( Inzercia,  0)

IOTA chce aj tentoraz vybudovať lepší blockchain a uviesť ho na správnu mieru

Jeden z najhorších možných problémov, ktoré sa môžu kryptomene stať, je vreckový hack. To a bohužiaľ niekoľko ďalších nešťastí sa stalo spoločnosti IOTA od roku 2017. IOTA v dôsledku týchto udalostí stratila hybnosť a trhový strop. Od 4. miesta s trhovým stropom 13,2 miliardy dolárov v roku 2017 klesla až na 25. miesto s trhovým stropom 120 milionov, ktorú má dnes. Aktuálne sa IOTA odhodlala k uvedeniu beta verzie svojej novej peňaženky. Avšak v skutočnosti je to jednoducho vrchol ľadovca v obrovskom zavedení nových odborných znalostí, ktoré môžu tentoraz problémy vyriešiť, poučil ZDNet spoluzakladateľ a generálny riaditeľ IOTA Basis Dominik Schiener.

Blockchain pre nič a transakcie zadarmo?

Od roku 2017 prešlo veľa času a veľa sa zmenilo. Crypro práve vtedy začínalo pútať viacej pozornosti od verejnosti a ICO (Initial Coin Offerings) zúrili. Rýchlo sa však presuňme do dnešných dní, kedy sa svet stále pokúša nájsť miesto pre kryptomeny, väčšina ICO sa pokazila a nefunkčné tokeny (NFT) priťahujú pozornosť. V skutočnosti, ale zostáva otázkou ako veľmi rýchlo technologia a ľudia, ktorí za ňou stoja dozreli. V niektorých prípadoch, konkrétne nadácie IOTA sa veľmi veľa vecí zmenilo, vrátane základného tímu. Ako povedal Schiener:  „Projekt IOTA v roku 2021 je v porovnaní s rokom 2017 úplne novým projektom, pretože, ako pravdepodobne chápete, keď začínate z ničoho, čo IOTA skutočne urobila, a keď niečo vybudujete, robíte mnoho chýb.“ Občas sú to chyby technické, inokedy sú to zase chyvy komunikácia, ako napríklad dostať sa do verejných konfliktov. Schnier poznamenal, že najdôležitejšie v tomto procese je uznať vlastné chyby, poučiť sa a ísť vpred.

Spoločnosť IOTA intenzívne už 1,5 roka pracuje na inovácií siete, ktorá by podľa Schienera mala vyriešiť problémy. Aktualizácia s kódovým označením Chrysalis hlási znovuzrodenie a nové možnosti pre IOTU, povedal Schiener. Ale predtým ako si priblížime Chrysalis, čo to vlastne je a ako by mala riešiť problémy spoločnosti IOTA začneme s novou peňaženkou od spoločnosti IOTA, ktorú predstavili prednedávnom. Schiener uviedol, že zraniteľnosť v predchádzajúcej verzii peňaženky IOTA bola spôsobená integráciou tretích strán. Nová peňaženka nemá integráciu druhej strany a bola niekoľkokrát prepísaná, modularizovaná a podrobená dôkladnému auditu.

Možno by sa práve toto dalo brať ako metafora novej IOTY. Hlavným predpokladom však bolo riešenie problémov súvisiacich s blockchainom a jeho zavedením do inej dátovej štruktúry. IOTA, rovnako ako podobné blockchainy ako Bitcoin a Ethereum, je distribuovaná účtovná kniha. Avšak je medzi nimi rozdiel a to taký, že je to dátová štruktúra, ktorú používa, riadený acyklický graf (DAG), nazývaný spleť:

„Nová distribuovaná účtovná kniha, ktorá nevyžaduje, aby baníci, elektrická energia alebo poplatky za transakcie skutočne mali protokol, technológiu, ktorá bude pripravená na výrobu a ktorú budú schopné miliardy používateľov vrátane strojov a ľudí. využívať a ťažiť z nich, “zhrnul víziu Schiener.

Chyby, ktoré sa chystá nová IOTA opraviť

Najprv si zhrňme čo sa pokazilo a ako sa to IOTA chystá napraviť. Odhliadnuc od zavedenia novej peňaženky. Zamerali sme sa na niektoré kľúčové technické rozhodnutia, ktoré sa časom ukázali ako nefunkčné a rušia sa.

Pôvodný plán IOTY bol, že chcela byť kvantovo odolná a práve preto využívala špeciálnu kryptografiu. Kryptografia IOTY mala mnoho medostatov. Jedným z nich bolo, že umožňovala použiť adresu iba raz. Pri opätovnom použití adresy mohlo viesť k strate finančných prostriedkov.

Medzi ďalšie diskutabilné rozhodnutie patrila možnosť použiť pre údaje skôr ternárne než binárne kódovanie. Hlavným dôvodom pre toto rozhodnutie bolo, že podľa Schienera hýpotéza budúcnosti bola, že tenárny je oveľa lepší a efektívnejší spôsob kódovania údajov. Avšak problém nastal aj pri tom, že na to potrebuje aj ternárny hardvér.

Vieme o mnoho viac informáciách, ktoré súvisia so spôsobom vytvorenia účtovnej knihy. Je to stále DAG, ale má rôzne algoritmy. Odborníci tvrdia, že IOTA vyvíjala posledného jeden a pol roka úsilie aby IOTU od základov znovuzrodila a prepísala. Touto novou fázou projektu je aj Chrysalis. Je to nová inovácia siete.

S pomocou Chrysalis sa IOTA presúva aj k tomu, čo nazývajú Coordicide.Je to fantastický termín, ktorý zjednodušene pomenúva odstránenie uzla koordinátora v sieti, ktorý je nápomocný pri validacii transakcií. Toto je veľká časť hlavnej kritiky spoločnosti IOTA. Odborníci taktiež tvrdia, že veľa výskumov sa práve zameralo na optimalizáciu konsenzuálneho protokolu za IOTA, aby mohol fungovať úplne decentralizovanie

Ďalším medzi bodmi, ktoré stoja za zmienku je aj kontrola sadzieb. Má za úlohustanoviť, ktoré transakcie sú medzi vydaným preferované. V IOTA to má fungovať tak, že držitelia tokenov IOTA vygenerujú v sieti určitý token s názvom Mana, ktorý sa používa na distribúciu tohto vzácneho zdroja, ktorým je priepustnosť transakcií. Sledujte ako sa darí IOTE s týmito plánmi vďaka  aktuálnemu IOTA kurz.


Zdroje a literatúra

  • Zdroj obrázku: everything possible / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.