( EuroEkonóm.sk,  0)

Friedrich August von Hayek

Na jar 2019 sa v dražbe medzinárodnej aukčnej siene Sotheby’s vydražila rekordná suma za položku predanú online. Bolo to 1,35 milióna dolárov a suma bola vyplatená za medailu Nobelovej ceny F. A. Hayeka z roku 1974. Nešlo pritom o náhodu. Každá časť zo zbierky osobných vecí tohto veľkého ekonóma a politického filozofa bola vydražená za viacnásobok svojho „pôvodného“ odhadu. Vzhľadom na cenu vydražených vecí, ktoré nemali inú hodnotu len tú, že k nim mal Hayek osobný vzťah, je zrejmé, že to nebol obyčajný človek a zberatelia cenností si to začínajú uvedomovať.

Hayek ako polyhistor

Friedrich August von Hayek bol polyhistor, ktorý sa vedel hašteriť s Keynesom, dokázal napísať doslova priekopnícke materiály zamerané na peňažné cykly a infláciu, informačné vedy, či dokonca neurológiu, bol schopný písať o liberálnych mysliteľoch, akými boli Adam Smith, či John Stuart Mill, o spontánnom vývoji živočíšnych druhov, ale i spontánnom vývoji ľudských spoločností a dokonca o tragických následkoch ľudských pokusov prekročiť hranice našich vedomostí.

Keynesov životopisec Lord (Robert) Skidelsky nazval Hayeka „osobnosťou s dominantným intelektuálnym vplyvom v poslednom štvrťstoročí dvadsiateho storočia“ – s rovnakým vplyvom, aký mal Keynes o štvrťstoročie predtým. V čase písania Hayekových najlepších diel (1940 – 1980) si to však nikto neuvedomoval.

Hayek a jeho dielo

Skutočný význam Hayekovho diela si ľudia začali uvedomovať neskôr, až vtedy, keď narazili na limity centrálneho plánovania. A až keď sa vyskytnú tieto neblahé udalosti, ľudia siahajú po nápadoch, ktoré prinášajú velikáni sociálnych vied a ktoré čakajú na svoju realizáciu. Hayekove myšlienky boli vtedy k dispozícii a nebolo ich vôbec málo.

Aj na základe jeho myšlienok bola presadená celosvetová liberalizácia obchodu, ktorá začala systematicky odstraňovať obrovskú chudobu z celej našej planéty a pomáhala najchudobnejším a najviac utláčaným ľuďom viac než kedykoľvek predtým v ľudskej histórii. Sám Hayek žil dosť dlho na to (1992), aby videl začiatok revolúcie v ekonomike a spoločnosti, ktorú vyvolala jeho vlastná intelektuálna revolúcia.

Dokumentárne filmy o F. A. Hayekovi

Zaujala Vás táto osobnosť ekonomickej vedy a chcete so o nej dozvedieť viac? Dielo F. A. Hayeka stručne popisuje mini séria dokumentárnych filmov.

Hayek, nositeľ Nobelovej ceny

Friedrich August von Hayek (* 8. máj 1899, Viedeň, Rakúsko – † 23. marec 1992, Freiburg im Breisgau, Nemecko) bol ekonóm a filozof. Narodil sa v Rakúsko-Uhorskej monarchii, ale veľkú časť života prežil vo Veľkej Británii (v roku 1938 získal britské občianstvo), v USA a Nemecku.

V roku 1974 mu spolu s Gunnarom Myrdalom bola udelená Nobelova cena za ekonómiu za prelomové práce na poli teórie peňazí a konjunktúry. (Peňažná teória a ekonomický cyklus.) Tvrdil, že príčinou ekonomickej nerovnováhy sú peniaze, nerovnomernosť zmien cien, disproporcie zmien cien spotrebných a investičných statkov.

Preslávil sa najmä svojou obhajobou klasického liberalizmu a kritikou socializmu. Spolu s Ludwigom von Misesom bol najvýznamnejší predstaviteľ rakúskej školy. V 30. a 40. rokoch patril k popredným svetovým ekonómom. Po druhej svetovej vojne sa venoval najmä politickej filozofii. Považuje sa za jedného z najvýznamnejších politických mysliteľov 20. storočia.

Autori článku: Eamon Butler, Matúš Pošvanc

Autor: EuroEkonóm.sk

Tento príspevok bol vytvorený 4.11.2020 a aktualizovaný 15.12.2020. Pozrite si ďalšie príspevky autora EuroEkonóm.sk.


Zdroje a literatúra

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.