( Robinson,  0)

Ako vybrať najvhodnejší ohrievač vody na chatu

I keď na chate netrávite toľko času ako v pohodlí domova, je nutné mať v nej k dispozícii dostatok teplej vody. Aby ste vybrali vyhovujúci ohrievač, musíte si pred finálnym rozhodnutím premyslieť, ako často a v ktorých ročných obdobiach plánujete chatu využívať.

Základné typy ohrievačov vody

Ohrievače vody sa delia do niekoľkých skupín podľa toho, ktorý zdroj energie na ohrievanie vody používajú. Základné typy ohrievačov sú tieto:

  • Elektrické – najpoužívanejšie sú zásobníkové ohrievače známe aj ako bojlery, ktoré jednoducho pripojíte k zdroju elektrického napätia. Pre nepravidelne využívané budovy je vhodnejší prietokový ohrievač.
  • Plynové prietokové ohrievače – sú ideálne pre chaty, ktoré disponujú prípojkou na zemný plyn. Ak chcete radšej využívať plynovú fľašu, z rôznych modelov prietokových ohrievačov si zvoľte vody taký, ktorý môžete prispôsobiť tomuto variantu. Táto úprava vyžaduje skúseného profesionála.
  • Kombinované – tieto ohrievače ohrievajú vodu buď vďaka ústrednému kúreniu, alebo elektrickej sieti. Zatiaľ čo v zime bude ohrev prebiehať súčasne s kúrením, v lete sa oň postará elektrina.
  • Solárne – prísun teplej vody zaisťuje slnečné žiarenie. Keď ho je nedostatok, zastúpi ho elektrické vykurovanie.
  • Ohrievače s nepriamym ohrevom – ohrev prebieha vďaka vykurovaciemu systému, kotlu, krbovej vložke alebo inému zdroju tepla.
  • Tepelné čerpadlá – postarajú sa o vykurovanie aj o samotný ohrev vody. Sú napojené na elektrinu, ktorú účinne využívajú.

Ako vybrať ohrievač na chatu

Kľúčovým kritériom pri výbere ohrievača teplej vody je to, ako a kedy chatu využívate. Pokiaľ je vaša malá chatka len víkendovým útočiskom, kam si chodíte oddýchnuť od každodenných povinností, je pre vás najvhodnejší prietokový ohrievač, vďaka ktorému budete mať teplú vodu k dispozícii prakticky ihneď.

Ohrievač, z ktorého môžete vypustiť vodu, je zas ideálny pre letné chaty. Okrem bojlera s vypúšťacím kohútom môžete využiť aj solárny ohrievač. Myslite ale na to, že nevypustené zariadenie musí odolať zimným mrazom.

Chaty neďaleko lyžiarskych stredísk, v ktorých trávite čas predovšetkým v zime, sa obvykle vykurujú pevným palivom. Na tento zdroj stačí napojiť ohrievač s nepriamym ohrevom. Ak však v chate využívate elektrinu, dôkladne skontrolujte, či je elektrická sieť dostatočne kvalitná, aby nedošlo k preťaženiu elektrického okruhu v budove.

Neviete sa rozhodnúť, ktorý typ ohrievača by ste mali na chate využívať? Neváhajte a požiadajte o pomoc odborníka. Uvidíte, že spoločne vyberiete ohrievač vyhovujúci všetkým vašim požiadavkám.

Autor: Robinson

Tento príspevok bol vytvorený 22.12.2023 a aktualizovaný 12.3.2024. Pozrite si ďalšie príspevky autora Robinson.


Zdroje a literatúra

Zdroj obrázka 2: https://www.intercom.sk/elektricky-prietokovy-ohrievac-vody-s-elektronickym-spinanim-a-tlakovou-prevadzkou-mk1-3-5kw/

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.