( Inzercia,  1)

Poľsko

V posledných rokoch mnoho ľudí zo Slovenska premýšľa nad sťahovaním sa do inej krajiny, okrem iného aj do Poľska. Dôvody sú rôzne. Niektorí hľadajú v Poľsku nové pracovné výzvy, iní chcú znížiť životné náklady alebo zvýšiť svoje zárobky. Niektorí chcú jednoducho spoznávať nové krajiny a Poľsko je v súčasnosti jednou z cieľových krajín pre čoraz viac Slovákov.

Nehnuteľnosti v Poľsku

Začnime od nehnuteľností. V Poľsku je priemerná cena za byt oveľa nižšia ako na Slovensku. Napríklad priemerná cena za nájom jednej miestnosti v centre mesta v Poľsku predstavuje približne 800 zlotých mesačne, zatiaľ čo v rovnakej lokalite na Slovensku môže siahať až do výšky 1300 zlotých. V prípade kúpy nehnuteľnosti je rozdiel ešte väčší. Na Slovensku je priemerná cena za meter štvorcový nehnuteľnosti približne 3000 eur, zatiaľ čo v Poľsku je to približne 2200 eur. Tu treba poznamenať, že v dôsledku pandémie koronavírusu a situácie na Ukrajine sa ceny nehnuteľností a najmä náklady na živobytie veľmi zmenili a to tak v Poľsku, ako aj na Slovensku.

Stravovanie v Poľsku

Pokiaľ ide o jedlo, Poľsko je známe svojou chutnou kuchyňou a výrobou cukroviniek. Výhodou je aj kvalita produktov v pomere s ich cenou. V obchodoch aj hypermarketoch sú ceny potravín nižšie ako na Slovensku a zároveň poľský trh prináša viac možností pre tých, ktorí hľadajú ekologické a organické produkty. V reštauráciách rozdiel v cenách tiež nie je zanedbateľný, najmä v centre miest.

Preprava

Poľsko

Poľsko

Preprava je tiež drahšia ako v Poľsku. Ceny lístkov mestskej hromadnej dopravy sú nižšie ako na Slovensku a viacerá mestá v Poľsku ponúkajú bezplatnú prepravu pre obyvateľov daného mesta. Okrem toho, v Poľsku existuje viac možností pre ľudí, ktorí chcú využívať vlastné dopravné prostriedky.

Slovensko má tiež čo ponúknuť

Poľsko

Poľsko

Hoci má Poľsko mnoho výhod z pohľadu možností pohodlného života, neznamená to, že na Slovensku je možností málo. Napríklad, na Slovensku je množstvo lákadiel pre osoby, ktoré vyhľadávajú aktivity v oblasti kultúrneho a spoločenského života. Slovensko je známe svojimi krásnymi mestami, ktoré ponúkajú množstvo múzeí, divadiel, operných predstavení a koncertov. Slovensko má tiež veľa národných parkov a horských stredísk, ktoré prinášajú bohaté možnosti pre všetkých, ktorí radi trávia čas na čerstvom vzduchu. Poľsko sa tiež môže pochváliť množstvom prírodných krás, nie však v takej miere, ako Slovensko.

Ekonomika

Ekononomika oboch krajín sa dynamicky rozvíja. Tak Slovensko, ako aj Poľsko sa nachádzajú na popredných priečkach zoznamu krajín, ktorých firmy chcú otvárať svoje pobočky, vďaka čomu je pracovný trh atraktívny tak na Slovensku, ako aj v Poľsku.

Oplatí sa presťahovať sa do Poľska?

Rozhodnutie presťahovať sa do Poľska závisí od individuálnych preferencií a potrieb jednotlivca. Ak niekto hľadá nižšie náklady na život, Poľsko môže byť lepšou voľbou ako krajiny západnej Európy. Je dobré dôkladne preanalyzovať všetky možnosti a vybrať si tú najlepšiu pre seba.


Ekonomická poradňa

  1. JSekan

    fotografia nezobrazuje Polsko ale chrám sv. Víta v Prahe. Vymeňte ju.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.