( Matej,  0)

Ivan Hriczko: Slušnosť, profesionalita a úcta sú mojim hnacím motorom

Na dnešný rozhovor som sa skutočne tešil. Kandidát na predsedu Košického samostatného kraja Ivan Hriczko je človek s veľkým príbehom. Televízny redaktor, filantrop, národniar, podnikateľ, politik a otec žije a koná podľa mantry Pracovať, študovať a starať sa.

Človečenská ľudskosť

EuroEkonóm.sk: Ivan, po štúdiách si mal možnosť zostať na Západnom Slovensku, alebo ešte ďalej. Prečo si sa vrátil späť do Košíc?

Bol som vychovaný v úcte k starším a celý život sa riadim princípmi slušnosti, pracovitosti a vzájomnej akceptácie. Celý svoj život patrím k hrdým Košičanom a východniarom, som hrdý na svoje korene a vďačný za svojich predkov, jednoducho môj pracovný a rodinný život je spätý s východným Slovenskom aj napriek tomu, že som študoval na západnom Slovensku, v meste Trnava na Univerzite sv. Cyrila a Metoda kde som vyštudoval marketingovú komunikáciu.

Počas štúdia a pracovného života som sa vždy snažil venovať aj sociálno-kultúrnym a občianskym aktivitám, ktoré ma vždy obohacovali a podporovali aj v profesionálnom živote. Človečenská ľudskosť a solidárnosť, akceptácia rôznorodosti, by sa z našej spoločnosti nemala vytrácať a mala by byť súčasťou našich denných životov.

Ivan Hriczko: Slušnosť, profesionalita a úcta sú mojim hnacím motorom

Ivan Hriczko kandiduje na predsedu Košického samosprávneho kraja

Na post predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) bude v jesenných voľbách kandidovať za Slovenskú iniciatívu menšín (SIM) podnikateľ Ivan Hriczko. Kandidatúru oznámil v júli 2022 v Košiciach. Za najdôležitejšie oblasti svojho volebného programu označil rodinu, mladých ľudí, seniorov, ale aj prepájanie regiónov a prezentáciu KSK vo svete. Uchádzať o post predsedu KSK sa rozhodol „ako občan, ktorý nie je spokojný“„Som pripravený po pracovnej, praktickej a ľudskej stránke pomôcť Košickému kraju a jeho obyvateľom,“ uviedol.

Ivan Hriczko: Slušnosť, profesionalita a úcta sú mojim hnacím motorom

Slušnosť, profesionalita a úcta sú mojim hnacím motorom

EuroEkonóm.sk: Redaktor na televíznej obrazovke alebo radšej politik na televíznej obrazovke?

Moja kandidatúra a rozhodnutie kandidovať v tohtoročných voľbách na post predsedu Košického samosprávneho kraja sú spojené s verejnou nespokojnosťou a s tým čo vidím okolo seba. Nechcem patriť k ľuďom, ktorí len kritizujú, chcem aj priložiť ruku k dielu, preto toto rozhodnutie a preto tento boj.

Myslím si, že vzdelanostne, vekovo a hodnotovo spĺňam podmienky na zastupovanie tohto významného postu. Pomôcť obyvateľom a kraju je nesmierne dôležité; aby mladí ľudia prejavovali záujem o verejné dianie v krajine, reálne vnímali budúcnosť spojenú s krajinou a krajom, v ktorom žijú. Mladí sú budúcnosť, nezabúdajme však aj na starších obyvateľov a mladé rodiny trpiacich ľudí, ktorí potrebujú našu pomoc.

Sociálnym cítením a citlivým prístupom sa dá dosiahnuť veľa, zmena, na ktorej vieme spoločne participovať. Spoločnosť je v súčasnosti v ťažkej situácii, ľudia sú v beznádeji, trápia sa, rodiny sa rozpadávajú, sú zadlžené, očakávame enormné zvýšenie cien za služby spojené s bývaním, základných potravín; to sú všetko body, ktoré nám spôsobujú nestabilitu v krajine.

O to viac je potrebné, aby ľudia sa viac zaujímali o verejné dianie v krajine a boli účastní procesov a zmien, ktoré sú nevyhnutné pre blaho krajiny a jej obyvateľov.

Ivan Hriczko: Slušnosť, profesionalita a úcta sú mojim hnacím motorom

Pracovať, študovať a starať sa

EuroEkonóm.sk: Ivan, dokazuješ, že tvoje heslo Pracovať, študovať a starať sa nie sú len prázdné slová…

Ľudia potrebujú otvorenú a cítiteľnú politiku, musia mať vytvorený systém pomoci a nový predseda samosprávneho kraja musí vytvoriť všetky podmienky na to, aby ľuďom v kraji pomohol, aby ľudia vedeli, že ten kraj tu je pre nich.

Mnohokrát k zničeným ľuďom, ktorí sú znechutení z tejto situácie patrím aj ja. So svojím tímom je moja ambícia kandidovať preto, aby sme mohli pomôcť a vytvoriť systém, ktorý bude oporou pre obyvateľov Košického kraja. Celý život sa riadim tým, že treba pracovať, študovať a starať sa.

Nie každý mal to šťastie, aby mohol študovať. Nie každý má to šťastie, že môže pracovať a nie každý má to šťastie a možnosť starať o rodinu. Je našou morálnou povinnosťou a politickou zodpovednosťou, aby sme tieto základné body prežitia spoločnosti zabezpečili.

Ivan Hriczko: Slušnosť, profesionalita a úcta sú mojim hnacím motorom

Medzi majoritou čierny, medzi Rómami biely

EuroEkonóm.sk: Berieš život s nahľadom?

Môj život mi priniesol mnoho úsmevných príhod, patrím k ľuďom, ktorí nevidia za každým rohom diskrimináciu alebo latentný rasizmus. Mnohokrát sa mi stáva, že vďaka mojím rôznorodým koreňom a to židovsko-maďarsko-rómsko-ukrajinským sa stretávam s rôznymi reakciami. A mnohokrát humornými. Možno je to tým, že medzi majoritou som čierny a medzi Rómami som biely. Vždy ma to rozosmeje, niekedy však aj zabolí, ale realita je taká, že som hrdým Košičanom a Východniarom.

Ivan Hriczko: Slušnosť, profesionalita a úcta sú mojim hnacím motorom

Som tu doma

EuroEkonóm.sk: Ivan, aký je tvoj vzťah k Východnému Slovensku?

Som tu doma. Napĺňa ma pozitívnou energiou, keď chodím po košických uličkách a po Košickom kraji a som hrdý na naše mesto a kraj, som tu jednoducho doma aj so svojou krásnou rodinou, mojím synom, manželkou a mamou. Som vďačný Bohu za to, že som sa narodil práve tu na východe Slovenska a verím, že práve moje odhodlanie bojovať a ísť s kožou na trh bude ocenené a dobre vnímané. Idem do týchto volieb s čistým srdcom a s jasnou stratégiou a akčnými plánmi okamžitej pomoci a riešeniam kardinálnych problémov nášho kraja a jeho obyvateľov v otázkach bývania, zamestnania, vzdelávania, zdravia a bezpečnosti.

EuroEkonóm.sk: Aké budú tvoje prvé kroky, ak uspeješ?

Ponúkam profesionalitu, nový tím zložených z ľudí, ktorí sú odhodlaní, ľudí, ktorí sa neboja výziev a chcú pracovať pre Košický kraj a jeho obyvateľov. Som pripravený okamžite nastúpiť a riadiť tento kraj a pomôcť našim obyvateľom. Po zvolení ako prvý krok, ktorý zrealizujem na úrade Košického samosprávneho kraja bude okamžité vytvorenie krízového štábu, ktorý bude mať na starosti jediné a to vytvoriť systém pomoci trpiacim ľuďom, ktorí nebudú zvládať enormné zdražovanie. Sme tu nato, aby sme ľuďom pomohli, služba kraju je našim poslaním. Ďakujem

O Ivanovi Hriczkovi

 • Mgr. Ivan Hriczko, 42 rokov
 • Predseda politickej strany Slovenská Iniciatíva Menšín
 • Filantrop, politik, národniar, televízny redaktor
 • Úspešne ukončil Univerzitu sv. Cyrila  Metoda v Trnave, Fakultu Marketingovej komunikácie
 • Po skončení vysokej školy sa začal venovať žurnalistike a mediálnej oblasti (RTVS a TV JOJ), kde využil poznatky zo štúdia marketingovej komunikácie.
 • Pracoval v štátnej správe, na pozícii štátneho radcu pre Úrad vlády SR, bol poverený vytvorením a riadením mediálneho odboru na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.
 • Absolvoval vzdelávacie podujatia v európskych metropolách ako Štrasburg, Brusel či Budapešť.

Slovenská iniciatíva menšín

Politická strana Slovenská iniciatíva menšín nominovala ako kandidáta na post predsedu Košického samosprávneho kraja Ivana Hriczka. Hriczko bol prvý rómsky televízny redaktor, neskôr riaditeľom Rómskej tlačovej agentúry, pôsobil aj na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, v samospráve aj v treťom sektore. Zaoberal sa najmä otázkami národnostných menšín, a regionálnej politike. Podporuje ho aj strana Starostovia a nezávislí kandidáti.

Autor: Matej

Tento príspevok bol vytvorený 5.10.2022 a aktualizovaný 19.3.2024. Pozrite si ďalšie príspevky autora Matej.


Zdroje a literatúra

 • Web Ivana Hriczka: www.ivanhriczko.sk
 • Facebook Ivana Hriczka: https://www.facebook.com/hriczkoivan/
 • Voľby 2022: Hriczko, prvý rómsky televízny redaktor, chce byť predsedom Košického kraja: https://www.aktuality.sk/clanok/MYOrCLt/volby-2022-hriczko-prvy-romsky-televizny-redaktor-chce-byt-predsedom-kosickeho-kraja/
 • O post predsedu Košického kraja sa bude uchádzať Ivan Hriczko: https://www.teraz.sk/regiony/o-post-predsedu-ksk-sa-bude-uchadzat-i/647773-clanok.html

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.