( EuroEkonóm.sk,  14)

Výsledok hospodárenia zisk alebo strata

Efekt vytvorený v transformačnom procese je súhrnne vyjadrený kvalitatívnym ukazovateľom o podnikovej činnosti nazvanom výsledok hospodárenia – VH (zisk alebo strata). V nedávnej minulosti sa používal pojem hospodársky výsledok. Výnosy, náklady a predovšetkým hospodársky výsledok patria k najdôležitejším charakteristikám hospodárenia každého podniku.

Dilema o spravodlivom rozdelení výsledku hospodárenia

Vytvorený výsledok hospodárenia podniku determinuje možnosti jeho využitia ako vlastného interného zdroja samofinancovania firmy a zároveň aj mieru uspokojenia nárokov vlastníkov, ktorí podniku poskytli kapitál v podobe externých vlastných zdrojov. Práve dilema o spravodlivom rozdelení zisku medzi vlastníkov a podnik je jednou z najzaujímavejších oblastí analýzy použitia výsledku hospodárenia.

Výsledok hospodárenia

Výsledok hospodárenia môže byť zisk alebo strata. Vypočítame ho tak, že od výnosov odpočítame náklady. Ak nám výjde viac ako nula, je to zisk. Ak nám výjde menej ako nula, tak je to strata. Hotovo. Teraz si to trochu viac rozoberieme.

Zákon o účtovníctve

Zákon o účtovníctve č. 431/2002 Z.z. definuje výsledok hospodárenia ako „ocenený výsledný efekt činnosti účtovnej jednotky dosiahnutý v účtovnom období“. Zisťujeme ho z výsledovky. Výsledok hospodárenia je možné zistiť aj zo súvahy, ako rozdiel medzi majetkom a záväzkami, základným imaním, kapitálovými fondmi a fondmi tvorenými zo zisku a nerozdeleným výsledkom hospodárenia z predchádzajúcich účtovných období (Zákon o účtovníctve 431/2002 Z.z.).

Výsledok hospodárenia sa člení podľa činnosti z akej vznikol, a to na výsledok hospodárenia z:

Čo sú výnosy?

Výnosy sú peňažné čiastky, ktoré podnik získal zo všetkých svojich činností za určité obdobie, bez ohľadu na to, či v tomto období došlo k ich úhrade. Výnosy sa prejavujú buď v prírastku aktív alebo znížením záväzkov. K výnosom patria tieto položky:

  1. tržby – peňažné príjmy získané za predaj tovaru, výrobkov, služieb, príjmy z nájomného budov, pozemkov a pod. Sú to vlastne výnosy z externého styku, resp. prvotné výnosy. Sú rozhodujúcim finančným zdrojom podniku, ktorý slúži na úhradu nákladov a zabezpečenie reprodukcie výrobných činiteľov, ako aj na úhradu daní a poplatkov. Súčasťou tržieb sú aj zrážky a zľavy u dodávateľov.
  2. výnosy zo zmeny stavu vnútropodnikových zásob – sú to výnosy, ktorými sa zabezpečuje vecná porovnateľnosť medzi nákladmni a výnosmi vynaloženými v bežnom účtovnom období. Je to rozdiel medzi konečnými a začiatočnými zásobami výrobkov, nedokončenej výroby, príp. polotovarov vlastnej výroby.
  3. výnosy z aktivovania výkonov vlastnej výroby – predstavujú protipoložku nákladov pri výkonoch, ktoré boli vytvorené vo vlastnej réžii a použitie vnútropodnikových služieb pre vlastnú potrebu. Výkony vlastnej výroby sa stávajú súčasťou investičného alebo obežného majetku.
  4. výnosy, ktoré vznikajú pri zúčtovaní rezerv a opravných položiek – v minulých účtovných obdobiach bola účtovaná ich tvorba do nákladov a v bežnom účtovnom období sa čerpajú
  5. ostatné výnosy – napr. výnosy z predaja IM a materiálu, kurzové zisky, výnosy z predaja CP a vkladov, výnosové úroky a pod.

Výnosy podniku môžeme rozdeliť z účtovného hľadiska na:

  • a) prevádzkové výnosy – získané z prevádzkovo-hospodárskej činnosti
  • b) finančné výnosy – získané z FI a krátkodobého finančného majetku, kurzových rozdielov
  • c) mimoriadne výnosy

Čo sú náklady?

Náklady sú peňažné čiastky, ktoré podnik účelne vynaložil na získanie výnosov. V účtovníctve sa uplatňuje druhové členenie nákladov v kombinácii s účelovým hľadiskom. Náklady sa účtujú narastajúcim spôsobom od začiatku roka, a to zásadne časovo rozlíšené.

Jednotlivé nákladové druhy:

  1. spotrebované nákupy – spotreba materiálu, energie a ostatných neskladovateľných dodávok, náklady na nákup tovaru
  2. služby – náklady na externé služby, ako napr. opravy a udržiavanie, cestovné, nájomné, náklady na reprezentáciu, výkony spojov,
  3. osobné náklady – mzdové náklady, príjmy spoločníkov a členov družstva zo závislej činnosti, odmeny členom orgánov spoločnosti a družstva, sociálne poistenie, sociálne náklady, sociálne náklady individuálneho podnikateľa
  4. dane a poplatky – cestná daň, daň z nehnuteľností, ostatné priame dane a poplatky
  5. iné prevádzkové náklady – ZC predaného NIM a HIM, OC predaného materiálu, dary, pokuty a penále, odpis pohľadávky a iné náklady týkajúce sa prevádzkovej oblasti
  6. odpisy, rezervy a opravné položky prevádzkových nákladov – odpisy NIM a HIM, náklady spojené s tvorbou zákonných a ostatných rezerv, komplexné náklady pri ich časovom rozlišovaní, náklady na tvorbu opravných položiek, náklady účtovan v súvislosti s vytváraním oprávok k opravnej položke k nadobudnutému majetku v rámci privatizácie
  7. finančné náklady – účtovná cena predaných CP z investičnej aj prevádzkovej zásoby, platené úroky, kurzové straty
  8. rezervy a opravné položky finančných nákladov – náklady súvisiace s tvorbou rezerv týkajúcich sa finančných nákladov (napr. rezerva na kurzové straty), ako aj náklady súvisiace s tvorbou opravných položiek k FI a krátkodobému finančnému majetku
  9. mimoriadne náklady – náklady neobvyklého charakteru, vznikajúce pri mimoriadnych udalostiach, resp. vyskytujúce sa iba náhodne, ako aj náklady súvisiace s tvorbou rezerv a opravných položiek mimoriadnych nákladov
  10. dane z príjmov

Náklady, podobne ako výnosy, môžeme rozdeliť na 3 hlavné skupiny:

  1. prevádzkové náklady
  2. finančné náklady
  3. mimoriadne náklady

Informácie o nákladoch sú veľmi dôležité pre výpočet výšky dane z príjmov, ktorú podnikateľský subjekt musí odvádzať finančným orgánom. Preto je nevyhnutne potrebné analytickú evidenciu k nákladom prispôsobovať ustanoveniam zákona o dani z príjmov. Je potrebné najmä na účtoch, na ktorých sa zachytávajú pripočítateľné a odpočítateľné položky na zistenie základu dane na výpočet daňovej povinnosti, sledovať tieto položky oddelene.

Ako vypočítame výsledok hospodárenia firmy?

Pre účely zistenia hospodárskeho výsledku vedie podnik v podmienkach SR 2 účtovné výkazy, a to súvahu a výkaz ziskov a strát.

Výsledok hospodárenia vyjadruje rozdiel medzi výnosmi a nákladmi podniku. Predstavuje ocenený výsledný efekt činnosti podnikateľského subjektu dosiahnutý v určitom období. Pre používateľov informácií z účtovnej závierky je zdrojom informácií o finančných výsledkoch činnosti účtovnej jednotky výkaz ziskov a strát. Uvádza sa v ňom, z akých výnosov a akých nákladov vznikol výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, a umožňuje tak zistiť príčiny úspešného alebo neúspešného hospodárenia podniku. Úlohou výkazu ziskov a strát je vysvetliť tvorbu výsledku hospodárenia v podniku za presné vymedzené účtovné obdobie. Výkaz ziskov a strát je vyjadruje prehľadné usporiadanie výnosov a nákladov účtovnej jednotky za určité obdobie v peňažnom vyjadrení v požadovanom členení tak, aby bolo zrejmé, ako vznikol výsledok hospodárenia za toto obdobie (Šlosárová, 2006).

V súvahe vychádzame zo zmien čistého imania – časť hodnoty celkového majetku, ktorá nie je určená na uspokojenie nárokov tretích osôb, a môžeme ho vyjadriť ako rozdiel medzi majetkom a záväzkami podniku. Zvýšenie stavu čistého imania predstavuje zisk, zníženie čistého imania sa označuje ako strata.

Výsledok hospodárenia vo výkaze ziskov a strát zistíme porovnaním výnosov a nákladov. Ak výnosy prevyšujú náklady, ide o zisk, ak prevyšujú náklady výnosy, ide o stratu.

Funkcie zisku

Zisk je cieľom a podnetom podnikania. Zisk plní tieto dôležité funkcie:

  • kriteriálna funkcia zisku – zisk je kritériom pre rozhodovanie o všetkých základných otázkach ekonomiky podniku – o objeme výroby, nových výrobkoch, investíciách…
  • rozvojová funkcia zisku – zisk je hlavným zdrojom akumulácie, t.j. tvorby finančných zdrojov pre ďalší rozvoj podniku
  • rozdeľovacia funkcia zisku – zisk je základom rozdeľovania dôchodkov medzi podnik a štát
  • motivačná funkcia zisku – zisk je motívom podnikania a môže byť základom hmotnej zainteresovanosti pracovníkov podniku

Štruktúra výsledku hospodárenia

Rozhodujúcim zdrojom zisku vo výrobných podnikoch za účtovné obdobie býva spravidla prevádzkový výsledok hospodárenia. Tento je značne heterogénnou veličinou. Jeho súčasťou je:

  • výsledok z obchodnej činnosti
  • výsledok z predaja vlastných výrobkov a služieb
  • výsledok súvisiaci s existenciou tzv. doplnkových výnosov:
    • zmena stavu vnútropodnikových zásob
    • aktivácia
    • predaj drobného materiálu a materiálu
    • tvorba a čerpanie rezerv a ďalšie

Zisk a jeho výpočet

Zisk ako finančný výsledok podnikovej činnosti je významným kvalitatívnym a kvantitatívnym ukazovateľom. Je zdrojom dôchodkov vlastníkov a zdrojom financovania potrieb podniku (Vlachynský, 2009, s. 32).

Výsledok hospodárenia predstavuje dôležitú súčasť finančnej analýzy podniku, najmä pri výpočte ukazovateľov rentability i ukazovateľa zisku na akciu. Rovnako tvorí povinnú zložku v účtovnej závierke zostavovanej podľa medzinárodných účtovných štandardov.

Dôležitými zložkami výsledku hospodárenia sú výnosy a náklady, ktoré musia byť zachytené v štruktúre, na základe ktorej nám tieto náklady a výnosy poskytnú relevantné informácie pre ekonomické rozhodovanie. Z tohto dôvodu je potrebné deliť náklady a výnosy na také, ktoré vznikajú z bežnej činnosti a také, ktoré vznikajú z iných, náhodných činností. Členenie nákladov a výnosov z rôznych kritérií rozširuje aj možnosti merania výkonnosti podniku. Na
základe toho by mal výsledok hospodárenia zahŕňať aj daňové výdavky, zisk alebo stratu z bežnej činnosti pred zdanením a po zdanení, zisk alebo stratu z mimoriadnej činnosti pred zdanením a po zdanení a čistý zisk.

Základný vzorec pre výpočet zisku znie: Zisk = Tržby – Náklady

PVH = – PCi * Qi – – Ni * Qi
Z = ZQ + ZPC + ZN + ZS + m
Z = +/- ZQ +/- ZPC +/- ZN +/- ZS +/- m

Z je zmena zisku v stanovenom období

Zmena prevádzkového výsledku hospodárenia

Hospodárska činnosť súvisí s predmetom podnikania a je to činnosť vykonávaná na podporu hospodárskej činnosti, okrem finančných činností a mimoriadnych činností (takouto činnosťou je napríklad investičná činnosť).

Chceme zistiť prírastok zisku, rozdiel medzi bežným a základným obdobím. Zmena prevádzkového výsledku hospodárenia môže byť vyvolaná:

  1. zmenou objemu predaja
  2. zmenou predajnej ceny
  3. zmenou nákladov
  4. zmenou sortimentnej štruktúry
  5. náhodnými (mimoriadnymi) udalosťami (napr. inflácia)

Zmena zisku

Zmena zisku sa vypočíta takto: Z = Zt – Zt-1 alebo Z = Z1 – Z0

ZQ – zmena zisku spôsobená zmenou objemu predaja
ZPC – zmena zisku spôsobená zmenou predajnej ceny
ZS – zmena zisku spôsobená zmenou sortimentu
m – zmena zisku spôsobená mimoriadnymi udalosťami

Výsledok hospodárenia z finančných operácií

Finančná činnosť predstavuje činnosť podniku, ktorá súvisí s finančnými operáciami. Mimoriadna činnosť spôsobuje vznik nákladov a výnosov, ktoré nesúvisia s bežnou činnosťou a preto sa nepredpokladá, že sa budú opakovať často alebo pravidelne (napr. pri zmene metódy oceňovania, vzniknú náklady alebo výnosy zo zmeny metódy oceňovania) (Mázik, 2004, s. 222 – 240).

Výsledok hospodárenia z finančných operácií je výslednicou finančných výnosov a finančných nákladov, prevažne spojených s vlastnením cenných papierov a iných finančných investícií, s využívaním cudzích zdrojov v podnikaní a z dopadov kurzových rozdielov pri obchodovaní so zahraničnými subjektmi na ekonomiku podniku.

Faktory:

  • interné faktory sú tie, ktoré manažér môže ovplyvniť, napr. finančnú štruktúru, kvalitu finančného investovania, znalosti v oblasti zahranično-obchodných operácií…
  • externé faktory sú napr. úrokové sadzby, dopady kurzových rozdielov, možnosti finančného investovania, vývoj menových kurzov

Hlavný vplyv na výsledok hospodárenia z finančných operácií majú najmä externé faktory na rozdiel od prevádzkového výsledku hospodárenia.

Výkaz ziskov a strát

Výkaz ziskov a strát je výkaz sprostredkujúci informácie o podnikových výnosoch a nákladoch. Z ich rozdielu vyplýva výsledok hospodárenia (zisk alebo strata). Výkaz ziskov a strát umožňuje poznať činitele, ktoré viedli k tvorbe výsledku hospodárenia, čo ma pre finančnú analýzu veľký význam. Výkaz ziskov a strát obsahuje tokové (prírastkové) veličiny, čo je potrebné rešpektovať pri tvorbe a následnej interpretácií pomerových ukazovateľov (Zalai, 2007, s. 173 – 193).

Faktory pôsobiace na výsledok hospodárenia

Výsledok hospodárenia môže byť ovplyvnený rôznymi mimoriadnymi udalosťami, v dôsledku čoho môže byť skreslené porovnávanie hospodárenia podniku v rôznych časových obdobiach. Tieto mimoriadne náklady a výnosy je preto potrebné nebrať do úvahy. Niektoré položky nákladov a výnosov sú tak vyčlenené v podobe už spomínaných mimoriadnych nákladov a výnosov, prípadne niektoré sú z analýzy vylúčené. Faktormi, ktoré ovplyvňujú proces tvorby i celkovú výšku výsledku hospodárenia sú najmä:

  • náklady a výnosy (ich vecná i časová súvislosť),
  • splatná daň z príjmov,
  • odložená daň z príjmov,
  • použité oceňovacie metódy, inflácia.

Autor: EuroEkonóm.sk

Tento príspevok bol vytvorený 9.9.2022 a aktualizovaný 7.10.2022. Pozrite si ďalšie príspevky autora EuroEkonóm.sk.


Zdroje a literatúra

  • ALEXY, J., SIVÁK. R. 2005. Podniková ekonomika. 3. vyd. Bratislava : IRIS, 2005. 234 s. ISBN 80-89018-82-3.
  • BAJUS, R. 2008. Financie podniku. 1. vyd. Košice: Ekonomická fakulta Technickej Univerzity Košice, 2008. 156 s. ISBN 978-80-8086-079-0.
  • BAŠTINCOVÁ. A. 2007. Výsledok hospodárenia z účtovného a daňového hľadiska. 1. vyd. Bratislava : IURA Edition, 2007. 102 s. ISBN 978-80-8078-144-6.
  • DLUHOŠOVÁ, D. 2010. Finanční řízení a rozhodování podniku. 3 uprav. vyd. Praha : EKOPRESS, s.r.o., 2010. 225 s. ISBN 978-80-86929-68-2.
  • GRÜNWALD, R. – HOLEČKOVÁ, J. 2007. Finanční analýza a plánovaní podniku. 1. vyd. Praha : EKOPRESS, s.r.o., 2007. 318 s. ISBN 978-80-86929-26-2.
  • CHAJDIAK, J. 2004. Ekonomická analýza stavu a vývoja firmy. 1. vyd. Bratislava : Statis, 2004. 352 s. ISBN 80-85659-32-8.
  • KISLINGEROVÁ, E. – HNILICA, J. 2005. Finanční analýza : Krok za krokem. 1. vyd. Praha : C. H. Beck, 2005. 137 s. ISBN 80-7179-321-3.
  • KOTULIČ, R. et al. 2010. Finančná analýza podniku. 2. prepracované vyd. Bratislava : IURA Edition, 2010. 238 s. ISBN 978-80-8078-342-6.
  • KRÁLIK, P. et al. 2009. Podvojné účtovníctvo od A po Z. Bratislava : Verlag Dashofer, 2009. časť 8, diel 1-6. ISSN 1337-4605.
  • KUBRANOVÁ, M., SOCHOR, M. 2009. Platobný styk a platobná schopnosť podniku. Bratislava : EKONÓM, 2009. 149 s. ISBN 978-80-225-2681-4.
  • KUPKOVIČ, M., RAJŇÁK, M. 2001. Náklady a ceny. Bratislava : Ekonóm, 2001. 159 s. ISBN 80-225-1461-6.
  • KUPKOVIČ, M. et al. 2003. Podnikové hospodárstvo. Bratislava : Sprint vfra, 2003. 452 s. ISBN 80-88848-71-7.
  • MAJTÁN, Š. et al. 2009. Podnikové hospodárstvo. 5. dopl. vyd. Bratislava: Sprint dva, 2009. 405 s. ISBN 978-80-8939-307.
  • MÁZIK, J. 2004. Účtovníctvo I. . 1. vyd. Bratislava : Súvaha, 2004. 459 s. ISBN 80-88727-76-6.
  • MRKVIČKA, J. – KOLÁŘ, P. 2006. Finanční analýza. 2. prepracov. vyd. Praha : Grada Publishing, 2006. 228 s. ISBN 80-7357-219-2.
  • NEUMANNOVÁ, A. et al. 2012. Podniková diagnostika. 1. vyd. Bratislava : IURA Edition, 2012. 201 s. ISBN 978-80-8078-464-5.
  • REVENDA, Z. et al. 2012. Peněžní ekonomie a bankovníctví. 5. vyd. Praha : Management Press, 2012. 423 s. ISBN 978-80-7261-240-6.
  • ROSEN, H. S. – GAYER, T. 2010. Public finance. 9 vyd. New York : McGraw – Hill. 2010. 595 s. ISBN 978-007-126788-5.
  • SEDLÁK, M. et al. 2010. Podnikové hospodárstvo. 1. vyd. Bratislava : IURA Edition, 2010. 352 s. ISBN 978-808-8078-317-4.
  • STRAKA, M. 2013. Logistika distribúcie – Ako efektívne dostať výrobok na trh. 1. vyd. Bratislava : Epos, 2013. 400 s. ISBN 978-80-562-0015-5.
  • SYNEK, M. et al. 2007. Manažérska ekonomika. 1. vyd. Bratislava : Grada Publishing, 2007. 452. s. ISBN 978-80-247-1992-4.
  • SYNEK, M. et al. 2009. Manažerské výpočty a ekonomická analýza. 1 vyd. Praha : C. H. Beck, 2009. 301 s. ISBN 978-80-7400-154-3.
  • ŠLOSÁROVÁ, A. 2001. Účtovná závierka podnikateľov. 1. vyd. Bratislava : IURA Edition, 2001. 200 s. ISBN 80-89047-22-X.
  • ŠLOSÁROVÁ, A. et al. 2006. Analýza účtovnej závierky. 1. vyd. Bratislava : IURA Edition, 2006. 478 s. ISBN 80-807-8070-6.
  • ŠLOSÁROVÁ, A. et al. 2011. Účtovníctvo. 1. vyd. Bratislava : IURA Edition, 2011. 290 s. ISBN 978-80-8078-418-8.
  • VLACHYNSKÝ, K. et al. 2009. Podnikové financie. 1. vyd. Bratislava : IURA Edition, 2009. 524 s. ISBN 978-80-8078-258-0.
  • ZALAI, K. et al. 2013. Finančno – ekonomická analýza podniku. 8. vyd. Bratislava : Sprint 2, s.r.o., 2013. 471 s. ISBN 978-80-89393-80-0.
  • Zákon 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov.

Komentáre

  1. Anonym

    Dobrý deň, prosím Vás, keď počítam čistý zisk cez vzorec teda
    čistý zisk = (EBIT – úroky) x (1-daňová sadzba), akú výšku daňovej sadzby mám uviesť, aby bol výpočet správny? Ďakujem

  2. EuroEkonóm.sk Autor textu

    Výška daňovej sadzby, ktorú by ste mali uviesť pri výpočte čistého zisku, závisí od príslušnej daňovej sadzby pre podniky (alebo fyzické osoby podnikateľov, ak ide o jednoosobovú spoločnosť alebo individuálnu podnikateľskú činnosť) vo vašej krajine alebo jurisdikcii.

    Daňová sadzba pre podniky sa môže líšiť v závislosti od krajiny a niekedy aj od špecifických podmienok alebo odvetví. Vo väčšine prípadov je to pevné percento zisku, ktoré podnik alebo osoba musí odviesť štátu ako daň z príjmu.

    Napríklad, ak je daňová sadzba pre podniky vo vašej krajine 21%, vo vzorci by ste mali použiť hodnotu 0,19 pre daňovú sadzbu. Vzorec by potom vyzeral takto:

    Čistý zisk = (EBIT − úroky) × (1 − 0,21)

    Je dôležité si overiť aktuálnu daňovú sadzbu pre podniky vo vašej krajine, pretože sa môže meniť v závislosti od legislatívnych zmien. Ak ste si nie istí, môže byť dobrý nápad poradiť sa s daňovým poradcom alebo účtovníkom, ktorý vám poskytne presné informácie a poradenstvo prispôsobené vašej konkrétnej situácii.

  3. Puki

    Aká je daňová sadzba na Slovensku? Z príjmu firiem, sro, korporácií?

  4. EuroEkonóm.sk Autor textu

    Daňová sadzba z príjmu právnických osôb (t.j., korporátnej dane) na Slovensku bola stanovená na 21% (k roku 2023). Táto sadzba sa aplikuje na zisk spoločností a je dôležité si uvedomiť, že daňové predpisy sa môžu meniť, preto je vždy dobré overiť si aktuálne daňové sadzby a pravidlá.

  5. Anonym

    A keď ide o podnik, ktorý spadá pod globálnu spoločnosť a je tam spoločné účtovníctvo, pritom EBIT je za podnik nie za globál, ako mam v takto prípade určiť daňovú sadzbu, aby som vypočítala čistý zisk za podnik a nie za globál.
    A prosím Vás, ak mám aktíva za celú spoločnosť a čistý zisk za podnik v rámci celej spoločnosti, má význam počítať takúto kombináciu, keďže jeden údaj je za celú spoločnosť a ďalší údaj je za podnik v rámci celej spoločnosti. Ďakujem pekne

    1. EuroEkonóm.sk Autor textu

      Pri výpočte čistého zisku pre konkrétny podnik, ktorý je súčasťou globálnej spoločnosti, a kde je účtovníctvo spoločné, je dôležité izolovať finančné výsledky tohto podniku od celkovej finančnej situácie globálnej spoločnosti. EBIT (Earnings Before Interest and Taxes) alebo zisk pred úrokmi a daňami, je ukazovateľ, ktorý sa týka prevádzkovej efektivity podniku bez zohľadnenia jeho kapitálovej štruktúry a daňovej záťaže. Ak chcete z EBIT vypočítať čistý zisk pre konkrétny podnik, musíte určiť daňovú sadzbu, ktorá sa na tento podnik vzťahuje. Postup je nasledovný:

      Identifikácia príslušnej daňovej sadzby: Daňová sadzba sa môže líšiť v závislosti od právnej jurisdikcie, v ktorej podnik operuje. Globálna spoločnosť môže mať pobočky v rôznych krajinách, kde sú rôzne daňové sadzby. Preto je nutné identifikovať lokálnu daňovú sadzbu pre jurisdikciu, v ktorej daný podnik operuje.

      Oddelenie výsledkov podniku: Z účtovníctva globálnej spoločnosti je potrebné presne oddeliť finančné výsledky konkrétneho podniku. To zahŕňa nielen EBIT, ale aj prípadné úrokové náklady, ktoré sú priamo priradené tomuto podniku.

      Výpočet dane z príjmov: Po určení príslušnej daňovej sadzby vynásobte EBIT danou daňovou sadzbou, aby ste získali sumu dane, ktorá by bola dlžná z prevádzkovej činnosti podniku.

      Výpočet čistého zisku: Od EBIT odpočítajte vypočítanú daň (a prípadné úrokové náklady, ak ešte neboli odpočítané). Výsledkom bude čistý zisk podniku.

      Pripomeňme si základnú rovnicu: Čistý zisk = EBIT − Daň z EBIT − Úrokové náklady

      V prípade, že úrokové náklady boli už zahrnuté v EBIT (čo zvyčajne nie je, keďže EBIT je pred úrokmi a daňami), ich odpočítavanie nie je potrebné.

      Je dôležité konzultovať to s finančným poradcom alebo daňovým odborníkom, aby ste sa uistili, že ste zvolili správny postup a príslušné sadzby pre výpočet čistého zisku, najmä v prípade komplexných globálnych operácií, kde môžu byť právne a daňové štruktúry zložité.

    2. EuroEkonóm.sk Autor textu

      A k Vašej druhej otázke: Áno, môže byť užitočné kombinovať tieto dva typy údajov, aj keď jeden je za celú spoločnosť a druhý len za konkrétny podnik v rámci tejto spoločnosti, ale je dôležité pochopiť, aké informácie a pohľady z takéhoto výpočtu získate a s akými obmedzeniami sa môžete stretnúť.

      Význam a použitie takýchto kombinácií:

      Návratnosť aktív (ROA) pre konkrétny podnik: Aj keď máte celkové aktíva za celú spoločnosť, môžete použiť čistý zisk z konkrétneho podniku na výpočet pomeru návratnosti aktív (ROA) pre tento podnik. Tento pomer by vám ukázal, akú efektívnosť má tento podnik pri využívaní aktív celej spoločnosti na generovanie zisku. Vzorec by v takom prípade vyzeral takto:

      ROA podniku = Čistý zisk podniku / Celkové aktíva celej spoločnosti

      Výsledok by vám mohol poskytnúť pohľad na to, ako tento konkrétny podnik prispieva k výkonnosti spoločnosti ako celku.

      Rozhodovanie a alokácia zdrojov: Aj keď je takýto výpočet menej bežný a môže byť mätúci, môže poskytnúť užitočné informácie pre interné rozhodovacie procesy a alokáciu zdrojov. Napríklad, ak vedúci spoločnosti chcú zvýšiť efektívnosť využívania aktív, mohli by zvážiť presmerovanie zdrojov do podnikov, ktoré generujú vyšší čistý zisk v pomere k celkovým aktívam spoločnosti.

      Obmedzenia:

      1. Nereprezentatívnosť: Takýto výpočet nemusí presne odrážať efektívnosť využívania aktív konkrétnym podnikom, pretože celkové aktíva zahŕňajú aktíva, ktoré nemusia byť priamo priradené alebo využívané týmto podnikom.

      2. Potreba opatrnosti: Pri interpretácii výsledkov je dôležité brať do úvahy kontext a to, že tieto dve čísla (aktíva a čistý zisk) nepochádzajú z rovnakého účtovného rámca (jedno je na úrovni celej spoločnosti, druhé na úrovni podniku).

      Pre presnejšie a relevantnejšie finančné analýzy by bolo ideálne mať k dispozícii čistý zisk a aktíva, ktoré sú priamo priradené k danému podniku. Toto by umožnilo presnejšie výpočty a porovnania efektívnosti a výkonnosti.

  6. Anonym

    Nerozumiem ešte prosím Vás, tomu, že raz je uvedené 0,21 a potom je tam 0,19 a vo vzorci mám použiť 0,21 a čo znamená tých 0,19. Ďakujem pekne

    1. EuroEkonóm.sk Autor textu

      Áno, máte pravdu, správne by malo byť: „Napríklad, ak je daňová sadzba pre podniky vo vašej krajine 21%, vo vzorci by ste mali použiť hodnotu 0,21 pre daňovú sadzbu.“

  7. Anonym

    Čistý zisk = Príjmy z tržieb – Celkové náklady – Dane
    je možné počítať čistý zisk aj cez tento vzorec pokiaľ ide o firmu, ktorá má spoločné účtovníctvo a nemajú sadzbu dane ale počítajú si iba DPH, čiže údaj daní mám, je to relevantný údaj, prosím Vás. Ďakujem pekne

    1. EuroEkonóm.sk Autor textu

      Áno, je možné počítať čistý zisk aj pre firmu, ktorá má spoločné účtovníctvo a neuplatňuje priamo sadzbu dane na zisk (napríklad korporátnu daň), ale počíta si iba DPH (daň z pridanej hodnoty). V takomto prípade sa čistý zisk stále počíta ako rozdiel medzi príjmami a celkovými nákladmi, ale výpočet dane sa líši.

      V kontexte DPH, táto daň sa netýka priamo ziskovosti firmy v tom zmysle, ako to robí napríklad korporátna daň. DPH je daň z pridanej hodnoty, ktorá sa vzťahuje na predaj tovarov a služieb a je prenášaná na konečného spotrebiteľa. Firma zberá DPH od svojich zákazníkov a odvádza ju štátu, avšak táto suma nie je považovaná za príjem firmy, pretože ju musí firma odviesť štátu. Náklady súpravne môžu zahŕňať DPH zaplatenú firmou na nákup tovarov a služieb, ktorú si firma môže uplatniť ako odpočet od svojich DPH záväzkov.

      Pre firmy, ktoré neuplatňujú priamo sadzbu dane na zisk (ako je korporátna daň), ale majú do činenia len s DPH, by vzorec pre výpočet čistého zisku mohol vyzerať takto:

      Čistý zisk = Príjmy z tržieb (bez DPH) – Celkové náklady (bez DPH)

      V takomto prípade je dôležité odstrániť efekt DPH z príjmov a nákladov, aby sa získal čistý zisk firmy. DPH by sa nemala považovať za súčasť daní ovplyvňujúcich čistý zisk, keďže ide o daň prenesenú na konečného spotrebiteľa a nie je priamo závislá od ziskovosti firmy. Na presný výpočet čistého zisku je dôležité, aby firma správne účtovala všetky príjmy a náklady bez zahrnutia DPH.

  8. Anonym

    Pokiaľ mám príjmy a náklady s DPH a všetky dane ako ostatne dane a poplatky účet 538 a DPH vyčíslenú, môžem uviesť vzorec
    Čistý zisk = Príjmy z tržieb – Celkové náklady – Dane
    Nebude, teda chyba ak to budem počítať takto, keďže ide o firmu, ktorá nemá svoje účtovníctvo, lebo rozumiem tomu, vzorcu, ktorý ste napísali, ale potom tomu, že DPH by sa nemala považovať za súčasť daní ovplyvňujúcich čistý zisk, keďže ide o daň prenesenú na konečného spotrebiteľa a nie je priamo závislá od ziskovosti firmy. Na presný výpočet čistého zisku je dôležité, aby firma správne účtovala všetky príjmy a náklady bez zahrnutia DPH. celkom nerozumiem, aby to nebola chyba, v rámci výpočtu zisku. Ďakujem pekne

    1. EuroEkonóm.sk Autor textu

      Áno, váš vzorec pre výpočet čistého zisku je v zásade správny, ale je dôležité si uvedomiť, že v rámci účtovníctva a finančnej analýzy existujú rôzne úrovne ziskovosti, ktoré poskytujú detailnejší pohľad na finančné zdravie a výkonnosť podniku. Váš vzorec predpokladá, že z „Príjmov z tržieb“ a „Celkových nákladov“ sú už odpočítané všetky relevantné dane a poplatky vrátane DPH (daň z pridanej hodnoty), ktoré súvisia s prevádzkou.

      Však, zjednodušený vzorec pre čistý zisk by mohol vyzerat takto:

      Čistý zisk = Príjmy z tržieb – Náklady na predaj (alebo prevádzkové náklady) – Ostatné náklady – Dane

      Kde:

      1. Príjmy z tržieb zahŕňajú celkové príjmy generované podnikom z jeho hlavnej činnosti, po odpočítaní vrátených predajov, zliav a podobne.

      2. Náklady na predaj alebo prevádzkové náklady zahŕňajú priame a nepriame náklady spojené s výrobou alebo predajom tovaru alebo služieb.

      3. Ostatné náklady môžu zahŕňať úroky, odpisy, amortizáciu a iné náklady, ktoré nie sú priamo spojené s hlavnou činnosťou podniku.

      4. Dane zahŕňajú všetky daňové záväzky, vrátane dane z príjmu a iných relevantných daní, ktoré podnik musí platiť.

      Je dôležité poznamenať, že DPH je daň, ktorá je obvykle neutralizovaná pre podniky (odpočítateľná), pokiaľ ide o rozdiel medzi vybranou DPH od zákazníkov a DPH, ktorú podnik zaplatil na svoje nákupy. Preto, v kontexte čistého zisku, DPH by sa nemala priamo zahrnúť do výpočtu daní, pretože jej efekt by mal byť už zohľadnený v príjmoch a nákladoch.

      Na presnejší pohľad na finančné výsledky podniku by bolo vhodné využiť detailnejšie finančné výkazy, ako je výkaz ziskov a strát, kde sú všetky tieto položky podrobne rozpracované.

    2. EuroEkonóm.sk Autor textu

      Áno, máte pravdu, a vaše pochopenie situácie je správne. DPH (daň z pridanej hodnoty) sa naozaj odvádza štátu a je neutralizovaná pre firmu, pokiaľ firma správne účtuje o odpočítateľnej DPH a vybranej DPH od zákazníkov. Preto DPH by sa nemala priamo zohľadňovať pri výpočte čistého zisku, keďže neovplyvňuje ziskovosť firmy na úrovni operácie alebo činnosti, ktoré firma vykonáva.

      Prečo DPH neovplyvňuje čistý zisk
      Neutralita DPH pre firmy: DPH, ktorú firma zaplatí za svoje vstupy (náklady), si môže odpočítať od DPH, ktorú vyberie od svojich zákazníkov za predané tovary alebo služby. Tento mechanizmus znamená, že DPH nepredstavuje reálny náklad ani príjem pre firmu, ale je to len prechodná položka cez účtovníctvo firmy.

      Účtovanie bez DPH: Pre účely výpočtu čistého zisku, príjmy a náklady by mali byť uvádzané bez DPH. To znamená, že výsledná suma (či už príjmů alebo nákladov) by mala odrážať skutočnú hodnotu tovarov alebo služieb pre podnik a jeho zákazníkov, bez daňových distorzií.

      Vplyv na ziskovosť: Čistý zisk je meraný po odpočítaní všetkých relevantných nákladov, vrátane daní priamo súvisiacich so ziskovosťou firmy (napríklad dane z príjmov). Keďže DPH je neutrálna voči zisku firmy, jej začlenenie by nesprávne ovplyvnilo výpočet čistého zisku.

      Vo vašom prípade, keď firma nemá formalizované účtovníctvo alebo sa snaží o zjednodušený výpočet, je dôležité, aby všetky príjmy a náklady boli účtované bez DPH. Váš pôvodný vzorec pre výpočet čistého zisku je v zásade správny, keď zahŕňa:

      Príjmy z tržieb (bez DPH),
      Celkové náklady (tiež bez DPH),
      Dane, ktoré by mali zahŕňať len dane priamo ovplyvňujúce ziskovosť firmy, nie DPH.
      Takto vyčíslený čistý zisk poskytne presnejšiu predstavu o finančnej výkonnosti firmy.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.