(EuroEkonóm.sk,  0)

Kryptomena NEO

NEO je decentralizovaná sieť s voľne dostupným zdrojovým kódom (open-source), ktorý je podobne ako Ethereum založený na technológii bločenky v kombinácii s inteligentnými zmluvami. Kryptomena vznikla v roku 2014 v Číne pod názvom AntShares (ANS). K premenovaniu na dnešný NEO došlo až 22. júna 2017. Samotní vývojári NEO popisujú ako distribuovanú sieť pre šetrnú resp. zdieľanú ekonomiku (smart economy).

Ethereum Číny

NEO je platforma pre tvorbu smart kontraktov a decentralizovaných aplikácií, digitálneho majetku a snaží sa aj o tvorbu a uchovávanie digitálnej identity. Zároveň je NEO kryptomenou. NEO patrí medzi najzaujímavejšie kryptomeny. Hovorí sa o ňom ako o čínskom Ethereu. Číňania tlačia hodnotu tejto kryptomeny hore. Momentálne cena osciluje medzi 52 až 78 USD (koniec decembra 2017, keď je volatilita Bitcoinu veľmi vysoká).

Profesionálny tím NEO a Da Hongfei

NEO tím založený Da Hongfei je jedným z najprofesionálnejších vo svete kryptomien. Zatiaľ čo mnohé nové ICO spoločnosti expandujú na predpredaji mincí a ich potenciálnej hodnote, NEO má opačnú stratégiu. Da Hongfeiov tím je prístupný verejnosti a hovorí o aplikácii tejto technológie v reálnom svete. Zámerom NEO je urobiť čo najkvalitnejšiu a bullet-proof platformu.

Smartkontrakty / inteligentné zmluvy

NEO má konvertovať tradičné aktiva do digitálnej podoby za pomoci inteligentných zmlúv (šetrných, šikovných či zdieľaných kontraktov, smartkontrakty, smart contracts). NEO je v jednoduchosti založené na inteligentných zmluvách Ethereum. Kryptomena NEO však používa unikátny algoritmus reťazca blokov, ktorý tento model zlepšuje. Základ majú rovnaký, NEO však podporuje aj decentralizovaný obchod, identifikáciu a digitalizáciu viacerých aktív a na ich platforme kde najnovšie začali registrovať svoje prvé ICO (Initial Coin Offering) projekty, dovolia len tie, ktoré splnili verifikáciu KYC (Know Your Customer) narozdiel od Ethereum ktoré si na tieto veci moc nepotrpí a aj preto sa veľmi často stáva, že ICO na platforme Ethereum sú podvody. Na platforme NEO sa tomuto chcú vyvarovať a chcú tam mať len tie najlepšie projekty. Zdroj: Cryptotips.sk

Programovacie jazyky pre smartkontrakty

Veľkou výhodou je, že k naprogramovaniu šikovných kontraktov je možné ovládať niektorý z klasických programovacích jazykov (Java, C #). Ostatné kryptomény so smartkontraktmi majú svoje vlastné programovacie jazyky. Napríklad Ethereum implementuje programovací jazyk Solidity. NEO má tiež umožniť vytváranie digitálnej identity a decentralizovaných aplikácií (DApps).

NEO DBFT ako typ Proof of stake

NEO funguje na konsenzu DBFT, čo je vlastne spôsob, akým sa overuje zostatok na účtoch kryptomien (pri Bitcoine či Ethereu je to Proof of work, pri energeticky menej náročnejších kryptomenách je to Proof of stake). NEO používa DBFT, teda špeciálny typ Proof of stake overovania, ktorý je oveľa rýchlejší ako Proof of stake. Zatiaľ čo Ethereum dokáže vykonať 1 500 transakcií za sekundu, NEO dokáže urobiť až 10 000 transakcií za sekundu. (Kto niekedy v posledných dňoch a týždňoch prevádzal BTC či ETH, vie, že transakcie môžu trvať aj 6-30 hodín, čo je v bankovej praxi bežné, ale v kryptosvete nepredstaviteľne dlhá doba, keďže prevody v Ripple XRP trvajú aj pri najväčšej vyťaženosti niekoľko sekúnd, max. desiatok sekúnd.)

Aktuálny kurz NEO (NEO/USD)

NEO - graf ceny
NEO - graf ceny
Zdroj: Kurzy.cz

NEO GAS

V sieti NEO existujú dve základné druhy tokenov: NEO a GAS. Tokeny (NEO) sú predtým predťažené (vyťažené), ich najmenšia jednotka je 1 NEO. Tokeny NEO sú ako podiely alebo akcie, takže ich držitelia rozhodujú o zmenách v sieti a dostávajú dividendy vo forme tokenov GAS. GAS tokeny sa potom používajú ako palivo smartkontraktov, odmena za držanie NEO mincí a podobne.

Kúpou NEO vlastne získavate podiel na blockchaine/bločnke) tejto kryptomeny. A keď ste podielovým vlastníkom, získavate dividendy. Ako si NEO pošlete do peňaženky alebo ho obchodujete na čínskej burze Binance (na inej burze to nebude fungovať), začnete zadarmo dostávať mince GAS (tiež označované ako NeoGas, Antcoin).

Berte teda NEO ako akcie firmy. Je tu však menší problém, prípadne výzva, a to, že akcie sa nedajú deliť. To znamená, že buď vlastníte 1 NEO alebo nevlastníte nič. Nemôžete mať v peňaženke 0,5 NEO. To je možné len na burze. Do peňaženky teda posielajte len celé NEO.

Investícia do NEO a GAS (NEO GAS)

Akonáhle sa hodnota NEO bude aj naďalej zvyšovať, skôr či neskôr táto mena začne byť nedostupná. Pri kurze 1000 USD za 1 NEO sa pravdepodobne začne viac obchodovať s mincami GAS a aj ich cena sa postupne zvýši. Každý bude chcieť GAS zadarmo (dividendy za vlastnenie NEO) a začne sa vo veľkom nakupovať NEO. Tento efekt nakoniec obe kryptomeny vyženie do oblakov.

Vývoj AntShares

Budovanie súkromných reťazcov založených na uzloch AntShare a interakcia s blokovacím reťazcom resp. bločenkou prostredníctvom rozhrania API / SDK. Písanie a zostavovanie inteligentných zmlúv AntShares, ktoré sa majú nasadiť do bloku na použitie.

Už ste čítali?


Pridaj komentár