( Marek,  0)

Úspešné podnikanie

V kancelárii trávime približne tretinu dňa, takže by sme sa v nej mali cítiť aj príjemne. Toto prostredie má vplyv na pracovný výkon a motiváciu, ktoré sú základom vysokej produktivity. Či už zariaďujete svoju domácu pracovňu alebo kanceláriu vo firme, dajte si na tom teda záležať.

Ako zariadiť kanceláriu príjemne a prakticky?

Malá samostatná kancelária

Základom každej kancelárie je pracovný stôl a stolička, a samozrejme správne ergonomické sedenie.  Aj keď máte menej miesta, nešetrite ho na úkor pracovného stola. Spravidla na ňom nepotrebujete rozložiť iba notebook, ale hodí sa aj miesto na externý monitor, klávesnicu, poznámkový blok, písacie potreby, hrnček s kávou a podobne.

Na stole by ste nemali mať nič čo by odvádzalo pozornosť od práce, výnimkou je snáď iba fotka vašich milovaných a prípadne rastlina v črepníku, ktorá bude príjemným spestrením. Nejaký ten osobný predmet a živé kvety podporujú inšpiratívnu atmosféru, prispievajú k lepšiemu sústredeniu aj k lepšej nálade.

Ak chcete efektívne využívať priestor, vyberte si pracovný stôl so zásuvkami alebo si pod neho vložte úložný kontajner. Dobrým riešením je aj rohový stôl. Samozrejme sú vhodnejšie modely so subtílnejšou konštrukciou. Ako úložné priestory sa dajú použiť aj police, regály alebo štýlové komody. Využijete ich najmä na odkladanie dokumentov, kancelárskych potrieb, ale aj na umiestnenie tlačiarne, skenera a podobne.

Úspešné podnikanie

Úspešné podnikanie

Kancelária pre viac osôb

Okrem moderných open space kancelárií, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi populárne, stále existujú aj menšie kancelárie len pre niekoľko osôb. Aj keď open space umožňuje kolegom medzi sebou komunikovať a operatívne riešiť vzniknuté nejasnosti, nie každému takéto prostredie vyhovuje. Niekedy je jednoducho príliš rušivé, aby sa človek sústredil na svoju prácu.

Ak chcete zariadiť menšiu kanceláriu pre dvoch a viac ľudí, myslite aj na to, že môžu potrebovať pokoj aj súkromie. Medzi stolmi môžu byť deliace prepážky alebo regály, ale v prípade potreby spolu môžu ľudia komunikovať. Samozrejme by mal mať každý svoj pracovný stôl a úložný priestor.

Kancelária by mala mať zónu na oddych

Vedeli ste, že na Okay.sk si môžete okrem elektroniky nielen do kancelárie objednať aj nábytok? Okrem kancelárskeho nábytku myslite aj na to, že produktivita a kreativita nepotrebuje iba prácu, ale aj oddych. Súčasťou každého pracoviska by preto mala byť aj oddychová zóna, kde môžu zamestnanci tráviť prestávky, oddýchnuť si a odreagovať sa.

Menšia klubovňa s pohovkou, kávovarom, zeleňou a prípadne akváriom alebo iným príjemným rozptýlením bude viac ako vítaná. Samozrejmosťou by mala byť aj kuchynka alebo priestor, kde sa môžu zamestnanci v pokoji naobedovať alebo naraňajkovať. Pracovná oddychová aj jedálenská zóna môžu byť aj v jednej miestnosti.

A čo klimatizácia?

Klimatizácia v kancelárii zabezpečuje príjemnú teplotu a pomáha udržiavať komfortné pracovné prostredie pre zamestnancov. Klimatizácia v kancelárii reguluje aj vlhkosť vzduchu, čo zabraňuje vzniku nepohodlného a nezdravého prostredia. Filtrovaním vzduchu odstraňuje prach, peľ a znečisťujúce látky, čím prispieva k čistému a zdravému vzduchu v kancelárii a zvyšuje pohodu a produktivitu zamestnancov, čo má pozitívny vplyv na výkonnosť a spokojnosť v pracovnom prostredí.

 

Autor: Marek

Tento príspevok bol vytvorený 17.2.2023 a aktualizovaný 3.7.2023. Pozrite si ďalšie príspevky autora Marek.


Zdroje a literatúra

  • Obrázok 1: tangyan/Shutterstock.com
  • Obrázok 2: Ground Picture/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.