( Matej,  0)

V ponuke brigádnickeho centra nie je len manuálna činnosť. Pozrite si zoznam personálnych agentúr, ktoré na Slovensku ponúkajú prácu v ekonomickej oblasti.

V súčasnosti evidujeme vo svojich databázach viac ako tisícku študentov vysokých a stredných škôl, uviedla Andrea Bukusová, pracovníčka Študentského brigádnického centra (ŠBC) v Košiciach. Spoločnosť vznikla v roku 1993 a odvtedy poskytuje krátkodobé, operatívne a letné brigády čoraz širšej študentskej verejnosti z celého Slovenska.

Najviac príležitostí sa našim mladým klientom črtá v letných mesiacoch počas prázdnin. Chlapcom sú určené stavebné, upratovacie a pomocné práce na staveniskách a v záhradách. Dievčatá dávajú prednosť upratovaniu v domácnostiach či organizáciách, no nejedna firma ponúka aj prácu hostesky či promotérky, V centre nie je núdza ani o brigády v potravinárskom priemysle v pekárňach či konzervárňach, študenti prejavujú záujem aj o kolkovanie a balenie tovaru vo veľko a maloobchodoch.

Robil som už kadečo, od maľovania stien až po okopávanie zeleniny, každý deň tu nájdem niekoľko ponúk a môžem si vyberať, povedal dvadsaťročný vysokoškolák Robo, ktorý práve odchádzal so svojou „výslužkou“, a v septembri, keď už stredoškoláci nastúpia do škôl, budem mať možností ešte viac.

Minimálna hodinová mzda je 25 korún (august 2000), pri stavebných prácach sa pohybuje vo výške 35 korún za hodinu. Nároky študentov sú však vyššie. Brigádnické centrum v Bratislave, kde som bol v júli, je na lepšej úrovni a platia dvojnásobok. Zrejme je to tým, že v našom hlavnom meste je prebytok dopytu po práci, dodal Robert.

Študenti, ktorí využijú sprostredkovateľské služby ŠBC sa ku práci môžu dostať už na druhý deň po zaevidovaní. Podmienkou je dovŕšených šestnásť rokov a zaplatený registračný poplatok. Stáva sa, že si podnikatelia špecifikujú požiadavky na brigádnikov, či už odborníkov v oblasti výpočtovej techniky alebo strojných inžinierov. Študenti teda majú v niektorých prípadoch príležitosť využiť svoje vedomosti získané v škole, dodala na záver A. Bukusová.

Košický denník, 2000

Autor: Matej

Tento príspevok bol vytvorený 10.2.2015 a aktualizovaný 21.2.2019. Pozrite si ďalšie príspevky autora Matej.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.

Štítky: