( Inzercia,  0)

Bratislava 22. januára (TASR) – Slovenskú ekonomiku čaká v tomto roku slabý rast. Nezaručí tak tvorbu nových pracovných miest a tie existujúce budú zanikať. „Nárast nezamestnanosti už nebude taký rýchly ako po vypuknutí krízy z roku 2008,“ uviedla pre TASR analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Analytik Volksbank Vladimír Vaňo vysvetlil, že vývoj na trhu práce s miernym časovým posunom nasleduje vývoj v reálnej ekonomike. „Pre zamestnanosť preto bude najdôležitejší priebeh, trvanie a hĺbka tohtoročného oslabenia v eurozóne,“ povedal pre TASR.

V prípade Slovenska je podľa neho nádejou pre trh práce geografická optimalizácia výrobných kapacít nadnárodných koncernov, ktoré pri zoštíhľovaní nevyhnutne musia zohľadňovať aj rozdielnu úroveň nákladov v jednotlivých závodoch. „Napríklad slovenský automobilový priemysel to zažil na vlastnej koži počas uplynulej recesie,“ konštatoval.

Podnikatelia zase volajú po zmene, ktoré im pomôžu prečkať zlé časy. „Slovensku v ostatných dvoch rokoch zúfalo chýbali reformy, ktoré by jeho pracovný trh posunuli vpred. Mierne úpravy v Zákonníku práce, ku ktorým došlo, v kontexte vývoja celého trhu zďaleka nestačia,“ reagoval šéf personálnej spoločnosti Trenkwalder Luboš Sirota.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.

Štítky: