( Ľubo,  0)

Trampiády slovenských turistov od roku 1975

Trampiády od roku 1975

Pre priateľov zelene a hôr, ale aj pre ostatných, ktorým pohyb v prírode prináša radosť a potechu, ako mne.

Na ďalších stranách je súpis krátkych, ale aj dlhších poznámok z rôznych turistických akcií, ktoré som buď s kámošmi, alebo sám doteraz absolvoval. Prvopočiatky siahajú hlboko do minulého tisícročia, keď sme sa ako vysokoškoláci pod rúškom krúžku ochrancov prírody vydávali najprv na jednodenné a neskôr na viacdňové výpady niekam von, kde sme boli slobodní a šťastní, najčastejšie do Slovenského Rudohoria, Slovenského raja, potom sme pridali Nízke i Vysoké Tatry. Boli to pre nás nezabudnuteľné chvíle a dodnes, keď sa znovu aspoň raz do roka stretneme, s nostalgiou na ne spomíname. Tie záznamy z túr sme nazvali „trampiády“ a už to tak zostalo.

Mal som pocit, že by si tie zápisky mohol prečítať širší okruh záujemcov, preto som veľmi privítal Tomášovu ponuku, že mi to zavesí na svoju stránku. Je to smutnokrásna symbolika, Tomáš pokračuje v tom, čo sme spolu s jeho otcom kedysi dávno rozbehli. Nech sú naše/moje príbehy zdrojom prípadnej zábavy, poučenia, možno aj závanu histórie z doby dávno minulej o tom, že nie je vždy dôležitý cieľ, ale cesta!

Vyznieva to ako klišé, ale predsa sa mi vidí, že to najlepšie vystihuje aktivity, ktoré nás lákali a stále lákajú zbaliť batoh, obuť vibramky a vyraziť. Dnes behá po horách veľa hikerov, bikerov, trekerov, ale všeobecne interes mladých o prírodu akoby klesal.

Snažím sa svojich študentov viesť k tomu, aby im osud prírody nebol ľahostajný, aby sa zaujímali o lúky, lesy a toky a všetko živé v nich, darí sa mi so striedavými úspechmi a poteší ma každé, horám otvorené srdce.

Váš Ľubo Panigaj, lubo.panigaj@gmail.com

Prehľad trampiád

Autor: Ľubo

Tento príspevok bol vytvorený 15.8.2022 a aktualizovaný 4.9.2023. Pozrite si ďalšie príspevky autora Ľubo.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.