( Diskredit,  4)

Od minulých Vianoc uplynulo presne toľko času, koľko zostáva do Vianoc prichádzajúcich. Sú takí, ktorí v týchto dňoch slávia „Antivianoce“ alebo „Vianoce v lete“. Nie je to výmysel marketingových pracovníkov, ktorí sa snažia na poslednú chvíľu vyčistiť sklady pred blížiacimi sa prázdninami. Antivianoce sú sviatky pre tých, ktorí si chcú užiť Vianoce v lete.

Antivianoce (tiež nazývané ako „Vianoce v júli“ alebo „Letné Vianoce“) je termín, ktorý sa používa na označenie udalostí alebo osláv, ktoré sa konajú v lete, v čase, keď by sa tradične slávili Vianoce. Tieto udalosti sú často organizované v krajinách na južnej pologuli, kde leto prebieha v decembri.

Výhody antivianoc

Antivianoce, alebo letné Vianoce, majú niekoľko potenciálnych výhod:

 1. Počasie: V krajinách na južnej pologuli, kde leto prebieha v decembri, je počasie teplé a slnečné. Toto príjemné letné prostredie umožňuje ľuďom využiť vonkajšie aktivity, ako sú plážové hry, pikniky, grilovanie a športové aktivity, ktoré sú v zime menej prístupné.
 2. Oslavy v otvorenom priestore: Antivianoce často zahŕňajú oslavy a podujatia na otvorenom, ako sú párty na pláži, koncerty v parkoch alebo festivaly. Ľudia majú možnosť stretávať sa s priateľmi a rodinou v neformálnom a relaxačnom prostredí.
 3. Dovolenka: Antivianoce môžu byť príležitosťou pre ľudí na južnej pologuli využiť letnú dovolenku. Mnohí si berú voľno alebo majú školské prázdniny v tomto období, čo im umožňuje cestovať, objavovať nové miesta a relaxovať na dovolenke.
 4. Alternatíva k tradičným Vianociam: Pre niektorých ľudí môže byť Antivianoce zábavnou a osviežujúcou alternatívou k tradičným zimným Vianociam. Zmena prostredia a atmosféry môže priniesť novú perspektívu a odľahčiť od očakávaní a povinností spojených s tradičnými Vianocami.
 5. Spojenie s miestnou komunitou: Organizácie a komunity často zriaďujú verejné podujatia a oslavy Antivianoc, ktoré umožňujú ľuďom spojiť sa s miestnou komunitou, stretávať nových ľudí a vytvárať spoločné zážitky.

Je dôležité zdôrazniť, že výhody Antivianoc sú subjektívne a závisia od individuálnych preferencií a kontextu. Pre niektorých ľudí môžu tradičné zimné Vianoce zostávať preferovanou voľbou, zatiaľ čo pre iných môže byť oslava Antivianoc príležitosťou na inováciu a nové zážitky.

Antivianočné lahôdky

Antivianoce majú svoje neopakovateľné čaro, noci sú krátke a dni sú tie najdlhšie v roku. Antivianočné lahôdky sú zdravé a nadbytočné kilá majú tendenciu ubúdať.

Teplo teplo zima zima

Myšlienka Antivianoc je trochu vtipná a kontrastuje s tradičným chladným a zimným prostredím Vianoc, ako ich poznáme v severnej pologuli. Ľudia sa rozhodnú osláviť letné Vianoce ako spôsob vyhnúť sa zime a využiť teplé a slnečné počasie. Mnohé z týchto osláv sa často konajú na plážiach, v bazénoch alebo v záhradách s piknikmi, grilovaním a letnou zábavou.

Antivianočný kapor

S antivianočným kaprom sa môžete veselo kúpať v rybníku. Antivianočný kapor ešte nedosahuje lovnú mieru, takže antivianoce prežíva v zdraví a vitalite. Na rozdiel od klasických Vianoc.

Antivianoce sú 24. – 26. júna

Niekto prestáva nosiť povianočný smútok a preorientuje sa na predvianočnú radosť. Pre niektorých je práve dátum 24. 6. signálom, aby v predstihu začali nakupovať vianočné darčeky. Pre nákupné centrá je to ďalší spôsob, ako premarketingovať vianočných schyzofrenikov.

Antivianoce sa často stávajú obľúbeným spôsobom, ako sa ľudia stretávajú so svojimi blízkymi a priateľmi, hrajú si na pláži, organizujú letné športové aktivity a všeobecne si užívajú letné dovolenky. Niektoré komunity alebo organizácie môžu tiež zorganizovať verejné podujatia, na ktorých sa ľudia zhromažďujú a slávia Antivianoce spoločne.

Antivianočná schyzofrénia

Práve v období Antivianoc vrcholí tzv. vianočná schyzofrénia, psychóza, ktorá postihuje čoraz viac ľudí. Vianočný imaginárny svet nahrádza všednú skutočnosť, má svoju krehkú, originálnu a neraz čarovnú, nie však nezmyselnú architektúru.

Antivianoce chcú byť sviatkom

Je dôležité poznamenať, že Antivianoce nie sú oficiálnym sviatkom ani súčasťou náboženského kalendára. Sú to skôr neformálne udalosti, ktoré sa vyvinuli ako alternatívna forma letných osláv pre tých, ktorí sa nachádzajú v krajinách na južnej pologuli, kde sú Vianoce spojené so zimou.

Autor: Diskredit

Tento príspevok bol vytvorený 10.2.2015 a aktualizovaný 5.7.2023. Pozrite si ďalšie príspevky autora Diskredit.


Komentáre

 1. Anti

  Tento výraz sa používa na označenie alternatívnej formy oslavy Vianoc, ktorá sa líši od tradičnejch vianočných zvykov a tradícií. Termín „Antivianoce“ je kombináciou slova „anti-“ (proti) a „Vianoce“. Odkazuje na skupinu ľudí, ktorí nesledujú tradičné vianočné zvyky a preferujú iný spôsob oslavy alebo sa úplne dištancujú od vianočných sviatkov.

 2. Via-nočník

  Niekedy môže ísť o spôsob vzdoru voči komerčnému aspektu Vianoc, ako je nadmerné nakupovanie a konzumácia. Ľudia, ktorí sa identifikujú s Antivianocami, sa môžu rozhodnúť vyhnúť sa tradičným darčekom, vianočným stromčekom alebo zdobeniu domu.

 3. Antivian

  Tento koncept môže mať rôzne podoby a každý si môže vytvoriť vlastnú interpretáciu Antivianoc. Niektorí ľudia môžu zvoliť alternatívne oslavy, ako je napríklad cestovanie, dobrovoľnícka práca alebo strávenie času s priateľmi a rodinou bez vianočnej tematiky. Pre iných to môže byť jednoducho spôsob vyhnúť sa celému vianočnému obdobiu.

 4. Nevianoce

  Antivianoce môžu slúžiť ako spôsob vyjadrenia odlišných názorov alebo preferencií voči tradičným vianočným sviatkom. Je to však menej bežné a známejšie je koncept alternatívnych osláv, ako sú napríklad „alternatívne Vianoce“ alebo „nekonvenčné Vianoce“.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.