( Inzercia,  0)

Práca a sedavý spôsob života nemusia byť prekážkou v produktivite

Fyzická nečinnosť sa vplyvom internetu a rozvoja moderných technológií výrazne znižuje. Sedavý spôsob života má však negatívny dopad aj na vaše podnikanie. Dostupné štúdie o účinkoch sedavého spôsobu života v práci ukazujú, že dlhodobé sedenie zvyšuje nielen riziko chorôb pohybového ústrojenstva, ktoré je na prvom mieste medzi chorobami z povolania, ale aj chronických chorôb, ako je cukrovka, ktoré potom môžu viesť k zvýšeniu voľna alebo práceneschopnosti.

Sedavý spôsob práce však nemusí byť dôvodom na ohrozenie zdravia a zníženie produktivity. Pri využití správnych tipov môžu byť naopak tieto dve protikladné situácie vo vzájomnej harmónii.

Účinky dlhodobého sedavého zamestnania

Sedavý spôsob života môže viesť k veľmi závažným ochoreniam. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je nedostatok fyzickej aktivity celosvetovo považovaný za štvrtý najvyšší rizikový faktor smrti (6 %). Zoznam negatívnych účinkov sedavého spôsobu života na zdravie vašich zamestnancov je dlhý!

Sedavé zamestnanie je spojené so zvýšeným rizikom vzniku alebo zhoršenia chronických ochorení, ako je cukrovka 2. typu, vysoký krvný tlak, kardiovaskulárne ochorenia, niektoré druhy rakoviny a osteoporóza. Dlhodobé sedavé zamestnanie vás dokonca môže prinútiť k návšteve dobrého urológa vo Zvolene, čo nie je všetkým príjemné. Situácia sa pritom dá riešiť aj inak.

Vymeňte prácu s počítačom za pohyb

Ak sa chcete vyhnúť spomínaným ochoreniam a potrebnému objednaniu k lekárovi, je dobré znižovať mieru zaťaženia tela týmto spôsobom práce. Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete eliminovať negatívne následky dlhodobej sedavej práce, no pohyb je jedným z tých najlepších.

Stačí vymeniť sedenie za šport, prechádzku na čerstvom vzduchu alebo cvičenie v posilňovni. Dôležité je, ak to nie je možné v práci, aby ste počet hodín za kancelárskym stolom v čase voľna alternovali dostatočne intenzívnou fyzickou aktivitou.

Vyberte si kvalitné relaxačné kreslo

Ďalším zásadným spôsobom, ako môžete eliminovať negatívne následky sedavého zamestnania, je výber správneho kresla. Ideálne je také, ktoré vám počas dlhých hodín sedenia poskytuje potrebnú oporu. Takéto kreslo nikde netlačí, je pohodlné a pritom dostatočne pevné na to, aby nespôsobovalo vášmu telu žiadnu deformáciu.

Kvalitné relaxačné kreslo vám vytvorí ideálne podmienky na prácu, po ktorej vykonávaní budete mať dostatok energie na rodinu a priateľov v čase voľna a nespôsobí telu žiadne vážne ochorenia.


Zdroje a literatúra

  • Zdroj obrázka: voronaman/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.