( Inzercia,  0)

Predvianočné nakupovanie online

Pokles nakupovania cez internet je pozorovaný v mnohých krajinách západného sveta a nevyhli sa mu ani Slováci. Aj keď by sme radi konštatovali, že sú zákazníci menej konzumní a myslia ekologicky, za zníženie nakupovania online je zodpovedná najmä inflácia a vysoké ceny za dopravu produktov.

Predvianočné nakupovanie je pre obchodníkov najobľúbenejším a zároveň najhektickejším obdobím v roku. Zisky stúpajú a ľudia si doprajú aj veci, ktoré by v inom období pokladali za luxus. Určite to poznáte aj vy – vysnívaná UV lampa na nechty stojí často v internetovom obchode menej ako v kamennej predajni a kedy ak nie na Vianoce si ju máte dopriať?

Podobné uvažovanie však dostalo silný úder pod pás kvôli zdražovaniu produktov a takmer pri každom nákupe Slováci využívali kupóny, zľavy alebo cash back odmeny, aby aspoň trochu zmiernili negatívny vplyv inflácie. Určitý vplyv určite mala aj snaha šetriť peniaze kvôli celkovému zvyšovaniu životných nákladov a priorite výdavkov na bývanie, jedlo a nevyhnutné potreby.

Drahá doprava a preťažení kuriéri

Podľa rôznych štatistík klesol predaj cez e-shopy oproti minulému roku o 10 až 15%. Dôležitú úlohu v tom zohrala aj zvyšujúca sa cena dopravy. Zatiaľ čo v minulom roku ste za bežný balík doručený kuriérom zaplatili približne 3 – 3,50 eur, v tomto roku bola priemerná suma za balíček 4,50 eur, pokiaľ ste nenakúpili drahšie produkty a nezískali dopravu zadarmo.

Pri výrazne rozmernejších produktoch sa cena dopravy vyšplhala v priemere až na 14 eur, no napriek tomu Slováci radi kupovali nábytok online. Vyššie sumy sú spojené najmä s potrebou vynášania veľkých kusov nábytku, ako sú napríklad drevené postele.

Pravidelné nákupy ostávajú prioritou zákazníkov

Na druhej strane, Slováci pokračovali v nakupovaní pravidelných zásob, napríklad obľúbených Acana granúl pre psov alebo kozmetiky, ktorú používajú počas celého roka. V tomto prípade môžeme povedať, že rutinné nákupy neutrpeli v celkovom objeme predaných produktov, ale zákazníci sa snažia nakúpiť viac zásob naraz, aby im vyššia cena produktov zabezpečila výhody, ako je päťpercentná zľava alebo doprava zadarmo.

Čierny piatok nezachránil tržby

Zníženie cien počas Black Friday fungovalo len ako krátkodobé riešenie, a ani čierny piatok trvajúci často viac ako týždeň nestačil na to, aby zvýšil novembrové predaje. Je pravdepodobné, že v novom roku budeme opäť svedkami častých zliav kvôli dopredaju módnych a špeciálnych maloobchodných značiek, kedy sa značky budú zbavovať sezónnej zásoby počas januárových výpredajov. Nejde však o dlhodobé riešenie. Predpovedá sa, že inflácia zostane počas nasledujúceho obdobia vysoká a maloobchodníci sa stanú stratovými, pokiaľ nedokážu prispôsobiť svoju ponuku realistickému dopytu zo strany zákazníkov.

Vízia do nového roka

So vstupom do nového roka sa online obchody zamerajú na konkurencieschopnosť. To znamená optimalizovať náklady tam, kde je to možné, a stať sa agilnejšími, pokiaľ ide o zmenu skladových zásob. Napríklad zosúladenie spotrebiteľského dopytu so sortimentom obchodu založeným na údajoch s cieľom podporiť dostupnosť a maximalizovať zisk na štvorcový meter ich skladu. Maloobchodní predajcovia by sa mali zamerať aj na schémy porovnávania cien, pretože tieto sú skutočným rozlišovacím znakom, keďže vrecká a účty ľudí sa zmenšujú, zatiaľ ceny dopravy a poštovného, ale aj samotných produktov, ďalej stúpajú.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.