( Inzercia,  0)

Od začiatku roka sú niektoré potraviny lacnejšie

Na jeseň minulého roka odsúhlasila vláda SR zníženie DPH na vybrané potraviny, a to z 20 % na 10 %. To sa odrazilo aj na úprave konečných cien smerom nadol. Na ktorých potravinách vďaka tomu ušetríte?

Presný zoznam potravín s nižšou sadzbou DPH je možné nájsť na stránke Potravinárskej komory Slovenska. Zároveň je tu vysvetlené, na ktoré potraviny sa znížená daň vzťahuje a na ktoré nie. To, či bude mať nižšia DPH dlhodobý pozitívny vplyv aj na naše peňaženky, alebo či bude skôr predstavovať len spomalenie rastu cien, zistíme v priebehu roka. Do cenotvorby jednotlivých výrobkov totiž okrem dane vstupuje množstvo ďalších faktorov, ako sú cena energií, mzdové príplatky pre zamestnancov obchodov a ceny na poľnohospodárskych burzách. Na celkovú úsporu má vplyv aj sám spotrebiteľ – záleží aj na skladbe jeho nákupného košíka a na podiele zdravých potravín s nižšou DPH v ňom.  Znížená DPH bude stáť štátny rozpočet 65 miliónov eur.

Ide pritom už o druhé znižovanie DPH na potraviny za posledných 5 rokov. To predchádzajúce prebehlo v roku 2016 a v rámci neho sa znížila DPH na základné potraviny, konkrétne na čerstvý chlieb, maslo, mlieko, smotanu, bravčové, hydinové, hovädzie mäso, tiež mäso z oviec, kôz, králikov a čerstvé alebo chladené ryby, rybie filé a iné mäso zo sladkovodných rýb.

Nákupom akciového tovaru pravdepodobne ušetríte viac

Hoci sa cena rožkov vďaka nižšej DPH vo väčšine obchodov znížila z 0,08 eur na 0,07 eur za kus, veľký rozdiel v konečnej cene nákupu to bežnému spotrebiteľovi neurobí. Ak chcú zákazníci skutočne ušetriť, mali by sa skôr zaujímať o akcie v obchodných sieťach. Najjednoduchším spôsobom, ako mať prehľad o ponukách jednotlivých predajní je prelistovať si ich akciové letáky. V dnešnej elektronickej dobe nie je potrebné zbierať ich v schránke. Stačí navštíviť stránku www.kimbino.sk a vyhľadať si ponuky konkrétneho reťazca. Nielen, že tak šetríte čas a máte skvelý prehľad o cenách, ale zároveň chránite prírodu, keďže on-line verzia letákov je omnoho ekologickejšia.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.