( EuroEkonóm.sk,  5)

Prezentačná tabuľa flipchart: Ako zefektívniť svoju prácu alebo štúdium?

Pri práci či štúdiu, je dnes flipchart nenahraditeľným pomocníkom pre zrozumiteľné sprostredkovanie vašich myšlienok poslucháčom – umožňuje vám zhromažďovať viacero informácii na jednom mieste, znázorňovať myšlienkové procesy a udržať pozornosť publika. Tento typ tabule sa využíva najmä na školách ale aj pri pracovných poradách a stretnutiach. Výborne slúži najmä pri tímovom brainstormingu.

Najdôležitejšími kritériami pri výbere flipchartu sú veľkosť tabule, spôsob fixácie a magnetizmus dosky. Na výber sú stabilné aj pojazdné flipcharty, uľahčujúce manipuláciu s tabuľou.

Flipchart spĺňa využitie bežných nástenných tabúľ, má však oproti nim niekoľko dôležitých výhod. Jeho najväčším plusom je, že vďaka svojim malým rozmerom sa stáva ľahko prenosným. Pri výške a šírke zhruba 90 cm x 70 cm (môžete si však vybrať z viacerých možností) a s nastaviteľným skladacím stojanom sa pohodlne zmestí aj do kufra vášho auta. Pri rozložení zvyčajne dosahuje výšku do 200 cm, pričom táto býva často nastaviteľná.

Druhy flipchartov

Existuje viacero druhov – dnes ich poznáme s lakovanou povrchovou úpravou, ktoré sú nemagnetické, ale aj multifunkčné, magnetické. Bežne je možné umiestniť na ne držiak na papier. Držiak sa umiestňuje na vrchnú časť tabule a jeho úlohou je rozšíriť funkciu vášho flipchartu o pridanie trhacieho papierového bloku.

Pôvodne názov flipchart (z angl. flip-chart) pochádza práve z jeho „papierovej“ verzie. Anglické „flip“ v názve totiž naznačuje, že ide o možnosť otáčania stránok papiera. Typický flipchart spočíva z jednoduchej bielej plastovej tabule, ktorá už disponuje držiakom na flipchartový papier na vrchnej časti. Táto tabuľa je umiestnená na flexibilnej a nastaviteľnej trojnožke.

Okrem toho poznáme aj flipcharty, ktoré stoja na štvornožke, alebo mobilné flipcharty – tieto sú upevnené na hrubšom stojane, na konci ktorého sa nachádza pevná základňa v tvare hviezdy, zvyčajne s piatimi kolieskami – ako je bežné napríklad na mobilných kancelárskych stoličkách. Takáto úprava slúži pre ešte jednoduchšie premiestňovanie tabule.

Flipcharty sa stali samozrejmým vybavením zasadačiek, konferenčných miestností, učební a kancelárii a dnes už slúžia vo všetkých odvetviach: v športe, pre zakreslenie hracej stratégie, v umeleckých dielňach pre náčrty dizajnu, v laboratóriách a manufaktúrach pre zachovanie dôležitej informácie tak, aby bola viditeľná pre všetkých a vo vzdelávacích inštitúciách každého druhu.

Fixy a zapisovače určené pre flipcharty

Na zapisovanie údajov na tabuľu sa používajú rôzne druhy fixiek a zapisovačov, v závislosti od povrchu tabule. Klasické papierové prevedenie vyžaduje iba bežné hrubé popisovače a suchý povrch. Jeho výhodou je aj to, že narozdiel od písania priamo na tabuľu, informácie ostanú na papieri zaznamenané aj potom, ako už je potrebné pokračovať na čistý povrch.

Na nemagnetické a magnetické tabule a papier sa píše rukou a používajú sa najmä popisovače na báze atramentu alebo alkoholu. Pri výbere fixiek si môžete vybrať z veľkého množstva možností, dbajte však na to, aby popisovače na tabuľu boli ľahko umývateľné a to ako z lakovaného povrchu tak z pokožky.

Mobilná skladacia tabuľa

Mobilná skladacia flipchart tabuľa predstavuje jednoduchú prezentačnú pomôcku na vaše firemné porady a školenia. Na tento účel má jednoduchá prezentačná tabuľa s magnetickým povrchom ideálne rozmery. Rýchlo sa pre vás stane nenahraditeľným a veľmi efektívnym pomocníkom vo svete vizuálnej komunikácie. Povrch flipchartu je vhodný pre všetky za sucha stierateľné popisovače, ktorými jednoducho zaznamenáte základné body a informácie z vašej prezentácie. Publiku tak uľahčíte orientáciu v prednášanej téme, od ktorého vyhotovenie tabule nebude odvádzať pozornosť.

Kľúčové vlastnosti flipchartu

  • Jednoduchá mobilná prezentačná tabuľa ideálna na firemné porady a školenia
  • Jedna z najrozšírenejších vizuálnych prezentačných pomôcok v súčasnosti
  • Efektívne pomôcka na ľahkú orientáciu poslucháčov v prezentovaných informáciách
  • Flipchart s praktickou stabilnou základňou s piatimi kolieskami a s magnetickým povrchom
  • Variabilná prezentačná tabuľa s ľahko nastaviteľnou výškou
  • Magnetický povrch vhodný na všetky za sucha stierateľné popisovače
  • Popisovací magnetický povrch kombinovaný s možnosťou zavesenia bloku papiera
  • Univerzálny mechanizmus s posuvnými háčikmi na upevnenie flip papierov
  • Bez papiera funguje flipchart ako biela popisovateľná tabuľa
  • Praktická pevná odkladacia lišta je obvykle súčasťou flipchartu
  • Ideálna veľkosť flipchartu na prezentácie pre malé skupiny do tridsať členov
  • Vyhotovenie flipchartu neodvádza pozornosť od prejavu prednášajúceho
  • Rýchla a jednoduchá montáž, montážna súprava vrátane posuvných háčikov na zavesenie flip papierov

Autor: EuroEkonóm.sk

Tento príspevok bol vytvorený 30.7.2015 a aktualizovaný 12.3.2024. Pozrite si ďalšie príspevky autora EuroEkonóm.sk.


Zdroje a literatúra

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Flip_chart

Komentáre

  1. Branislav Bitarovsky

    Článok odporúča používať prezentačné nástroje, ako sú flipcharty, pre lepšiu organizáciu a vizualizáciu informácií, čo môže výrazne zlepšiť efektivitu práce alebo štúdia.

  2. Krystof

    Je skutočne efektívne investovať do fyzických nástrojov pre zefektívnenie práce v digitálnej ére?

  3. Marek

    Áno, aj v digitálnej ére môžu fyzické nástroje, ako sú flipcharty, zvýšiť interakciu a zlepšiť pochopenie materiálu, čím dopĺňajú digitálne technológie.

  4. Stanislav Sustek

    Môže byť prílišná závislosť na prezentačných nástrojoch ako flipcharty na úkor rozvoja digitálnych zručností?

  5. Martina Durnekova

    Zatiaľ čo flipcharty a iné fyzické nástroje môžu byť užitočné, je dôležité udržať rovnováhu a rozvíjať aj digitálne zručnosti, aby sme boli efektívni v rôznych prostrediach.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.