( Vrtulniky.sk,  0)

Raketka - céziový magnetometerLetecký geofyzikálny prieskum prírodnej rádioaktivity na Východnom Slovensku, ktorý uskutočňuje Ludovika Holding a Kremnica Gold, lietajú helikoptéry Flight Service. Podrobný rádiometrický a magnetometrický prieskum realizuje špeciálne vybavená helikoptéra. Meracie zariadenia, ktorých cena sa pohybuje nad hranicou 1 milión kanadských dolárov, slúžia na detekciu uránových rúd.
V podvese helikoptéry je upevnený spektrometer – tento prístroj skúma prirodzené rádioaktívne žiarenie vychádzajúce zo zeme. Obsahuje kryštály, snímajúce prirodzené rádioaktívne pole. Malá žlto-biela raketa, zavesená na lane pod vrtuľníkom ukrýva céziový magnetometer.
Súčasťou prieskumu je vypracovanie mapy prirodzenej rádioaktivity a mapy radónového rizika. Práce vykonávajú odborníci zo spoločnosti Uranpres, s.r.o., Spišská Nová Ves.
Celkovo sa po meracích profiloch nalieta vyše 16 tísíc kilometrov. Letecký prieskum začal v máji a vrcholí v týchto dňoch. Na výskum sa nepoužívajú žiadne žiariče ani iná technika, ktorá by mohla ohroziť verejnosť.
Flight Service, s. r. o. poskytuje letecké práce a služby helikoptérami na Slovensku a v okolitých krajinách. Na meranie rádioaktivity boli nasadené vrtuľníky Bell 206 Ranger a Robinson R22 Beta.
Ďalšie informácie a videá nájdete v sekcii: Firmy – Flight Service – Súvisiace články

Autor: Vrtulniky.sk

Tento príspevok bol vytvorený 6.9.2007 a aktualizovaný 3.7.2020. Pozrite si ďalšie príspevky autora Vrtulniky.sk.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.