( Matej,  0)

Finančná gramotnosť pre mladých ľudí. Ako začať budovať stabilnú finančnú budúcnosť

Finančná gramotnosť. Obzvlášť u mladých ľudí predstavuje zásadný problém. Aspoň tak tvrdí medzinárodná štúdia OECD, podľa ktorej Slovensko v tejto oblasti stále zaostáva oproti vyspelým krajinám. Avšak čo sa s tým dá robiť? Poďme si vymenovať niekoľko základných tipov, ako si budovať stabilnú finančnú budúcnosť.

Podstatný vplyv na budovanie finančnej gramotnosti majú rodičia. Práve prostredie, v ktorom dieťa vyrastá a vzorce správania, ktoré vidí, ho formujú aj v prípade narábania s peniazmi. To potvrdila aj spomínaná štúdia. Ukázalo sa totiž, že žiaci s chudobnejšieho prostredia mali v hodnotení finančnej gramotnosti o zhruba sto bodov menej.

Rodičia by teda mali svojich potomkov postupne zasväcovať do problematiky peňazí a vysvetľovať im hodnotu vecí. Zároveň by mali byť pre svoje deti vzorom. Aj preto by mali s peniazmi nakladať zodpovedne, plánovať svoje výdavky atď.

Od určitého momentu však zodpovednosť za seba aj svoje financie preberá každý sám. V takom prípade sa treba držať ďalších rád.

Finančné vzdelanie

Súčasnosť poskytuje jedinečné možnosti ako sa vzdelávať v prakticky akejkoľvek oblasti. Financie nie sú výnimkou. Na budovanie finančnej gramotnosti je potrebné si najskôr “naštudovať” svet financií. Dôležité je pochopiť základné pojmy ako je príjem, výdavky, úspory, rozpočet, hypotéka, refinancovanie úveru, dlh atď.

Na začiatok vám postačí si prečítať zopár vysvetľujúcich článkov na internete. Komu sa nechce čítať, môže vyskúšať tematické podcasty alebo videá na youtube.

Šetrenie do budúcnosti

Šetrenie (na čokoľvek) je výborný prostriedok, ako si osvojiť svet financií v praxi. Je to tiež jeden z dôležitých krokov pre rodičov, ako priblížiť finančnú gramotnosť svojim deťom. Ak si napríklad chce dieťa kúpiť drahšiu vec, treba sa s ním dohodnúť, že si bude každý mesiac odkladať z vreckového. Ľahšie si tak osvojí koncept šetrenia.

Pokiaľ ste už dospelí, odporúčame postupovať rovnako. Každý mesiac si odložiť časť peňazí z vreckového či brigád. Na tento účel sa výborne hodia napríklad rôzne sporiace účty v rámci klasických bankových účtov. Dobré je zadať si priamo trvalý príkaz na prevod peňazí. Takto si odložíte istú čiastku ešte predtým, ako ich stihnete minúť.

Vytvorte si rozpočet

Finančný rozpočet je považovaný za jeden z pilierov finančnej gramotnosti. Ak totiž nemáte prehľad o svojich príjmoch a výdajoch, nemôžete sa stať pánom svojich financií. Preto odporúčame vytvoriť si čím skôr finančný rozpočet. Jeho forma záleží len od vás.

Môže mať podobu tabuľky, zozbieraných bločkov alebo si budete svoje výdaje zapisovať cez mobilnú aplikáciu. Každá z možností má samozrejme svoje pre a proti. Dôležité je si svoje výdaje poctivo evidovať do jednotlivých kategórií.

Už po niekoľkých mesiacoch získate prehľad o tom, kde a na aký účel míňate svoje peniaze. Ľahko si tak spočítate, kde vás topánka tlačí a v akej oblasti je potrebné začať šetriť. Tento zvyk si potom prenesiete aj do ďalších rokov svojho života. Teda do doby, kedy už budete musieť ustriehnuť oveľa viac výdavkových položiek.

Buďte zodpovedným spotrebiteľom

Prepadnúť vábeniu reklám je veľmi jednoduché. Vo všeobecnosti veľmi radi a veľmi často nakupujeme veci, ktoré nepotrebujeme. Omámení reklamou nerozlišujeme medzi tým, čo potrebujeme a čo práve chceme.

Práve cez nákupy zbytočných vecí môžete mesačne prísť aj o desiatky až stovky eur. Ako prevencia vie pomôcť spomínaný finančný rozpočet. Ešte dôležitejší však je zodpovedný spotrebiteľský prístup. To v preklade znamená, že si uvedomujete svoje nákupné rozhodnutia a rozvážne nakupujete.

Najmä drahšie položky by sme nemali nakupovať spontánne. Napríklad pred nákupom kosačky či televízora je potrebné si spraviť prieskum. Pozrieť si recenzie, porovnať ceny v dostupných obchodoch a pod.

Aj pri menších nákupoch je dobré konať vedome. Všetky obchody sú totiž vystavané tak, aby zákazník toho nakúpil čo najviac. Aby ste tomu “vábeniu sirén” odolali, urobte si nákupný zoznam a držte sa ho. Taktiež si dopredu stanovte, koľko peňazí môžete na nákup minúť. Máte tak väčšiu istotu, že nakúpite iba to, čo skutočne potrebujete.

Prečo je finančná gramotnosť dôležitá?

Finančná gramotnosť je v súčasnom svete veľmi dôležitá. Pomáha nám totiž hospodáriť s našimi peniazmi, učí  nás rozlišovať medzi skutočnými potrebami a reklamou vyvolaným dočasným chcením, plánovať výdavky a vytvárať zdravé finančné návyky. Týmto spôsobom môžeme maximalizovať hodnotu našich peňazí a minimalizovať prebytočné výdavky.

Súčasťou finančnej gramotnosti je aj schopnosť identifikovať a vyhýbať sa finančným podvodom a neoprávneným stratám. Vďaka vedomostiam o finančných zručnostiach sme schopní rozoznať nečestné praktiky, chrániť peniaze a zabezpečiť finančnú bezpečnosť.

V neposlednom rade finančná gramotnosť umožňuje lepšiu kontrolu nad financiami a dosiahnuť vyššiu životnú kvalitu. Vedomosti o financiách umožňujú plánovať si dovolenky, investovať do vzdelania, vytvárať si rezervy a zabezpečiť si väčšiu finančnú slobodu.

Autor: Matej

Tento príspevok bol vytvorený 22.6.2023 a aktualizovaný 12.3.2024. Pozrite si ďalšie príspevky autora Matej.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.