( Miki,  6)

Čo určuje kurz kryptomeny Bitcoin BTC?

Prečo má Bitcoin hodnotu a čo určuje Bitcoin kurz?

Odpoveď na túto otázku je pomerne jednoduchá a spočíva v základnej ekonomike: ponuka a dopyt. Ak je niečo vzácne a užitočné, musí mať hodnotu a určitú cenu.

Vezmite si napríklad zlato. Prečo zlato stojí toľko koľko stojí? Jednoducho povedané, je pomerne drahé, pretože je zriedkavé, ťažko nájdené a obmedzené v ponuke. Zlato má aj niektoré použitia, na ktoré spotrebiteľom poskytne určitú užitočnosť napríklad tým, že je použité v elektronike.

Kombinácia týchto prvkov vytvára hodnotu, podľa ktorej sa cena určuje na základe ponuky a dopytu na trhu.

Kurz Bitcoinu

Faktory ktoré ovplyvňujú dopyt a kurz Bitcoinu sú nasledovné:

 • počet konkurenčných kryptomien
 • burzy, na ktorých sa obchoduje
 • predpisy týkajúce sa jeho predaja
 • vnútorné riadenia

Rovnako ako zlato, Bitcoin je tiež “vzácny” nakoľko jeho ponuka je obmedzená. V súčasnosti je v obehu okolo 17,5 miliónov Bitcoinov a maximum, ktoré bude kedykoľvek existovať, je obmedzené na 21 miliónov. Toto maximum je dobre známe.

Avšak na to aby mal Bitcoin hodnotu, Bitcoin musí byť tiež užitočný. Bitcoiny sú viacerými spôsobmi.

Užitočnosť Bitcoinu

Bitcoin je podobne ako zlato dokonale zastupiteľný (jeden Bitcoin je podobný druhému), je to deliteľné (môžete zaplatiť niekomu malý zlomok Bitcoinu, ak chcete) a ľahko overiteľný (prostredníctvom blockchainu).

Bitcoin má tiež iné žiaduce vlastnosti. Je rýchly, bezhraničný a decentralizovaný s potenciálom zmeniť finančný svet na lepšie. Nielenže má v súčasnosti hodnotu ako platobný systém, ale aj ako trieda finančných aktív. Je tiež užitočný, pretože je postavený na otvorených protokoloch, čo znamená, že každý môže inovovať nad ním a urobiť systém lepším.

Bitcoin má tiež nepopierateľne užitočnosť aj v porovnaní s inými, novšími kryptomenami. Neexistuje jednoducho žiadna iná kryptomena, ktorá je v súčasnosti tak široko používaná a integrovaná.

Dnes už tisícky obchodníkov na celom svete prijímajú Bitcoin ako platobný prostriedok, čím dokazujú jeho rastúcu užitočnosť.

Vezmite napríklad telefóny. Keď bol vynájdený telefón, mal veľmi málo významu, pretože ho takmer nikto nepoužíval. Ako však stále viac a viac ľudí začalo používať, užitočnosť rástla exponenciálne.

To isté platí pre Bitcoin: čím viac ľudí, ktorí začnú tuto kryptomeny používať, tým užitočnejšia sa stane pre všetkých ostatných.

Ako sa určuje Bitcoin kurz

Kurz Bitcoinu je určený trhom, na ktorom sa obchoduje prostredníctvom ponuky a dopytu. Je to rovnaký spôsob, akým je určená cena vášho auta, vrecka pomarančov v supermarkete, unce zlata a takmer všetko ostatné. Jednoducho povedané, pokračujúcou interakciou medzi kupujúcimi a predávajúcimi, ktorí navzájom obchodujú, určuje konkrétnu cenu Bitcoinu.

Pri určovaní ceny sa však musí zvážiť aj suma, ktorú sú kupujúci v súčasnosti ochotní zaplatiť za budúcu hodnotu konkrétnej položky. Inými slovami, ak sa trh domnieva, že cena niečoho (ako nehnuteľnosť, akcie alebo Bitcoin) sa v budúcnosti zvýši, je pravdepodobnejšie, že za to zaplatí viac.

Niektoré prípady, v ktorých bol Bitcoin v súčasnosti užitočný, boli uvedené vyššie, ale keďže Bitcoin je vyvíjajúcou sa a zlepšujúcou sa technológiou, mnohí sú optimistickí, že existuje veľa ďalších prípadov použitia. Niektorí, možno, o ktorých sme ešte ani nepomysleli.

Autor: Miki

Tento príspevok bol vytvorený 15.12.2022 a aktualizovaný 20.12.2022. Pozrite si ďalšie príspevky autora Miki.


Ekonomická poradňa

 1. Rudolf

  Čo sú hlavné faktory ovplyvňujúce kurz Bitcoinu?

 2. Boris Gresak

  Hlavné faktory zahŕňajú ponuku a dopyt, počet konkurenčných kryptomien, burzy, na ktorých sa obchoduje, predpisy týkajúce sa jeho predaja a vnútorné riadenia.

 3. Frarendra

  Je možné predpovedať budúci kurz Bitcoinu s vysokou presnosťou?

 4. Milos Koleno

  Predpovedanie kurzu Bitcoinu je náročné kvôli jeho vysokej volatilite a množstvu faktorov, ktoré ho ovplyvňujú.

 5. Peter Capa

  Ako vnímajú kryptomeny tradičné finančné inštitúcie a aký to má vplyv na ich kurz?

 6. Juraj Kostka

  Vnímanie kryptomien tradičnými finančnými inštitúciami sa líši, a to môže mať vplyv na ich kurz, napríklad prostredníctvom adopcie alebo regulácie.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.