( Vrtulniky.sk,  0)

Vírnik Xenon

V druhej časti nášho Seriálu o vírnikoch sme písali o vírnikovom lietaní vo svete a na Slovensku a o bezpečnosti vírnikov. V treťom dieli si povieme o vírnikoch, ktoré zavše môžete zhliadnuť aj na slovenskom nebi, o typoch vírnikov dostupných na Slovensku a ovládaní vírnika. Budete sa tiež môcť pohrať s konfigurátorom vírnikov. Na Slovensku môžete lietať na dvoch typoch vírnikov: Xenon a Kiss. Oba typy sa vyrábajú v Poľsku, 30 km od Varšavy. Vírniky pochádzajú z dielne francúzskeho konštruktéra Raphaela Celiera, bývalého dizajnéra bezpilotných vojenských prostriedkov.

Vírniky typu Kiss

Tandemový vírnik Kiss 912 je najnovším strojom typu Kiss. Dizajn z dielne Celier Aviation sa v tomto stroji snúbi s neobyčajnými vlastnosťami Xenonu, perfektnou stabilitou v pozemných a vzdušných operáciách. Vírnik Kiss 912 je stroj základnej úrovne s ľahkou ovládateľnosťou a množstvom aktívnych bezpečnostných prvkov, ako je štrukturálna klietka po stranách a v prednej časti kabíny, ktorá eliminuje prípadné bočné a frontálne nárazy.

Kiss 912 S v štandardnej výbave je vírnik s výbornými výkonmi. Konštrukcia vírnika je inšpirovaná vírnikom Kiss 912, je však vybavený silnejším motorom Rotax 100 hp. Výkon motora výrazne prevyšuje potreby tohto ľahkého stroja. To umožňuje pohodlný let dvoch leteckých nadšencov až s hmotnosťou 2 x 110 kg a plnou palivovou nádržou. Výrazným rozdielom oproti Kiss 912 je usporiadanie kabíny – komfortnejšie prístroje, výbava a pohodlnejšie sedadlá.

Vírnik Kiss 912 Turbo je bezkonkurenčným lietajúcim strojom s výbornými výkonnostnými hodnotami. Konštrukčne aj výbavou vychádza z vírnika Kiss 912 S, má však zabudovaný motor RST (Rotax Super Turbo alebo CA912ULT). Výkonová rezerva umožňuje vykonávať špeciálne manévre a prevádzku v extrémnych podmienkach, ako sú vysoké nadmorské výšky a operačné teploty.

Vírniky typu Xenon

Vírnik pre športových pilotov Xenon 912 S (Xenon 2 R) je výborne vybavený stroj základnej úrovne. Vďaka svojej ľahkej ovládateľnosti a slušnému motoru sa výborne hodí na výcvikové účely. Srdcom stroja Xenon 914 T je medzi pilotmi a technikmi dobre známy motor Rotax 914. Trvalo dodáva výkon s hodnotou 100 konských síl, po dobu 5 minút dokáže zvýšiť výkon na 115 konských síl.

Xenon 2 RST je úspešnou vlajkovou loďou a najpredávanejším vírnikom Xenon, hlavne vďaka pokročilému vývoju a silnému turbo motoru Rotax 912 S (C.A. 912 RST). Motor, ktorý predbieha porovnateľný Rotax 914, je menej náročný, úspornejší a výrazne tichší.

Trojsedadlové prevedenie ponúka ako jediný na svete typ Xenon XL – ponúka v priestrannej kabíne komfortné sedenie v trojuholníku, ktoré zaisťuje výbornú stabilitu a vyváženie. O úroveň vyššie je Xenon XL 2 Carbon. Je to jediný vírnik, ktorý je schopný uniesť ťažší náklad, ako sám váži so zachovaním hodnôt bežných operačných výkonov. Priestranná kabína a rozloženie prvkov v nej umožňujú pilotovi výborné operačné možnosti pri precíznych operáciách. Navyše umožňuje uložiť v priestoroch vírnika batožinu, náhradné palivové nádrže, alebo ďalšie dve sedadlá.

Plavákovú verziu predstavuje Xenon Floats – je vhodná na športové a rekreačné lietanie, umožňuje hladké vzlety a pristávanie na vodnej hladine. Ani náročná termika a silné vlny nie sú prekážkou pri lietaní, naopak, vďaka stabilite vírnikov v drsných podmienkach ich piloti priam vyhľadávajú.

Najluxusnejšiu triedu zastupuje vírnik tretej generácie – lietajúca limuzína Xenon Executive. Kombinuje zázračný dizajn, pohodlie a ergonómiu, moderné myšlienky a aerodynamiku do jedného harmonického celku. Ekonomické verzie predstavujú vírniky Xenon 912 S ECO a Xenon 2 RST ECO.

Váš vlastný Xenon

Chcete si kúpiť vlastný vírnik? Vyberte si farbu a motív vírnika podľa Vášho želania v konfigurátore Xenon. K dispozícii máte aj iné farby. Zaujali Vás tieto krásne lietajúce stroje? Nakonfigurujte si svoj vlastný vrátane príslušenstva na stránke Cenový konfigurátor Xenon alebo Cenový konfigurátor Kiss. Obráťte sa s otázkami alebo Vašou požiadavkou na spoločnosť CELIER AVIATION Slovakia HELIKOMPRESS s. r. o. – výhradného obchodného zástupcu spoločnosti CELIER AVIATION pre Slovenskú republiku.

Kontakty

Adresa: Letisko Trnava Kopánka, Malženická cesta 1, 917 01 Trnava, Slovenská republika
Tel./fax: +421 33 742 1312
Mobil: Milan Ďurica, +421 905 611 274
Mobil (english speaking): Milan Ďurica jr., +421 908 188 444
E-mail: helikompress@helikompress.sk
Www: www.virnik.sk

Ďalšie informácie o možnostiach lietania na vírniku, leteckom výcviku a ďalších službách prinesieme o týždeň vo štvrtom pokračovaní nášho Seriálu o vírnikoch.

Autor: Vrtulniky.sk

Tento príspevok bol vytvorený 4.9.2011 a aktualizovaný 5.7.2020. Pozrite si ďalšie príspevky autora Vrtulniky.sk.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.