( Inzercia,  4)

Ako pripraviť obuv na jeseň

V chladnom a vlhkom jesennom počasí je mimoriadne dôležité, aby sme mali na nohách kvalitnú obuv, ktorá udrží naše nohy v suchu a teple. Ako sa však o topánky pred príchodom sychravých dní postarať, aby nás počas prechádzky či na ceste do práce nesklamali?

Akú obuv nosiť na jeseň?

Jesenné dni nás nútia siahať po teplejšej obuvi. Ľahké letné šľapky, sandále a plátenné tenisky sa musia vrátiť naspäť do skrinky na topánky. Na rad prichádza outdoorová obuv, členkové topánky a čižmy. Vynikajúcou voľbou sú kožené topánky, ktoré sú navyše dostatočne priedušné. Topánky však nestačí len vybrať zo skrine. Na novú sezónu je potrebné ich pripraviť.

Napínadlá pre dokonalý tvar

Aj vám sa už stalo, že ste po niekoľkých mesiacoch vytiahli zo skrine topánky s otlačenými líniami či ohnutým okrajom? Ich pôvodný tvar vám pomôžu vrátiť napínadlá. Použite ich ešte pred prvým obutím. Napínadlá vyhladia všetky deformácie a ak použijete tie vyrobené z dreva, oceníte ich aj po návrate domov. Drevo totiž prirodzene nasaje do seba prebytočnú vlhkosť.

Náš tip: Všetko pre starostlivosť o obuv nielen na jeseň a bohatý výber topánok pre celú rodinu nájdete v obchode CCC. Hľadáte možnosť, ako pri nákupe ušetriť? Potom nezabudnite využiť zľavy počas CCC Black Friday a nakupujte oveľa výhodnejšie.

Čistenie nielen kvôli vzhľadu

Nie každý dbá o vzhľad topánok tak, že ich musí mať vždy dôkladne naleštené. Čistenie je však potrebné aj preto, aby mala následná impregnácia lepší účinok. Vďaka vyčisteniu sa impregnát dostane až priamo k materiálu obuvi. Myslite tiež na to, že topánky z rôznych materiálov vyžadujú rozdielny postup čistenia.

Kožené topánky čistite nasucho

Zvyšky prachu, blata alebo iných nečistôt odstránite z pravej kože pomocou kefy nasucho. Nezabudnite na boky a spodnú časť podrážky. Potom topánku pretrite vlhkou handričkou z bavlny. Kožené topánky nemáčajte, aby ste ich nepremočili. Dosušte ich v teplom prostredí, nie však blízko radiátora či na priamom slnku. Na čistenie koženej obuvi, napríklad od zvyškov soli, odporúčame používať špeciálne prípravky na to určené.

Starostlivosť o semišovú a nubukovú obuv

Aj semiš je potrebné čistiť nasucho bez namáčania. Nadmerná vlhkosť mu škodí. Aby ste nenarušili povrch topánok, pri čistení použite kefu so špeciálne upravenými štetinami na semiš. V prípade potreby ich môžete pretrieť vlhkou handričkou. Predtým, ako pôjdete von, vám odporúčame použiť špeciálny sprej alebo penu na semišovú obuv, ktorá vám pomôže topánky ochrániť pred zašpinením. Aj pri tomto materiáli dbajte na dodržiavanie pravidla — nesušte ho na slnku ani pri zdroji tepla. Semiš je totiž náchylný na deformáciu. Rovnaké zásady starostlivosti platia aj pre obuv z nubuku, čo je koža s kratším vlasom ako semiš.

Náš tip: Kvalitnú športovú obuv aj oblečenie na šport počas chladných dní má pre vás značka Nike. Pre lacnejšie nákupy sa oplatí využiť skvelé zľavy počas Nike Black Friday.

Dôležitá impregnácia obuvi

Aby vaše topánky dokázali odolať vode, je potrebné ich naimpregnovať. Impregnát je vhodné prispôsobiť farbe topánok a materiálu. Najčastejšie používané impregnáty v spreji zakúpite v každom obchode s obuvou. Pri ošetrovaní topánok impregnačným sprejom postupujte nasledovne:

 • Topánky najskôr dôkladne očistite. Ak by ste tak neurobili, impregnačný sprej by zafixoval nečistoty v materiáli.
 • Pri používaní impregnačného spreja vetrajte.
 • Sprej naneste zo vzdialenosti cca 20 cm na celý povrch obuvi, nezabudnite na spoje s podrážkou.
 • Nechajte vyschnúť pri izbovej teplote.


Ekonomická poradňa

 1. Patrik Medved

  Sú špeciálne prípravky na čistenie obuvi naozaj potrebné?

 2. Jan Novotny

  Áno, pre optimálne čistenie a ochranu materiálu sú špeciálne prípravky odporúčané.

 3. Dapper

  Je impregnácia obuvi skutočne účinná proti všetkým poveternostným vplyvom?

 4. Samuel Salaj

  Impregnácia poskytuje ochranu, ale jej efektivita môže závisieť od typu a kvality použitého impregnátu.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.

Štítky: