( Miki,  0)

Tipy na šetrenie v domácnosti

Už vás nebaví, že vaše účty za udržiavanie domácnosti každý mesiac rastú? Chcete ušetriť nejaké peniaze a zároveň znížiť svoju uhlíkovú stopu? Ak áno, máte šťastie! Existuje množstvo jednoduchých a účinných tipov na šetrenie v domácnosti, ktoré môžete začať realizovať už dnes.

Tu sú niektoré z najlepších spôsobov, ako udržať vašu domácnosť energeticky efektívnu a vašu peňaženku spokojnú – od malých zmien až po väčšie investície.

Obedy so sebou urobia veľa

Prvým tipom na šetrenie v domácnosti je obmedzenie zbytočných výdavkov. Môže to znamenať, že si namiesto každodenného stravovania v reštaurácii budete so sebou do práce baliť vlastný obed. Tu je dôležité všímať si aktuálne akcie v obchodoch a napríklad obedy vás vyjdú omnoho lacnejšie, pokojne za cenu jedného menu tak budete mať jedlo na tri dni.

Pravidelné Kaufland zľavy sa oplatí sledovať na tejto stránke, pretože práve v tomto reťazci nájdete celý sortiment nielen čo sa jedla týka, ale aj potrieb do domácnosti, školských vecí a pokojne aj oblečenia. Slovenský Kaufland navyše v tomto roku spúšťa svoje globálne online trhovisko, kde sa budú môcť napojiť aj menší predajcovia, takže pribudnú ďalšie akciové možnosti produktov a služieb na jednom mieste.

Pri šetrení si dávajte pozor aj na pravidelné kávičky v kaviarňach, posedenia pri drinku či časté návštevy kina. Boli by ste prekvapení, keby ste si mesačne spočítali, koľko máte takýchto výdajov. Čo tak si takúto štatistiku najbližší mesiac urobiť? Tu sa zároveň pozrite aj na svoj účet za telefón, domáci internet a predplatné streamovacích služieb. Možno sa bude dať nájsť lacnejšia alternatíva.

Tipy na šetrenie v domácnosti

Tipy na šetrenie v domácnosti

Skontrolujte svoje spotrebiče

Za druhé: pozrite sa na svoje spotrebiče. Sú staré a zastarané? Ak áno, možno je čas investovať do novších, energeticky úspornejších modelov. Hľadajte výrobky so štítkom aspoň A+, ktorý označuje, že spĺňajú určité normy účinnosti a z dlhodobého hľadiska spotrebujú menej energie, ktorá je na vysokej cenovej úrovni. Modernizácia chladničky, práčky a ďalších spotrebičov vám môže z dlhodobého hľadiska ušetriť financie, aj keď do nich jednorazovo musíte investovať.

Ďalej zvážte osvetlenie. Výmena žiaroviek za LED žiarovky je jednoduchý a cenovo dostupný spôsob, ako znížiť spotrebu energie. LED žiarovky nielenže vydržia dlhšie, ale spotrebujú približne až o 75 % menej energie ako tie tradičné. A ak chcete ísť naozaj na maximum, nainštalujte do miestností, ktoré nemusia byť neustále osvetlené, snímače pohybu alebo časovače. Dávajte si pozor aj na zhasínanie svetla, keď odchádzate z izby, v ktorej už nikto nie je.

Voda nie je zadarmo

Ďalším tipom na úsporu v domácnosti je dbať na spotrebu vody. Oprava netesniacich kohútikov a kratšie sprchovanie sú jasné a jednoduché spôsoby, ako znížiť náklady na vodu, ale môžete vyskúšať aj iné triky. Perte plné objemy práčok, znížte frekvenciu kúpania sa vo vani a používajte umývačku riadu. Zvážte napríklad inštaláciu sprchovacích hlavíc a toaliet s nízkym prietokom vody, ktoré môžu tiež znížiť spotrebu vody a tým pádom aj účty za ňu.

Nakoniec, kľúčom k šetreniu peňazí v domácnosti je uvedomiť si svoje výdavkové návyky a urobiť malé zmeny všade, kde je to možné. Znížením spotreby energie, obmedzením zbytočných výdavkov, pozorným sledovaním spotreby vody a využívaním zliav môžete výrazne ovplyvniť svoj mesačný rozpočet. Prečo teda čakať? Začnite realizovať tieto tipy na šetrenie v domácnosti už dnes a sledujte, ako vaše úspory rastú!

Autor: Miki

Tento príspevok bol vytvorený 5.4.2023 a aktualizovaný 3.5.2023. Pozrite si ďalšie príspevky autora Miki.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.