( Inzercia,  5)

Ako sa obliecť na pohovor, aby ste uspeli?

Hovorí sa, že oblečenie je polovicou úspechu, ak chcete získať prácu. Koniec-koncov, práve oblečenie a výzor si človek všimne ako prvé, preto je dôležité dať si na ňom záležať. Poradíme vám, čo si obliecť na pohovor, aby ste uspeli.

To, čo si oblečiete na pohovor hrá veľmi dôležitú úlohu. Samozrejme, to, či danú prácu získate nezáleží len na vašom oblečení, ale najmä na znalostiach a skúsenostiach. No oblečenie je dôležité a netreba ho podceňovať. Ak si o vás totiž na pohovore vytvoria už pri prvom pohľade utvoria zlý názor, nemusia vám ani vaše znalosti pomôcť v získaní práce. Čo by ste si teda mali obliecť na pracovný pohovor?

Oblek a kostým nie je nutnosťou

Od čias, keď ste si na pohovor obliekli oblek alebo kostým už nejaký čas uplynul. Dnes máte voľnejšiu ruku, no stále platí, že by ste sa mali obliecť slušne. Pánske nohavice tak skombinujte s jednoduchým tričkom a sakom, ženy môžu zvoliť šaty, sukňu alebo nohavice v kombinácii napríklad z blúzkou.

Prispôsobte oblečenie firemnej kultúre

Neexistuje jedna správna verzia toho, čo si na pohovor obliecť. Dnes sa veľmi dbá aj na firemnú kultúru, preto než sa vyberiete za novým potenciálnym zamestnávateľom, zistite si niečo o tom, ako v danej firme fungujú. Určite narazíte napríklad na fotky zamestnancov, môžete sa pozrieť na sociálne siete, kde firmy často zdieľajú firemnú kultúru alebo sa pokojne spýtajte rovno pri pozvánke na pohovor, ak firma takéto informácie nezdieľa. Firemnú kultúru ale vycítite aj z prezentovania firmy, nielen z fotiek napríklad z teambuildingov alebo zamestnancov.

Rôzne firmy a odbory vyžadujú iný štýl obliekania. Napríklad na pohovor do banky neodporúčame prísť v rifliach, rovnako tak v prípade, že sa uchádzate o manažérsku pozíciu. Na druhej strane zväčša technologické start-upy alebo online agentúry majú veľmi voľný štýl obliekania.

Roztrhané rifle nechajte v skrini

Ak ste si pozisťovali informácie o firemnej kultúre, je na čase nazrieť do skrine.

Pre manažérske a vyššie pozície, či napríklad pohovory v banke alebo obchodnej inštitúcii zvoľte pokojne oblek, prípadne dress code business casual, ktorý sa vyznačuje elegantnosťou – muži v tomto prípade zvolia košeľu s dlhým rukávom alebo polo tričko, klasické pánske nohavice a sako, ženy zase sukňu alebo elegantné nohavice s halenkou a uzavretými topánkami.

V prípade kreatívnych odborov sa môžete s oblečením trochu viac pohrať, no rifle radšej nechajte doma. Siahnuť ale môžete po nápaditejších a originálnych kúskoch. Nemali by ste však v žiadnom prípade pôsobiť príliš nepatrične a prehnane, preto si dajte pozor aj na tričká s rôznymi nápismi. Nič nepokazíte jednoduchým outfitom v podobe chino nohavíc, bieleho trička a tenisiek.


Zdroje a literatúra

 • Zdroj obrázku: Studio Romantic / Shutterstock.com

Ekonomická poradňa

 1. Martin Korec

  Na túto otázku si môžem odpovedať takto: Odporúča sa prispôsobiť oblečenie firemnej kultúre potenciálneho zamestnávateľa. Zatiaľ čo v niektorých firmách môže byť vhodný formálny oblek alebo kostým, v iných, napríklad v technologických start-upoch, môže byť prijateľnejší voľnejší štýl obliekania.

 2. Martin Macko

  Druhá, kontroverznejšia otázka: Je správne, že tak veľký dôraz kladieme na oblečenie pri pohovoroch, keď by sa malo skôr hodnotiť odborné zručnosti a skúsenosti?

 3. Patrik Garabik

  Na túto otázku môžem odpovedať: Aj keď odborné zručnosti a skúsenosti sú kľúčové pre úspech na pracovnom pohovore, prvý dojem má tiež významný vplyv. Oblečenie môže odrážať profesionálny prístup a rešpekt k firemnej kultúre, čo je dôležité pre mnohé organizácie.

 4. Tomáš - poradca

  Nepodporuje dôraz na oblečenie pri pohovoroch povrchné hodnotenie kandidátov na úkor ich skutočných schopností?

 5. Martin Dindoffer

  Zatiaľ čo je dôležité oceniť schopnosti a skúsenosti kandidátov, oblečenie a vzhľad môžu hrať úlohu v komunikácii kandidátovej profesionality a schopnosti prispôsobiť sa firemnej kultúre. Vytváranie rovnováhy medzi odbornými a osobnými kvalitami je kľúčové pre úspešný pohovor.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.