( EuroEkonóm.sk,  6)

Druhy nehnuteľností a ich charakteristika

Existuje množstvo rôznych druhov nehnuteľností, ktoré majú odlišné účely a využitie. V tomto článku si prejdeme niektoré z najbežnejších druhov nehnuteľností a popíšeme ich charakteristiky a funkcie.

Druhové členenie nehnuteľností

Podľa druhového členenia poznáme tieto typy nehnuteľností:

Byty

Byty sú zvyčajne malé nehnuteľnosti, ktoré slúžia na bývanie. Sú určené pre jednotlivcov alebo rodiny a obsahujú obývačku, kuchyňu, kúpeľňu a spálňu. Byty môžu byť vlastnené jednotlivcami alebo súčasťou bytových domov, ktoré patria k viacerým majiteľom.

Rodinné domy

Rodinné domy sú väčšie nehnuteľnosti, ktoré sú určené pre rodiny a poskytujú viac súkromia a priestoru ako byty. Väčšinou majú viacero spální, kúpeľní a kuchýňu a sú obklopené záhradou. Rodinné domy môžu byť samostatne stojace alebo súčasťou obytných komplexov.

Obytné komplexy

Obytné komplexy sú budovy, ktoré zahrňujú niekoľko bytov alebo rodinných domov. Sú obvykle vybudované na zastavanom pozemku a ponúkajú rôzne služby ako parkovanie, bazén alebo fitnescentrum. Majú tiež zvyčajne spoločné priestory ako lobby alebo kuchynku.

Komerčné nehnuteľnosti

Komplexné nehnuteľnosti sú určené pre podnikanie a zahrňujú kancelárske budovy, obchodné centrá, hotely a reštaurácie. Sú zvyčajne umiestnené v obchodných alebo priemyselných oblastiach a slúžia na poskytovanie služieb a tovarov zákazníkom.

Priemyselné nehnuteľnosti

Priemyselné nehnuteľnosti sú určené pre výrobu a distribúciu tovarov a zahrňujú továrne, sklady a distribučné centrá. Sú zvyčajne umiestnené v priemyselných oblastiach a majú väčšie parkovacie plochy a nakladacie rampy.

Pozemky

Pozemok je pôda, ktorá nie je stavbou alebo budovou, ale môže byť použitá na rôzne účely, ako sú napríklad výstavba nehnuteľností, poľnohospodárstvo, lesníctvo alebo rekreačné účely. Pozemok môže byť súčasťou bytových, obchodných, priemyselných a iných druhov nehnuteľností, ale môže byť aj samostatným druhom nehnuteľnosti.

Nehnuteľnosti podľa využitia a použitia

Z hľadiska využitia poznáme tieto typy nehnuteľností:

Bytové nehnuteľnosti

Bytové nehnuteľnosti sú jedným z najbežnejších druhov nehnuteľností a zahŕňajú byty, apartmány a domy. Tieto nehnuteľnosti sa používajú na bývanie a často sú vlastnené jednotlivcami alebo rodinami. Bytové nehnuteľnosti sa môžu nachádzať v rôznych lokalitách, od mestskej zástavby po vidiecke oblasti.

Obchodné nehnuteľnosti

Obchodné nehnuteľnosti sú nehnuteľnosti, ktoré sa používajú na podnikanie a zahŕňajú obchodné budovy, nákupné centrá, kancelárske priestory a podobne. Tieto nehnuteľnosti sú často vlastnené obchodnými spoločnosťami alebo investormi.

Priemyselné nehnuteľnosti

Priemyselné nehnuteľnosti sú nehnuteľnosti, ktoré sa používajú na výrobu, skladovanie a distribúciu tovarov. Zahŕňajú továrne, sklady a priemyselné parky. Tieto nehnuteľnosti sú často vlastnené priemyselnými spoločnosťami a investormi.

Záhradné nehnuteľnosti

Záhradné nehnuteľnosti zahŕňajú parcely pôdy a pozemky, ktoré sa používajú na pestovanie plodín, záhradníctvo a poľnohospodárstvo. Tieto nehnuteľnosti sú často vlastnené jednotlivcami alebo farmármi.

Rekreačné nehnuteľnosti

Rekreačné nehnuteľnosti sú nehnuteľnosti, ktoré sa používajú na rekreáciu a oddych. Zahŕňajú chaty, letné domy a rekreačné pozemky. Tieto nehnuteľnosti sú často vlastnené jednotlivcami alebo rodinami a používajú sa na dovolenky a víkendové výlety.

Nájomné nehnuteľnosti

Nájomné nehnuteľnosti sú nehnuteľnosti, ktoré sú vlastnené jedným subjektom a sú poskytované na prenájom inému subjektu. Tieto nehnuteľnosti môžu byť rôznych druhov, ako sú napríklad byty, kancelárie, obchodné priestory, sklady, priemyselné haly, záhradné chatky a podobne.

Typicky sú nájomné nehnuteľnosti vlastnené a prevádzkované realitnými spoločnosťami alebo jednotlivými investormi a sú prenajímané jednotlivcom, firmám alebo organizáciám na obdobie určitého nájomného obdobia. Nájomné nehnuteľnosti sa často využívajú na bývanie, obchodné a kancelárske účely, výrobu a skladovanie tovarov a iné podobné účely.

Novinky zo sveta nehnuteľností, financií a investovania nájdete na stránke Nehnuteľnosti a financie.

Autor: EuroEkonóm.sk

Tento príspevok bol vytvorený 29.3.2023. Pozrite si ďalšie príspevky autora EuroEkonóm.sk.


Ekonomická poradňa

 1. Aserrahan

  Aké typy nehnuteľností sú uvedené v článku?

  1. Karel

   Článok popisuje rôzne druhy nehnuteľností, vrátane bytov, rodinných domov, obytných komplexov, komerčných a priemyselných nehnuteľností, ako aj pozemkov.

 2. Dragon

  Ako zmena trhových podmienok ovplyvňuje hodnotu rôznych typov nehnuteľností?

 3. Samuel Kolar

  Hodnota rôznych typov nehnuteľností môže byť ovplyvnená zmenami trhových podmienok, ako sú ekonomický rast, úrokové sadzby a demografické zmeny, čo môže viesť k variabilite v dopyte a cenách.

 4. Matej Kocur

  Je etické špekulovať na trhu s nehnuteľnosťami, najmä v oblastiach s nízkou ponukou bývania?

 5. Peter Ilavsky

  Špekulácia na trhu s nehnuteľnosťami môže byť kontroverzná, najmä v oblastiach s nízkou ponukou bývania, pretože môže viesť k zvyšovaniu cien a zhoršovaniu dostupnosti bývania pre menej majetné skupiny ľudí.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.