( EuroEkonóm.sk,  0)

Danka Kováčová

Život človeka je o neustálej analýze momentálnej situácie. Už váš ranný rituál podlieha posudzovaniu možných nebezpečenstiev, ohrozenia a rizík.

Zobudíte sa ráno a urobíte rýchlu analýzu dňa, ktorý je pred vami. Na základe tejto analýzy pozriete predpoveď počasia, aby ste vedeli správne zvoliť oblečenie, prostriedky a technické vybavenie, ktoré v daný deň potrebujete.

Pozor na horúce povrchy

V prípade, že na prebudenie zmyslov potrebujete teplý hnedý nápoj, urobte vizuálnu a funkčnú kontrolu rýchlovarnej kanvice či kávovaru predtým, než stlačíte gombík. Pozor na horúce povrchy, tekutiny a ostré hrany stolov a iných nástrojov okolo vás. Nezabúdajte na počítač, nabíjacie káble alebo telefón, či nie je zariadenie poškodené alebo nevykazuje funkčné chyby, ktoré by mohli ohroziť naše zdravie.

Vypla som žehličku?

Náš mozog je geniálne zariadenie, ktoré funguje vysoko efektívne. Na to, aby zvládal viacero procesov naraz, multitaskoval, potrebuje činnosti, ktoré sú vykonávané pravidelne, dať do režimu autopilota. Určite sa vám stalo, že ste nastúpili do auta, električky či autobusu a opýtali ste sa samého seba: „Zamkla som?“

Ja sa bežne pýtam samy seba: „Vypla som žehličku?“ Aby sme sa vytrhli z tohto režimu autopilota, je potrebné sa na chvíľu zastaviť v čase a uvedomiť si činnosť, ktorú robíme. Ak si nahlas poviete, čo sa chystáte urobiť, váš mozog bude aktívne zameraný.

Aktivácia mozgu

Tento spôsob aktivácie mozgu je využívaný aj zamestnancami vo výrobe. Pri činnostiach s vyšším rizikom si pracovník povie, čo ide urobiť. Mozog upriami pozornosť na danú aktivitu a je prítomný. Tento stav výrazne prispieva k predchádzaniu úrazu z rutiny. V prípade, že človek upadne do rutiny, je potrebné mať bezpečné pracovné návyky. Tie nás chránia pred možným úrazom.

Jedna vec

Ďalším spôsobom, ako sa vyhnúť nežiadúcim udalostiam v domácom pracovnom prostredí, je vykonávať iba jednu činnosť v danom čase. Keď vykonávam administratívne činnosti, venujem sa len tomu, nevarím pri tom ani kávu, ani obed. Organizácia času zabráni zbytočnej frustrácii a psychickému zaťaženiu.

Venujte pozornosť usporiadaniu priestoru, jednotlivým činnostiam, ktoré budete po sebe vykonávať, prestávkam v práci a aktívnej psychohygiene.

autorka
PaedDr. Danka Kováčová
ABT, TPO, koordinátor BOZP
Vzdelávacie stredisko s.r.o.
Študentská 1/A, Košice

Autor: EuroEkonóm.sk

Tento príspevok bol vytvorený 31.3.2023 a aktualizovaný 5.4.2023. Pozrite si ďalšie príspevky autora EuroEkonóm.sk.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.