(Inzercia, )

Pri práci či štúdiu, je dnes flipchart nenahraditeľným pomocníkom pre zrozumiteľné sprostredkovanie vašich myšlienok poslucháčom – umožňuje vám zhromažďovať viacero informácii na jednom mieste, znázorňovať myšlienkové procesy a udržať pozornosť publika. Tento typ tabule sa využíva najmä na školách ale aj pri pracovných poradách a stretnutiach. Výborne slúži najmä pri tímovom brainstormingu.

Flipchart spĺňa využitie bežných nástenných tabúľ, má však oproti nim niekoľko dôležitých výhod. Jeho najväčším plusom je, že vďaka svojim malým rozmerom sa stáva ľahko prenosným. Pri výške a šírke zhruba 90 cm x 70 cm (môžete si však vybrať z viacerých možností) a s nastaviteľným skladacím stojanom sa pohodlne zmestí aj do kufra vášho auta. Pri rozložení zvyčajne dosahuje výšku do 200 cm, pričom táto býva často nastaviteľná.

Existuje viacero druhov – dnes ich poznáme s lakovanou povrchovou úpravou, ktoré sú nemagnetické, ale aj multifunkčné, magnetické. Bežne je možné umiestniť na ne držiak na papier. Držiak sa umiestňuje na vrchnú časť tabule a jeho úlohou je rozšíriť funkciu vášho flipchartu o pridanie trhacieho papierového bloku.

Pôvodne názov flipchart (z angl. flip-chart) pochádza práve z jeho „papierovej“ verzie. Anglické „flip“ v názve totiž naznačuje, že ide o možnosť otáčania stránok papiera. Typický flipchart spočíva z jednoduchej bielej plastovej tabule, ktorá už disponuje držiakom na flipchartový papier na vrchnej časti. Táto tabuľa je umiestnená na flexibilnej a nastaviteľnej trojnožke.

Okrem toho poznáme aj flipcharty, ktoré stoja na štvornožke, alebo mobilné flipcharty – tieto sú upevnené na hrubšom stojane, na konci ktorého sa nachádza pevná základňa v tvare hviezdy, zvyčajne s piatimi kolieskami – ako je bežné napríklad na mobilných kancelárskych stoličkách. Takáto úprava slúži pre ešte jednoduchšie premiestňovanie tabule.

Flipcharty sa stali samozrejmým vybavením zasadačiek, konferenčných miestností, učební a kancelárii a dnes už slúžia vo všetkých odvetviach: v športe, pre zakreslenie hracej stratégie, v umeleckých dielňach pre náčrty dizajnu, v laboratóriách a manufaktúrach pre zachovanie dôležitej informácie tak, aby bola viditeľná pre všetkých a vo vzdelávacích inštitúciách každého druhu.

Na zapisovanie údajov na tabuľu sa používajú rôzne druhy fixiek a zapisovačov, v závislosti od povrchu tabule. Klasické papierové prevedenie vyžaduje iba bežné hrubé popisovače a suchý povrch. Jeho výhodou je aj to, že narozdiel od písania priamo na tabuľu, informácie ostanú na papieri zaznamenané aj potom, ako už je potrebné pokračovať na čistý povrch.

Na nemagnetické a magnetické tabule a papier sa píše rukou a používajú sa najmä popisovače na báze atramentu alebo alkoholu. Pri výbere fixiek si môžete vybrať z veľkého množstva možností, dbajte však na to, aby popisovače na tabuľu boli ľahko umývateľné a to ako z lakovaného povrchu tak z pokožky.


Komentár sa zobrazí až po schválení.