( Inzercia,  6)

Spokojnosť s naším životom závisí od mnohých faktorov. Pre niekoho je dôležitá rodina, iný považuje za nevyhnutné, si pred založením rodiny, vytvoriť to správne zázemie a venovať sa viac svojej kariére. Tak či onak, vždy je to určitý cieľ, ktorý nás poháňa vpred a pomáha nám zo dňa na deň zvládať situácie aj napriek tomu, že máme menej energie a koncentrácie.

Existujú však spôsoby, ktoré vám môžu pomôcť byť v práci alebo škole viac produktívni, aktívnejší a prospešní pre rodinu aj celú spoločnosť.

Začnite pozorovaním seba

Slabá schopnosť koncentrácie pri písaní dôležitej rigoróznej práce alebo na významnom rokovaní sa dá vyjadriť rôznymi spôsobmi. Človek si nemôže dôkladne vypočuť, čo mu bolo povedané, rýchlo stráca hlavnú myšlienku, alebo je neustále rušený okolitým hlukom. Aby ste zistili, v čom je problém, analyzujte sa.

Zistite, prečo sa nedokážete sústrediť?! Ktoré kanály vnímania sú negatívnymi faktormi primárne ovplyvnené? A ako to môžete rýchlo zmeniť?

Čím častejšie sa budete pozorovať, tým presnejšie vyberiete metódy a cvičenia na zlepšenie vašej schopnosti sústrediť sa.

Urobte svoje pracovisko pohodlným a praktickým

Okolie, v ktorom trávime väčšinu svojho času sa môže pod lepšiu koncentráciu podpísať tiež. A platí to aj pre vaše pracovisko.

Čím viac spĺňa požiadavky vášho tela, tým lepšie pracujete a menej sa unavíte, čo znamená, že sa dokážete dlhšie sústrediť.

Dávajte pozor napríklad na správnu výšku kvalitného kancelárskeho kresla, polohu tela pri stole, osvetlenie a vzdialenosť medzi obrazovkou monitora a očami. Správne osvetlenie, pohodlné kreslo a priaznivá teplota v miestnosti prispievajú k lepšej koncentrácii veľmi rýchlo.

Venujte sa iba jednej veci

Napriek tomu, že sme dokonalé bytosti, pracovať na viacerých úlohách naraz nie je z dlhodobého hľadiska praktické a možné. Mnohí ľudia to aj napriek tomu riskujú. Po stlačení telefónneho prijímača ramenom k uchu hovoria s klientom, zatiaľ čo na počítači píšu text obchodného listu a počúvajú rady kolegu, ktorý s nimi v kancelárii sedí.

Čo sa ale stane s vaším mozgom? Nemá šancu všetky úlohy naraz vnímať a minimálne jednu z nich nedokončí a nespracuje na 100 %. To potom spôsobuje zbytočné zdržania, zlyhania a problémy.

Ak sa ale budete zaoberať iba jednou vecou, ste schopní zlepšiť kvalitu vašej pozornosti. Koniec koncov, koncentrácia je udržanie pozornosti na jeden objekt a nie tisíc ďalších.

Identifikujte najťažšie úlohy vyžadujúce zvýšenú koncentráciu

Naše energetické rezervy nie sú neobmedzené, takže sme rýchlo unavení. Aby ste preto racionálne využili svoju schopnosť sústrediť sa, mali by ste si vo vašich osobných aj pracovných plánoch okamžite určiť priority a úlohy najvyššej komplexnosti.

Aké sú najdôležitejšie úlohy? Aké úlohy si vyžadujú zvýšenú koncentráciu? Aké úlohy možno pripísať každodennej rutine a spoľahlivým tonerom HP?

To všetko zistíte po dôkladnej analýze. Aby ste všetko zvládli, sústreďte sa najskôr na úlohy s najvyššou prioritou a venujte im svoj čas.

Uvoľnite svoje telo a dušu

Ak sme nervózni a napätí, pracovať koncentrovane potom nedokážeme. Ak sme naopak pokojní, vyvážení a uvoľnení, vieme spojiť všetky naše energetické rezervy a pracovať na 100 %.

Vyrovnať sa s nervozitou, vnútorným napätím a stresom a zároveň zvýšiť koncentráciu vám pomôžu napríklad rôzne relaxačné cvičenia. Existuje celý rad techník – od dychových cvičení a meditácie až po autogénny tréning.

Rozhodnite sa, ktorá metóda vám najviac vyhovuje a uvidíte, že to bude po kvalitnom odpočinku s vašou koncentráciou oveľa lepšie.


Zdroje a literatúra

 • Zdroj obrázka: G-Stock Studio/shutterstock.com

Komentáre

 1. Lukas Smutny

  Aké praktické tipy poskytuje článok na zvýšenie koncentrácie pri písaní rigoróznej práce?

 2. Pavel

  Článok radí analyzovať príčiny slabého sústredenia, urobiť pracovisko pohodlným, sústrediť sa na jednu úlohu naraz, identifikovať a prioritizovať náročné úlohy, a pravidelne si dopriať relax a odpočinok.

 3. Timotej Fula

  Je možné, že niektoré z odporúčaní môžu byť kontraproduktívne pre niektorých ľudí?

 4. Alena Sedlarova

  Áno, je možné, že niektoré metódy, ako napríklad meditácia alebo dychové cvičenia, nemusia byť pre každého efektívne a môžu mať odlišný efekt v závislosti od individuálnej povahy a preferencií človeka.

 5. Benjamin

  Môže byť presadzovanie jednotlivých pracovných metód ako univerzálneho riešenia zavádzajúce alebo škodlivé?

 6. Matej Suchy

  Áno, prezentovanie konkrétnych metód ako univerzálne platných môže byť problematické, pretože ignoruje individuálne rozdiely medzi ľuďmi a môže vytvárať nerealistické očakávania, ktoré vedú k frustrácii, ak metódy neprinášajú očakávané výsledky.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.