( Inzercia,  0)

Optimalizácia skladovej logistiky: Uľahčite si prácu pomocou týchto tipov

Práca v sklade nie je jednoduchá. Práve to je dôvodom, prečo je dôležité premýšľať nad rôznymi spôsobmi, ako ju uľahčiť a urýchliť. Dobrou správou však je, že existuje hneď niekoľko riešení, ktoré na to môžete využiť. Optimalizujte skladovú logistiku a uistite sa, že jednotlivé pracovné úkony sú plynulé a zbytočne sa neopakujú.

Nebojte sa digitalizácie

Technika a rôzne systémy vedia v súčasnosti urýchliť a zjednodušiť nejeden pracovný proces. To isté platí aj v rámci skladu. Digitalizácia umožňuje zlepšenie logistických postupov, zvýšenie rýchlosti a celkovo dynamizáciu práce. Jej zavedením sa postaráte o menšie riziko vytvorenia chýb, minimalizáciu prestojov a šetrenie síl a energie zamestnancov.

Digitalizácia nie je ničím novým a v skladoch sa využíva už roky. Práve preto by ste ju nemali dlho odkladať a dať jej šancu. Uvidíte, že zmeny, ktoré prinesie, posunú vaše podnikanie o niekoľko úrovní vyššie.

Vyskúšajte umelú inteligenciu

Rovnako ako digitalizácia, aj umelá inteligencia dokáže urýchliť, dynamizovať a zjednodušiť niektoré pracovné úkony. V mnohých oblastiach dokonca dokáže nahradiť človeka, čím vám pomáha šetriť financie.

Vyspelé riešenia vo forme umelej inteligencie nie sú zatiaľ také rozšírené. Pre mnohé spoločnosti predstavujú stále veľkú neznámu. Nové generácie robotov sa však už stihli v niektorých sférach presadiť, a to hlavne vďaka ich jednoduchšiemu ovládaniu, programovaniu a používaniu.

Investícia do umelej inteligencie je síce vyššia, no do podniku vie priniesť niečo úplne nové. Viete pomocou nej ovládať niektoré zariadenia, napríklad vysokozdvižné vozíky. V nich dnes nemusí už nikto sedieť. Prípadne ju môžete využívať na rozpoznávanie gest. Jednotlivé príkazy zadávate bez použitia myši a klávesnice.

Optimalizácia skladovej logistiky: Uľahčite si prácu pomocou týchto tipov

Optimalizácia skladovej logistiky: Uľahčite si prácu pomocou týchto tipov

Zabudnite na ručné zdvíhanie balíkov

Ťažké balíky nemôžu zamestnanci zdvíhať a ukladať na regály sami. Okrem toho, že sú ťažké, by mohli spôsobiť rôzne zdravotné problémy. V sklade preto nesmie chýbať správne zariadenie vrátane vysokozdvižných vozíkov. Tie môžu zamestnanci ovládať na diaľku alebo klasicky, priamo v nich.

Skvelými pomocníkmi sú aj aj zvieracie kliešte. Určené sú hlavne na predmety valcovitého tvaru. Hodia sa do skladov, kde sú napríklad ťažké sudy.

Počet vozíkov, zvieračov a ďalších podobných zariadení sa musí odvíjať od veľkosti skladu a množstva zamestnancov. V malých skladoch vám bude stačiť jeden či dva vozíky. V tých väčších niekoľkonásobne viac.

Zamerajte sa na vybavenie skladov

Na to, aby bola práca v sklade plynulá, je nutné mať v ňom poriadok. Ten dosiahnete len za pomoci prehľadných regálov a políc. Ich rozmery voľte na základe skladovaných predmetov. Uistite sa, že nič netrčí, aby sa zamestnanci pri prechádzaní okolo nezranili.

Výborným riešením je tiež vytvorenie určitého systému, s ktorým všetkých pracovníkov oboznámite. Sklad rozdeľte na niekoľko častí podľa typu výrobkov alebo abecedy. Veľmi praktické sú visiace tabuľky s názvom oblasti skladu. Pomôžu najmä novým zamestnancom alebo v situáciách, keď zmeníte umiestnenie tovaru.

Ďalším dôležitým vybavením je vhodné osvetlenie. Postarajte sa, aby sa v interiéri nenachádzali tmavé oblasti, kde by mohlo dôjsť k nešťastiu.

Optimalizácia skladovej logistiky: Uľahčite si prácu pomocou týchto tipov

Optimalizácia skladovej logistiky: Uľahčite si prácu pomocou týchto tipov

Optimalizujte skladovú logistiku čo najskôr

K optimalizovaniu skladovej logistiky by ste mali pristúpiť čím skôr. Získate vďaka nej plynulú, rýchlu a dynamickú prácu. Nehovoriac o tom, že môžete ušetriť viaceré náklady a zbaviť sa duplicitných procesov.


Zdroje a literatúra

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.