( Inzercia,  6)

Aké druhy ekasa pokladnice poznáme?

eKasa pokladnica sa stala od apríla 2019 súčasťou života takmer každého podnikateľa na Slovensku. Mnohí si na jej používanie rýchlo zvykli a ďalší s ňou zápasia doteraz. Vedeli ste však, že ekasu môžete u seba v prevádzke spustiť viacerými spôsobmi?

Profesionálna ekasa by mala byť dnes súčasťou, každého obchodu a biznisu, ktorý prijíma hotovostné platby.

Tak, to hovorí novela zákona z roku 2019, ktorá nariadili používať ekasa pokladnicu všetkým podnikateľom z dôvodu rýchlejšieho prepojenia na finančnú správu.

Podnikatelia tak majú dnes na výber z dvoch možností, ako si túto zákonnú povinnosť splniť.

Druhy ekasa pokladnice

V súčasnosti sa môžete stretnúť s dvoma základnými druhmi ekasa pokladnica.

Virtuálna registračná pokladnica (VRP)

Používa sa taktiež skratka VRP a v podstate ide o jednoduchý program profesionálnej pokladnice, ktorý si môžete nainštalovať do svojho mobilu či tabletu a takto šikovne si zriadiť svoju vlastnú ekasu.

K tomuto programu je ideálne kúpiť externú tlačiareň na bločky. Ide jednoznačne o najlacnejšie riešenie, ako si zaobstarať ekasa pokladnicu.

Online registračná pokladnica

Druhým spôsobom, ako si zaobstarať profesionálnu pokladnicu je prostredníctvom online registračnej pokladnice, ktorá pozostáva z externého softvéru a hardvéru.

Najväčšou výhodou tohto typu pokladnice je fakt, že všetko čo potrebujete nájdete v jednom zariadení, ktorú si môžete pohodlne pripojiť na viacero externých zariadení.

V aplikácii taktiež budete môcť upravovať položky vašich tovarov a vytvárať rôzne reporty o predaji.

Obstaranie online registračnej pokladnice je o čosi finančne náročnejšie, ako pri virtuálnej registračnej pokladnici a odporúča sa najmä podnikateľom, ktorí predávajú širokú paletu rôznych tovarov a služieb, ktoré sa častokrát menia.


Zdroje a literatúra

Zdroj obrázku: tuthelens / Shutterstock.com

Ekonomická poradňa

 1. Marek Gabrik

  Aké sú základné druhy eKasa pokladníc dostupné na Slovensku?

 2. Branislav Bielecka

  Na Slovensku sú dostupné dva základné druhy eKasa pokladníc: Virtuálna registračná pokladnica (VRP) a Online registračná pokladnica.

 3. KnightOfDawn

  Je systém eKasa efektívne riešenie na boj proti daňovým únikom?

 4. Xénia Čerešňová

  Systém eKasa môže prispieť k efektívnejšiemu boju proti daňovým únikom vďaka digitalizácii a lepšej sledovateľnosti transakcií, hoci názory na jeho efektivitu sa môžu líšiť.

 5. Dionyz Siroky

  Môže byť povinnosť používania eKasa vnímaná ako nadmerná regulácia zaťažujúca malé podniky?

 6. Jazzy

  Povinnosť používania eKasa môže byť niektorými malými podnikmi vnímaná ako nadmerná regulácia, ktorá prináša dodatočné náklady a administratívnu záťaž. Avšak, zámerom je zvýšiť transparentnosť a zamedziť daňovým únikom.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.

Štítky: