(, EuroEkonóm.sk ,  3)

Genesis Mining

Jednou z možností získania virtuálnej meny je práve ťažba kryptomeny. Nepočítajte s tým, že zakúpite nejaký nástroj, ktorý bude, ako zlatokopovia, kutrať v podzemí internetu a získavať vám kryptomenu. Vzhľadom na to, že ťažba digitálnej meny je veľmi náročná na výpočtový potenciál vášho počítača, rozhodne sa nevyhnete veľkým začiatočným investíciám – ak teda chcete vlastniť výkonný počítač s mnohými parametrami prevyšujúcimi väčšinu počítačových zostáv.

Dolovanie virtuálnej meny a blockchain

Dolovanie alebo ťažba bitcoinov je v podstate overovanie správnosti realizovaných transakcií v sieti. Každý presun bitcoinov v ľubovoľnej sume na inú adresu je transakciou, ktorú musia ťažiari potvrdiť. Aby sa napríklad nemohlo stať, že daná suma bude minutá dvakrát. Potvrdením sa transakcia zapisuje do bloku, ktorý si možno predstaviť ako nejakú transparentnú účtovnú knihu. Pospájaná reťaz týchto blokov tvorí tzv. blockchain (po slovensky bločenka). Informácie o bločenke nájdete okrem uvedeného odkazu aj na stránke Kryptomeny a virtuálne peniaze.

Čím viac transakcií váš počítač overí, tým väčšiu máte šancu, že získate zodpovedajúcu odmenu v podobe kryptomeny. V súčasnosti sa už veľmi neoplatí ťažiť Bitcoin a určite je výhodnejšie ťažiť menej známe digitálne meny. Prečo? Keďže je tu menej ťažiarov, odmeny budú vyššie a vy tak získate možnosť kvalitného zárobku.

Samozrejme, nemôžete počítať s tým, že zainvestujete obrovské peniaze do PC zostáv a začnete zarábať hromady kryptomeny, ktoré premeníte na reálne peniaze. To v žiadnom prípade. Výsledok, podobne ako u iných špekulácií, je neistý a na to treba myslieť.

Spôsoby, ako ťažiť kryptomeny?

Existuje niekoľko spôsobov, ako ťažiť Bitcoin, Ethereum, Litecoin a ďalšie kryptomeny:

  1. ťažba kryptomeny výkonom vlastného počítača
  2. ťažba kryptomeny v poole
  3. ťažba kryptomeny v cloude

Ťažba vlastným výkonom

Ak sa rozhodnete zapojiť do ťažby virtuálnej meny, umožňujete tak využívať časť vašej počítačovej zostavy pre výpočtové úkony. Tie kontrolujú transakcie kryptomien a vďaka poskytnutiu výkonu vášho počítača získavate od systému (teda od majiteľov internetovej meny) odmenu práve v podobe kryptomeny. Ide teda o priamu úmernosť. Čím viac výkonu máte a poskytnete, tým viac môžete zarobiť.

Na to, aby bola ťažba elektronickej meny skutočne zárobková a skutočne sa vám oplatila, budú potrebné veľké vstupné investície práve do kvalitnej výpočtovej techniky. Čo so sebou prináša nemalé výdavky aj za elektrinu, pretože takto výkonná zostava bude potrebovať poriadne chladenie. Navyše, budete musieť počítať aj s veľkým hlukom, ktorý bude produkovať vaša počítačová zostava aj chladenie.

Ťažba kryptomeny v poole

Menu môžete ťažiť sámi, ale aj v investičných združeniach. To sú bane s množstvom baníkov, hľadajúcich bloky mincí. Po nájdení prebehne overenie, zašifrovanie a odovzdanie. Za to dostávate výplatu podľa vášho výkonu. Dá sa povedať, že je to celé softvérová a výpočtová udalosť.

Existuje mnoho typov poolov. Niektoré sú určené na ťažbu jednej meny, ale sú aj multipooly kde možno prepínať z meny na menu. Okrem bežných poolov sú tiež P2P pooly, čo je hybrid medzi individuálnym a skupinovým ťažením. V P2P poole sa baníci združujú do akéhosi poolu. Výhodou P2P poolu je najvyššia možná odmena. Ich nevýhodou sú takzvané hodiny a dni sucha, ktoré zažili mnohí baníci s menším výkonom. V P2P poolu totiž nedostávate výplatu napríklad prvých 24 hodín. Niečo medzi tým sú P2P proxy pooly, kde dostávate výplatu už po prvých 5 minútach.

Ťažba kryptomeny v cloude

Na ťažbu kryptomien nie je bezpodmienečne nutné mať vlastný hardvér. Vzhľadom na vysoké náklady na obstaranie a samotnú spotrebu elektrickej energie, začína byť veľmi rozšírená a využívaná služba prenájmu hardware na ťažbu – cloud mining. Táto služba ponúka prenájom výkonu za poplatok na stanovenú dobu. Po túto dobu získavate výnos z ťažby.

Ak sa vám nechce investovať do novej výkonnej PC zostavy, môžete si prenajať aj špeciálne servery, ktoré určité spoločnosti za mesačný poplatok prenajímajú a ktoré sú primárne určené práve na ťaženie kryptomeny.

Pretože šanca nájsť blok sám je nízka a mohli by ste čakať týždne aj mesiace, v investičných združeniach sa spoja stovky a tisíce baníkov a tým nachádzajú bloky častejšie a o mince sa delia. Výška odmeny závisí od výkonu a podielu na vyťaženom bloku. Princíp je rovnaký ako pri ťažbe zlata. Keď máte v tíme veľa baníkov s veľkými rýpadlami a nájde sa veľká žila, máte vysoký zisk. V tomto prípade sú vaši baníci vaše grafickej karty a žila je veľký blok mincí. Každá minca má svojím algoritmom stanovené počty blokov a mincí v nich. Tiež rôzne spôsoby distribúcie.

Ťažba vs. nákup kryptomeny

Malé upozornenie na začiatok: každý, kto zvažuje ťažbu Bitcoin by mal spozornieť. Ukazuje sa, že nákup ťažobnej sily sa môže, ale nemusí kupujúcemu vyplatiť v takej miere, ako obyčajný nákup. S rastúcou cenou digitálnych mien sa ale ťažba čoraz viac oplatí.

Ťažba ako taká je s väčšinou kryptomien neodmysliteľne spätá.  Už za malú vstupnú cenu  si možno ohmatať fungovanie a ťažbu Bitcoinu či iných mien z pohľadu prevádzkovateľa ťažby, nie iba z pozície užívateľa, čo môže byť nielen zábavné, ale aj poučné a profitabilné. Majte však vždy na pamäti, že aj keď môžu byť kryptomeny dlhodobou budúcnosťou, obchodovanie s nimi je vysoko špekulatívne. Staviť si celoživotné úspory na niektorú z kryptomien môže viac pripomínať stávku do lotérie, než premyslenú investíciu. Preto odporúčame riskovať len také množstvo peňazí, ktoré môžete skutočne postrádať.

Recenzia ťažby bitcoinu v poole Genesis Mining

Cloudový ťažobný pool Genesis Mining disponuje skutočným hardvérom. Môže to na začiatok recenzie znieť ako banálne a samozrejmé tvrdenie, ale v čase, keď je 95% portálov pre ťažbu v cloude podvodom (Ponziho schéma alebo tzv. lietadlo) pre jednoduché získanie peňazí z vreciek investorov, je tento portál tak trochu prístavom bezpečia. Na webe portálu si môžete pozrieť reálne videá a prečítať recenzie z tlače.   Aj cez niektoré nedostatky možno portál považovať za jednu z najlepších možných volieb, pokiaľ ide o ťažbu cez cloud. Na nezávislom portáli TrustPilot získal Genesis Mining rating 7,4/10, čo je na tento segment skvelé ohodnotenie.

Nezávislí recenzenti uvádzajú medzi silnými stránkami portálu komunikáciu a dôveryhodnosť. Medzi slabé stránky patrí vopred neistá návratnosť a v tomto ohľade aj netransparentnosť okolo dĺžky ťažby. Vopred sa teda nedá presne povedať, ako dlho sa časovo nespresnené kontrakty budú vyplácať. To koniec koncov závisí od mnohých premenných, ako cena kryptomeny a od nej sa odvíjajúce hash rate.  Genesis mining predstavuje rýchly a nenáročný spôsob, ako začať s ťažbou – a to so všetkými výhodami aj nevýhodami, ktoré mining ako taký obnáša. Nemusíte si kupovať vlastný ťažiarsky počítať za viac ako 1.500 EUR, ak si budete chcieť mining pre zábavu vyskúšať.  To, či sa výkon oplatí, alebo nie. si musí každý zvážiť sám.

Registrácia na Genesis Mining

Registrácia na Genesis Mining je pomerne rýchla a bezproblémová, po zakúpení balíčka je potrebné platbu potvrdiť a schváliť účet, čo prebehne ešte v ten istý deň. Nasledujúci deň už získavate prvú odmenu za  ťaženie. Užívateľa by nemalo zaskočiť, že pri platbe kartou budú výplaty portálom dočasne odložené na dobu 30 + 2 dni. Výplaty uvidíte vo vašej administrácii a následne budete samozrejme vyplatení. Výplata bude ďalej zasielaná automaticky v prípade dosiahnutia minimálnej sumy určenej pre výplatu, ktorá je daná pre každú kryptomenu samostatne.

Bohužiaľ, k samotnému nákupu sa viaže ešte jedna drobná nevýhoda. Cloud mining je veľmi obľúbený a jednotlivé ponuky sú často z dôvodu veľkého záujmu vypredané (Out of stock). Nezostáva, než to skúsiť ďalší deň, alebo si pre ťažbu zvoliť inú z kryptomien. Genesis Mining ich ponúka 6 ku dnešnému dňu (november 2017):

Ako dlho sa ťaží na Genesis Mining

Okrem balíčkov troch základných veľkostí s rôznou cenou si možno navoliť aj Custom plan, čím možno zvoliť kompromis. Každý balík je aktívny buď na vopred určenú dobu – napr. 2 roky (Etherum, Monero), alebo do tej doby, kým sa oplatí – teda, kým náklady za energie a prevádzku prevyšujú vaše zárobky. V momente, keď táto situácia nastane, by mal kontrakt bežať ďalších 60 dní. Ak nenastanú lepšie podmienky (zmena pomeru ceny kryptomeny a náročnosti ťažby) a denný zárobok neprevýši za túto dobu náklady, kontrakt bude ukončený.

U kryptomien, ktoré vopred nemajú stanovenú dĺžku zmluvy (Bitcoin, Litecoin) je nutné spomenúť pomerne zásadnú slabinu Genesis Mining – nikde v administrácii sa neuvádzajú náklady na jednotlivú réžiú a pre investora je celý portál v tomto zmysle trochu netransparentný. Je teda vopred ťažké si urobiť predstavu, ako dlho bude zmluva a tým i ťažba aktívna. Toto je jedno z najväčších rizík ťažby – odhadnúť, akým spôsobom sa bude vyvíjať náročnosť a cena je prakticky nemožné. To sa ale netýka ostatných mien, kde je doba vopred určená.

Ešte krátko k dĺžke zmlúv.  Na portáli  Hashing 24, kde možno ťažiť Bitcoin, sú síce jednotlivé zmluvy doživotné, ale aj tam sa raz ťažba prestane vyplácať. Podmienkou je mať sumu potrebnú na uživenie výkonu k dispozícii na účte, inak sa ťažba preruší.  Rovnakým spôsobom je to teda riešené aj inde.

Pravdepodobne jednou z najväčších výhod portálu je možnosť čerpať odmenu v iných kryptomenách. Túto voľbu možno v čase dynamicky meniť v závislosti na tom, kde sa ťažba aktuálne oplatí. Týmto spôsobom si môže investor ľahko zmeniť spôsob, akým bude vyplácaný a môže lepšie diverzifikovať.

Genesis mining – promo kód: sbenH1

Pri nákupe nového balíka je možné zadať promo kód, ktorým možno ušetriť nejaké to euro. Ak ste o výhodnosti ťažby presvedčení a láka vás si niečo podobné skúsiť, pri zadaní promo kódu sbenH1 získate zľavu 3% na ľubovoľnú službu od Genesis Mining.

Oplatí sa ťažiť bitcoin?

A na záver to najpodstatnejšie. Je ťažba bitcoinov rentabilná? Obtiažnosť siete a vysoká hardverová náročnosť zmenili v rokoch 2014-2015 dolovanie bitcoinu bežným užívateľom na stratovú záležitosť. A to často aj v prípade lacnej elektriny alebo nulových nákladov na elektrickú energiu. Ale cena kryptomien túto nevýhodu začiatkom roku 2017 vysoko prevýšila a mnohonásobne vykompenzovala (november 2017).

A čo ťažba ostatných kryptomien ako je Litecoin, Ethereum, Dash, Monero alebo Zcash? Vzhľadom na menšiu rozvinutosť infraštruktúry a celkovo menší počet používateľov týchto kryptomien je pravdepodobnosť profitabilnosti ešte vyššia, ako pri Bitcoine.

Autor: EuroEkonóm.sk

Tento príspevok bol vytvorený 5.11.2017 a aktualizovaný 6.7.2020. Pozrite si ďalšie príspevky autora EuroEkonóm.sk.

Už ste čítali?


Komentáre

  1. Peter Laca

    Ahoj. Vdaka za clanok, precital som ho cely. Na tazbu kryptomien sa nechystam, ale zvazujem reg na genesis mining hned ako to bude mozne, a pravdepodobne aj ine programy.
    Ja zatial aktivne fungujem len na Futurenete, Adpro a FuturoNetworku. Pokial si sa s tym nestretol, tak ti odporucam sa na to aspon pozriet. Futurenet vysiel 2.2.2018 s novou kryptomenou „Futurocoin“, ktory je mozne tazit pokial si uzivatel futurenetu. Futurocoin ma vlastny blockchain. „Transaction time“ je menej ako 4s.

  2. Stano

    Ja aktuálne skúšam ťažiť na iMac, MacBook a iPhone naraz zapnuté čo som sa dočítal tak to zlerie tak o 15% viac elektriny ako bežne ale je to skor o centoch no skúšam nové možnosti …aj 1 euro može byť čochvíla 10€ 🤷🏻‍♂️ za týždeň som vyťažil minimalnu sumu čo možem poslať do peňaženky a prišlo to …stačí to mať len pustené a netreba používať ani ten prehliadač ale keď ho používaš tak ide to rýchlejšie …a na telefone si to ani nevšimneš a ani sa neprehrieva telefón

    1. Lukas

      Ako tazis cez mobil ? pošli my prosím link 🙂

Pridaj komentár