( SZSZO,  2)

Peniaze určené na starostlivosť o starých ľudí vypláca štát samosprávam, tie ich však preposielajú s veľkým oneskorením, vyplácanie sa zdržiava a je netransparentné.

Bratislava, 29. 8. 2015 – Starí a chorí ľudia, ktorí potrebujú pomoc, sa jej často ani nedožijú. Štát im síce prispieva na starostlivosť, niektorým ale prídu peniaze až po smrti. Pracovníci, ktorí sa o starkých starajú, upozorňujú na problém už roky.

„Kým starí ľudia v domovoch dôchodcov dostanú peniaze od štátu, vyplácané cez vyššie územné celky, sú už mŕtvi. Peniaze, patriace starým, chorým a postihnutým na účtoch VÚC už nie sú, pretože VÚC ich používa na iné účely, napríklad na financovanie svojej kampane. Prevádzkujeme niekoľko podobných neštátnych zariadení a zo skúseností vieme, že VÚC zámerne oddiaľuje zazmluvňovanie našich klientov,“ uvádza Ľubomír Kolárik v reakcii na piatkovú správu v TV Markíza.

Na starostlivosť o starých ľudí prispieva štát. Peniaze ale posiela cez samosprávy, teda vyššie územné celky a tam sa peniaze zadržia. V najväčšej miere sa tento problém prejavuje v Bratislavskom samosprávnom kraji. Niektorí čakajú aj viac ako pol roka. Žiadateľ si podá žiadosť na samosprávny kraj, z ktorého však peniaze neprídu a rodiny sa musia zadĺžiť, skladajú sa, berú si úvery a hypotéky, aby starých členov rodiny mohli zaopatriť a mohli zaplatiť to, s čím má pomôcť štát.

Poskytovatelia sociálnych služieb už pred rokom protestovali a vláda im sľúbila riešenie, nič sa ale nezmenilo a na príspevky sa aj naďalej čaká. Mnohé sú kvôli tomu nútené obmedziť svoje služby, niektoré domovy dôchodcov museli aj zavrieť.

„Samosprávy uprednostňujú štátne zariadenia, ktoré sa nachádzajú poväčšine v starých budovách s nevľúdnym personálom a nevhodnými podmienkami pre život. Pritom je mnoho moderných zariadení sociálnych služieb, ktoré sú poloprázdne a pripravené prijať odkázaných ľudí. Každý človek, ktorý má nárok na peňažnú pomoc na odkázanosť, by mal peniaze dostať na svoj účet alebo poštovou poukážkou. Aby sa mohol sám alebo po dohode s rodinou rozhodnúť, ktoré zariadenie si vyberie podľa kvality poskytovaných služieb alebo prístupu ošetrovateľov,“ navrhuje riešenie súčasného stavu Ľubomír Kolárik.

„Všetky príspevky, na ktoré majú starí, chorí a odkázaní ľudia nárok v zmysle zákona podľa stupňa odkázanosti, majú títo občania dostať na účet alebo poštovou poukážkou, rovnako ako im sociálna poisťovňa vypláca invalidné, starobné či výsluhové dôchodky. Neexistuje väčšia transparenstnosť vo vyplácaní týchto príspevkov,“ dodáva Ľubomír Kolárik, ktorý aj z tohoto dôvodu zakladá politickú stranu SZSZO.

Kontakt

Strana zdravotne a sociálne znevýhodnených občanov
Vajnorská 32
900 25 Chorvátsky Grob
Ing. Ľubomír Kolárik
Tel: 0915 127 176
E-mail: kolarik@szszo.sk

Autor: SZSZO

Tento príspevok bol vytvorený 29.8.2015 a aktualizovaný 21.2.2019. Pozrite si ďalšie príspevky autora SZSZO.


Ekonomická poradňa

  1. Kása Zsolt

    Ing. Lubomir Kolarik je clovek ktory je trestne stihany za podvod, odsudeny na podmienecn trest, a ktory aj momentlne celi obvineniu na sude v Bratislave.

    1. Beatrix Lippuner

      …..mozem vediet,co nam svojim komentarom mienite povedat??Dakujem za odpoved.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.

Štítky: