( Marek,  0)

Kedy a ktorá forma dovolenky je vhodná na spoznávanie rozmanitosti sveta?

Cestovanie je nádherný zážitok, ktorý mnohí považujú za životnú zmenu. Objavovať svet a ponoriť sa do jeho rôznych kultúr je doslova oslobodzujúce. Dokonca aj spoznávanie rodnej vlasti môže pre vás znamenať príjemný únik z reality.

Avšak, ako iste viete a určite ste sa už o tom neraz presvedčili, plánovanie ciest môže byť nielen krásne a oslobodzujúce, ale aj neuveriteľne stresujúce, obzvlášť ak sa v danej oblasti necítite pohodlne a neviete, ako konkrétne veci fungujú. V takomto prípade sa ľudia snažia poistiť výberom dovolenky v predstihu, kedy majú zaručenú možnosť lepšieho výberu. Na druhú stranu sú tu viac adrenalínoví nadšenci, ktorým nerobí problém ísť do exotického rezortu zo dňa na deň.

First alebo last minute sú metódy so svojimi špecifickými výhodami či nevýhodami, ktoré je dôležité dôkladne zvážiť, pretože výsledkom nesprávneho výberu a konania môžu byť nielen vyššie náklady na dovolenku, ale aj iné nepríjemnosti počas jej trvania. Ktorú formu dovolenky je teda lepšie pri organizovaní výletu do očarujúcej Sardínie alebo iného exotického rezortu zohľadniť a prečo?

First alebo last minute?

Skôr ako sa pustíme do diskusie o výhodách a nevýhodách plánovania dovolenky v predstihu alebo na poslednú chvíľu, je dôležité pochopiť, čo tieto dva pojmy v skutočnosti znamenajú.

Plánovanie relaxu na poslednú chvíľu, čo je činnosť známa pod pojmom LAST MINUTE, zahŕňa organizáciu vášho dobrodružstva týždne alebo dni pred skutočným odchodom. Ide o spontánny spôsob cestovania, pri ktorom sa rozhodujete podnietení emóciami a túžbou po zážitku za výhodnú cenu. Je to určitá forma adrenalínu a napätia bez stanoveného plánu, pričom sa nechávate unášať prúdom.

Naopak, plánovanie dovolenky v predstihu, ktoré poznáme pod pojmom FIRST MINUTE, zahŕňa mesiace alebo dokonca roky plánovania odpočinku pred odchodom. Vyžaduje si sledovanie najlepších ponúk na letenky, ubytovanie, zájazdy a ďalšie súvisiace aspekty už dlho pred odchodom. Ľudia, ktorí sa rozhodnú pre túto formu výberu a plánovania relaxu pri mori , sú často tí, ktorí majú prísny harmonogram, málo voľných dní, obmedzený čas na cestovanie a zvyčajne preferujú plánovanie s predstihom.

Kedy a ktorá forma dovolenky je vhodná na spoznávanie rozmanitosti sveta?

Kedy a ktorá forma dovolenky je vhodná na spoznávanie rozmanitosti sveta?

Kde a prečo viac ušetríte?

Výrazné rozdiely v cenách last a first minute dovoleniek zohrávajú pri výbere konkrétnej formy asi najdôležitejšiu úlohu. Nie sú to však len sumy za letenku, stravu a hotel, ktoré vplývajú na  rozhodovanie, ale aj to, koľko financií človeku ostane medzi ruky – na bežné denné výdavky, nákup suvenírov, rezervu alebo prípadné nečakané udalosti.

First minute dovolenky sú v tomto smere výhodnejšie, pretože samotnú platbu za celú dovolenku si môžete rozložiť na viacero splátok, vďaka čomu máte svoj rozpočet pod kontrolou. Zároveň takto získate viac času na vytvorenie ďalšej rezervy a môžete si konkrétne veci a plány v danej situácii ľahšie prispôsobiť. Na druhú stranu, cena prvých zverejnených ponúk dovoleniek môže byť vyššia, pri správnom výbere poistenia si však môžete zvoliť možnosť bezplatnej zmeny až 10 dní pred odletom. Každá cestovka to má samozrejme inak. Pri first minute si tiež máte šancu vybrať lepší hotel, izbu a dokonca let v preferovaných hodinách.

Naopak, rezervácie na poslednú chvíľu, last minute, často pracujú s pevne stanoveným rozpočtom, čo znamená, že vám neostáva nič iné, než sa spoliehať na vaše súčasné finančné prostriedky. Cena dovolenky je však omnoho výhodnejšia, pretože ňou cestovky potrebujú doplniť kapacitu v lietadle alebo v hoteli. Zľava sa však môže odzrkadliť v prípadných kompromisoch, na ktoré by ste sa mali pripraviť.

Nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek formu, treba si uvedomiť, že dovolenka nie je len o financiách a hoteli, ale aj o zážitkoch a okolitom prostredí, ktoré si treba užívať plnými dúškami.

Autor: Marek

Tento príspevok bol vytvorený 21.4.2024. Pozrite si ďalšie príspevky autora Marek.


Zdroje a literatúra

Zdroj obrázkov:

  1. pim pic/Shutterstock.com
  2. Pixel-Shot/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.