( Inzercia,  6)

Ako si zariadiť domácu kanceláriu

Mať doma samostatnú pracovňu je výhoda nielen v období home office, ale aj v prípade, že máte vlastné podnikanie. Ako zariadiť domácu kanceláriu, čo by v nej rozhodne nemalo chýbať a čo ak máte doma málo priestoru na pracovňu?

Začnite kancelárskym nábytkom

V pracovni určite nesmie chýbať pracovný stôl a kancelárska stolička. Rozmery stola si vyberajte podľa veľkosti miestnosti, ale aj s ohľadom na to, koľko priestoru potrebujte pri svojej práci. Niekedy je dobré mať na stole okrem notebooku či monitora ešte aj priestor na poznámkový blok, stolnú lampu či šálku s kávou.

Šetriť by ste nemali ani na kvalitnej kancelárskej stoličke či kresle, pretože správne a pohodlné sedenie je dôležité aj pre vaše zdravie. Ak máte v pláne prijímať vo svojej domácej kancelárii aj klientov, resp. návštevy, hodí sa konferenčný stolík masív a stoličky alebo pohovka. Nezabúdajte ani na regály, poličky a skrinky, ktoré sú nevyhnutné na odkladanie a usporiadanie dokumentov, kancelárskych potrieb a podobne. Pracovňu si tiež môžete spríjemniť kvetmi, závesmi či vkusným kobercom.

Myslite aj na oddych

Niekedy je človek produktívnejší, ak si počas dňa na chvíľu odpočinie, uvoľní sa a načerpá novú energiu. Neraz sa počas odpočinku objavili tie najlepšie nápady. V pracovni by ste si preto mali vytvoriť aj malý kútik na oddych, postačí aj pohodlná pohovka alebo relaxačné kreslo, aby ste sa mohli niekoľko minút natiahnuť a uľaviť tak krčnej chrbtici aj svojej mysli. Najmä pri náročnej a stresujúcej práci je vhodné na niekoľko minút tento stres prerušiť. Prospeje to vašej práci aj vášmu zdraviu.

V malom byte aspoň pracovný kút

Ak nemáte možnosť spraviť si pracovňu v samostatnej miestnosti, môžete si vytvoriť aspoň pracovný kút. Aj v menšom dome alebo byte sa dá nájsť priestor na pracovný stôl a stoličku. Na to vám stačí aj priestor 2 x 2 m, ktorý sa dá nájsť napríklad v obývačke alebo v spálni.

Aby ste oddelili pracovnú časť od tej oddychovej, môžete vybudovať novú priečku, posuvnú stenu alebo použiť aspoň paraván. Na oddelenie priestoru môžete využiť aj nábytok, napríklad vyšší regál. Takto budete mať pri práci súkromie a väčší pokoj aj v prípade, že budú ďalší členovia domácnosti v obývačke. V spálni si zasa svoj odpočinkový priestor nebudete narúšať tým pracovným.

Prečo mať doma pracovňu?

Posledné roky ukázali, že home office má svoje výhody, samozrejme ak na neho máte vytvorené podmienky. Mnoho spoločností začalo umožňovať svojim zamestnancom využívať home office, pokiaľ ste mu prišli na chuť aj vy, pracovňa sa vám bude určite hodiť.

Mať doma priestor na prácu je takmer nutnosťou aj pre podnikateľov, najmä ak nemáte prenajaté alebo vlastné kancelárske priestory. Ak si aj prenajímate kanceláriu, aby ste mali prácu a súkromie oddelené, najmä ak sa stretávate s klientmi, vždy je dobré mať svoj pracovný kútik aj doma. Aj podnikatelia predsa môžu mať aspoň z času na čas home office.


Zdroje a literatúra

 • Zdroj obrázka: Shutterstock

Komentáre

 1. Jozef Novek

  Aké sú základné prvky potrebné pre zariadenie domácej kancelárie?

 2. Tigo

  Základné prvky zahŕňajú pracovný stôl, kancelársku stoličku, dostatočné osvetlenie, úložný priestor pre dokumenty a kancelárske potreby, a prípadne miesto pre prijímanie klientov či oddych.

 3. Lucy85106

  Je dôležitejšie investovať do ergonomického nábytku alebo do technológie?

 4. Maros Horniak

  Investícia do ergonomického nábytku je kľúčová pre dlhodobé zdravie a pohodlie, hoci technológia je tiež dôležitá pre efektívnu prácu.

 5. Marek Bugaj

  Môže byť príliš luxusne zariadená domáca kancelária kontraproduktívna?

 6. Radovan Filicky

  Príliš luxusné zariadenie môže byť rozptyľujúce, ale pohodlné a funkčné prostredie podporuje produktivitu. Vhodné zariadenie závisí od individuálnych preferencií a práce, ktorú vykonávate.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.