla byť povinná školská dochádzka skončená nielen absolvovaním posledného ročníka základnej školy, ale aj prvého, prípadne druhého ročníka strednej školy.

  Poistenci narodení do 31. augusta 1963 nemusia preukazovať skončenie povinnej školskej dochádzky, pretože u nich neprichádzalo do úvahy jej skončenie až počas štúdia na strednej škole (v tomto prípade stačí predložiť vysvedčenie z učňovských skúšok, resp. z posledného ročníka VSE). U poistencov narodených v období od 1. januára 1963 do 31. augusta 1963 to však platí len vtedy, ak povinnú školskú dochádzku nezačali plniť starší ako šesťroční (v tomto prípade je potrebné preukázať aj ukončenie povinnej školskej dochádzky potvrdením základnej alebo strednej školy, ktorú ste navštevovali).

  Pripadne treba sa poradiť na Sociálnej poisťovni či boli platené odvody – z nich by sa to azda mohlo dopočítať (voľakedy existoval Dôchodkový úrad ), treba si pohľadať pracovnú zmluvu, nejaké doklady ohľadom zamestnávateľa a skúsiť prípadne cez obchodný súd – register, kde by mohli byť tie ich papiere a archívy. Niečo by mohol vedieť aj príslušný daňový úrad.

 13. Hustlerr

  Dobrý deň pred 5 mesiacmi som stratil OP ale už mám nový no zabudol som to oznámiť zamestnávateľovi takže v mojej pracovnej zmluve je uvedené staré číslo OP aké problémy som si tým spôsobil?

  1. Anonym

   Dobry den, nemali by z toho plynut ziadne problemy, jednoducho zmenu cisla OP nahlaste a Vas zamestnavatel Vam vystavi novu pracovnu zmluvu.

 14. ŠtudentSOŠ

  Dobrý deň, chcem sa spýtať pri výpočte HDP výdavkovou metódou sa ráta do vzorca HDP=C+I+G+NX konkrétne pre hodnotu C (konečná spotreba domácností) aj hodnota s názvom Konečná spotreba neziskových inštitúcií slúžiacich domácnostiam?

 15. Evka

  Pekný deň, chcela by som sa informovať ohľadom potvrdenia o prijme zamestnanca pre PSS… vyžadujú čistý príjem bez prídavkov na deti a dohôd o prácach vykonaných mimo prac. pomeru… naša ekonómka mi napísala čistý príjem bez daňového bonusu, ale prídavky na dieťa a daňový bonus je niečo iné… urobila správne keď mi teda ten bonus odrátala? a ešte jedna otázka, máme stravné lístky, zrážky mi odrátala za stravné lístky, ale do políčka, kde sú diéty mi ich odškrtla že žiadne,, môže mi teda moje zrážky za SL odrátať a pritom mi ich nepripočítať do príjmu?? ďakujem veľmi krásne za odpoveď

 16. Zuzana

  Dobry večer,chcela by som sa spytať ak by som chcela požiadať o prispevok finančnu pomoc s UPSVR tym že som nevikonavala žiadnu podnikatelsku činosť čiže som bola na nule mesiaci Marec žiaden prijem ,ale neboli mi preplatene faktury z minuleho roka priklad september 2020 a ten dlznik mi zaplati faktturu presne v Marci kedy som žiadala pomoc s upsvr o finan.pomoc pocita sa to ako prijem v mojom Mesiaci alebo nie ďakujem za odpoved

 17. Monika

  dobrý deň,
  som bývalá zamestnankyňa ck, ktorá v dôsledku korony skrachovala. Za predchádzajúci rok som mala preplatok na dani, ktorý aj daňový úrad poslal na účet ck.
  avšak medzitým bol vyhlásený správca konkurznej podstaty a peniaze mi stopli, resp. mi ich nevyplatili. Ja teraz neviem nájsť spôsob, ako ten preplatok /226,51 €/ dostať od nich späť. Správca konkurznej podstaty tvrdí, že si to mám poslať do konkurzu ako pohľadávku. Ja si však myslím, že sú to peniaze, ktoré patria mne , ale daňový úrad ich vrátil na účet môjho bývalého zamestnávateľa …..správca konkurznej podstaty ich teraz zadržiava
  ak si to pošlem do konkurzu, tak to je asi nulová šanca, že ich ešte uvidím, pretože najskôr sa odškodňujú štátne inštitúcie a banky a potom niekde na konci sú zamestnanci
  neviem ako mám ďalej postupovať.
  ďakujem
  M.D.

Pridaj komentár