( Inzercia,  0)

Aký je rozdiel medzi s. r. o. a živnosťou - ktorá forma podnikania je vhodnejšia?

Na Slovensku môžete dnes začať podnikať hneď pomocou niekoľkých foriem. Najčastejšie sa však stretnete s klasickou živnosťou alebo so spoločnosťou s ručením obmedzeným, v skratke známa aj ako s. r. o.. Ktorá forma je však lepšia?

Vybrať si správnu formu vášho podnikania tvorí jeden zo základných stavebných kameňov úspešného biznisu. Na Slovensku je možné stretnúť sa s viacerými formami podnikania, no väčšina ľudí sa rozhoduje medzi založením spoločnosti s ručením obmedzeným alebo klasickou živnosťou.

Otázkou teda ostáva, či je pre vás lepšia s. r. o. alebo živnosť. V tomto článku sa vám na to pokúsime odpovedať.

Živnosť

Väčšina ľudí v začiatkoch svojho podnikania zvolí práve formu živnosti, kde vám je umožnené podnikať na základe udeleného oprávnenia. Takéto oprávnenie na seba môže naviazať aj viacero druhov živností, vďaka čomu aj vy môžete poskytovať viacero služieb.

Najväčšou výhodou živnosti oproti s. r. o. je rýchlosť a jednoduchosť jej založenia, a taktiež menšia náročnosť ohľadom účtovníctva. Založenie živnosti je taktiež podstatne lacnejšie ako založenie spoločnosti s ručením obmedzeným.

Avšak veľkú nevýhodu pri živnosti hrá fakt, že vy ako SZČO (Samostatne zárobkovo činná osoba) ručíte za všetky záväzky vo vašom podnikaní celým svojím majetkom.

S. r. o.

Ako sme už písali vyššie, založenie s.r.o. je oproti klasickej živnosti o poznanie ťažšie, keďže vás čaká viacero papierovačiek a registrácií na úradoch.

Toto sa však dá jednoducho vyriešiť formou online založenia s. r. o., s ktorým vám vedia pomôcť externé firmy, ktoré všetku prácu odvedú za vás.

Určitou nevýhodou s. r. o. však je povinnosť viesť podvojné účtovníctvo, na ktoré si pravdepodobne budete musieť nájsť účtovníka.

Napriek tomu, veľkým plusom pre spoločnosť s ručením obmedzeným je však fakt, že vy ako spoločník ručíte za záväzky spoločnosti len do výšky nesplateného vkladu zapísaného do obchodného registra.

Čo si teda vybrať?

Ak začínate podnikať sami a chcete sa vo svojom odvetví zatiaľ len rozkukať, určite vám zo začiatku postačí aj podnikanie formou živnosti. V prípade, že by sa vám biznis rozbehol, odporúčame vám založiť si vlastnú s. r. o. Ak však podnikáte viacerí a chcete si zisk z podnikania deliť, najlepšou možnosťou bude pre vás určite spoločnosť s ručením obmedzeným.


Zdroje a literatúra

Zdroj obrázka: baranq / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.

Štítky: