( Inzercia,  6)

Ak sa rozhodnete podnikať, tak hneď na začiatku stojíte pred rozhodnutím – vybrať si formu podnikania. V súčasnosti sa najviac začínajúcich podnikateľov rozhoduje medzi spoločnosťou s ručením obmedzeným a živnosťou, avšak zo zákona poznáme aj iné formy – akciovú spoločnosť, komanditnú spoločnosť, verejno-obchodnú spoločnosť a družstvo.

Ako sme už spomenuli, najčastejšími formami podnikania je živnosť a eseročka. Pri živnosti podniká živnostník na vlastné meno ako fyzická osoba, pri eseročke je to inak – zakladajú ju spoločníci, alebo jeden zakladateľ, zodpovedá za ňu konateľ a názov firmy je možné si svojvoľne vybrať.

Rozhodnutie o tom, či sa podnikateľ rozhodne založiť eseročku, alebo živnosť závisí hlavne od počtu osôb, ktoré chcú podnikať. Živnosť nie je možné založiť so spoločníkmi, ide totiž o podnikanie jednej osoby. Viacerí spoločníci zakladajú najčastejšie spoločnosť s ručením obmedzeným. Pri skončení podnikania nasleduje konkurz spoločnosti.


Ekonomická poradňa

  1. BrightStar

    Ktoré formy podnikania sú najčastejšie vyberané začínajúcimi podnikateľmi?

  2. Daniel

    Najčastejšie vyberané formy podnikania začínajúcimi podnikateľmi sú živnosť a spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.).

  3. Branko Masiar

    Prečo by niekto mohol uprednostniť akciovú spoločnosť pred s.r.o. napriek vyšším nárokom na základné imanie?

  4. Dionyz Stastny

    Akciová spoločnosť môže byť uprednostnená z dôvodu jej prestíže, schopnosti získavať kapitál predajom akcií alebo pre jej vhodnosť pre väčšie podnikateľské projekty, kde je očakávaná potreba vyššieho objemu kapitálu.

  5. Vladimir Cimbora

    Môže byť preferencia živnosti pred s.r.o. vnímaná ako krátkozraká z hľadiska dlhodobého rozvoja podnikania?

  6. ShadowHunter

    Voľba živnosti môže byť v niektorých prípadoch vnímaná ako krátkozraká, ak podnikateľ nezohľadní potenciálne rastúce potreby svojho podnikania, kde by forma s.r.o. mohla ponúknuť lepšiu štruktúru pre rozvoj a expandovanie podnikania vďaka jasnejšiemu rozdeleniu vlastníckych a riadiacich právomocí.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.