( Aristid,  6)

Ekonomika Indie: Bude ďalšia dekáda patriť Indii?

India prekonala Čínu v počte obyvateľov a stala sa najľudnatejšou krajinou na svete. S počtom obyvateľov v Indii rastie aj silná stredná trieda. Predbehne indická ekonomika americkú a čínsku ekonomiku? Bude ďalšie ekonomické desaťročie patriť Indii?

Ekonomický lídri USA a Čína

Spojené štáty americké (USA) boli a sú považované za najväčšie a najvýznamnejšie hospodárstvo na svete. V posledných rokoch im šliape na päty Čína, ktorá sa stala druhou najväčšou ekonomikou na svete a má silný hospodársky rast a obrovský vplyv na svetové hospodárstvo. Čína dokonca USA predbehla v mnohých faktoroch, ktoré súvisia s hospodárskym rastom a ekonomickým výkonom.

Iné krajiny ako Japonsko, Nemecko a Indická republika sú tiež významnými ekonomikami a majú svoje miesto v globálnej ekonomike. V konečnom dôsledku závisí na spôsobe merania a hodnotenia ekonomických ukazovateľov hospodárskeho výkonu, ako je napríklad HDP, obchodná bilancia, produktivita či inovácie.

15 najväčších ekonomík sveta v roku 2022

Pozrite si TOP 15 ekonomicky najsilnejších krajín na svete podľa HDP v roku 2022 (v USD).  Údaje sú založené na najnovších dátach dostupných od Svetovej banky.

 1. USA: 20,89 triliónov USD
 2. Čína: 14,72 triliónov USD
 3. Japonsko: 5,06 triliónov USD
 4. Nemecko: 3,85 triliónov USD
 5. Veľká Británia: 2,67 triliónov USD
 6. India: 2,66 triliónov USD
 7. Francúzsko: 2,63 triliónov USD
 8. Taliansko: 1,89 triliónov USD
 9. Kanada: 1,64 triliónov USD
 10. Južná Kórea: 1,63 triliónov USD
 11. Rusk: 1,48 triliónov USD
 12. Brazília: 1,44 triliónov USD
 13. Austrália: 1,32 triliónov USD
 14. Špainielsko: 1,28 triliónov USD
 15. Indonézia: 1,05 triliónov USD

Porovnanie HDP Číny a Indie

Čína je pre investorov stále atraktívnejšia, ak zvažujeme ekonomické perspektívy v posledných desaťročiach. HDP Číny vo výške 14,7 triliónov USD predstavuje päťapolnásobok HDP Indie.

Ešte nedávno to však bol viac ako šesťnásobok. A v nadchádzajúcich rokoch sa ekonomické i populačné štatistiky začnú čiastočne obracať. Podľa údajov Medzinárodného menového fondu je populácia Číny v poklese. Podľa predpovedí bude rast HDP Indie každý rok o viac ako 2 percentuálne body vyšší ako rast Číny.

Medziročný rast HDP Indie v porovnaní s Čínou

Medziročný rast HDP Indie a Číny v  %

Ekonomika Indie

India je jednou z najrýchlejšie rastúcich hlavných ekonomík sveta, s rastom HDP viac ako 7 % v posledných rokoch. Má rozsiahlu a rozmanitú ekonomiku, pričom významnú úlohu zohráva poľnohospodárstvo, priemysel a služby.

India sa stala dôležitým hráčom v oblasti informačných technológií a outsourcingu a jej softvérový priemysel má vynikajúce medzinárodné renomé. Snaží sa zároveň stať lídrom v oblasti čistej energie a udržateľného rozvoja, pričom investuje do obnoviteľných zdrojov energie a iniciatív na zlepšenie životného prostredia.

Rastúca stredná trieda v Indii

Podľa agentúry Bloomberg s odvolaním na World Population Review mala India na konci roku 2022 populáciu 1,417 miliardy ľudí, čo je o 5 miliónov viac ako v Číne. India má veľkú a rastúcu strednú triedu, ktorá predstavuje značný trh pre domácu spotrebu a zahraničných investorov. Rastúca stredná trieda v Indii je významným motorom rastu domáceho dopytu a spotreby.

S nárastom príjmov a životného štandardu sa menia aj preferencie spotrebiteľov v Indii, čo vytvára nové obchodné príležitosti pre domáce aj zahraničné firmy. Táto stredná trieda prispieva k diverzifikácii indického hospodárstva a rozvoju nových odvetví, ako napríklad cestovného ruchu, luxusného tovaru a digitálnych služieb.

Predbehne indická ekonomika čínsku ekonomiku?

Dnes ešte nie je možné s istotou predpovedať, či indická ekonomika predbehne čínsku ekonomiku v raste, pretože na rýchlosť rastu každej ekonomiky má vplyv mnoho faktorov.

Aj keď má India obrovský potenciál vďaka svojej rastúcej strednej triede, rozmanitej ekonomike a demografickým trendom, je nutné zohľadniť aj hospodárske reformy, geopolitické a medzinárodné faktory, ako aj vnútorné hospodárske krízy a politické problémy, ktoré môžu ovplyvniť rast Indie.

Čína už dosiahla významné úspechy v oblasti hospodárskeho rastu, infraštruktúry a inovácií, ale stále čelí výzvam, ako napríklad znižujúcej sa pracovnej sily, demografickému starnutiu a obmedzeniam v oblasti obchodu a geopolitiky.

Preto by sme sa mali pozerať na rast Indie a Číny ako vzájomne súperiacich, ale aj spolupracujúcich ekonomík, ktoré budú mať významný vplyv na svetovú ekonomiku v nasledujúcich rokoch a desaťročiach.

Autor: Aristid

Tento príspevok bol vytvorený 11.4.2023 a aktualizovaný 24.4.2023. Pozrite si ďalšie príspevky autora Aristid.


Zdroje a literatúra

 • World Bank, dostupné na https://www.worldbank.org/en/home
 • Bloomberg: India’s Population Has Already Overtaken China’s, Analysts Estimate, dostupné na https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-01-18/india-s-population-overtakes-china-to-become-world-s-biggest-analysts-estimate
 • Focus Economics: India vs China: What is the long-term outlook for Asia’s two behemoths?, dostupné na https://www.focus-economics.com/blog/india-vs-china-what-is-the-long-term-outlook-for-asias-two-behemoths/

Komentáre

 1. GlimmerMan

  Ako sa odvíja rast indického HDP v porovnaní s Čínou?

 2. Iboaviel

  India zažíva dynamický ekonomický rast, ktorý by v nadchádzajúcich rokoch mohol predstihnúť rast Číny, čo je podporené silnou strednou triedou a investíciami do technológií a obnoviteľných zdrojov energie.

 3. HydraWater

  Je možné, že India prevezme vedúcu pozíciu v globálnej ekonomike od Číny a USA?

 4. Aneta

  Aj keď India má potenciál stať sa dominantným ekonomickým hráčom, dosiahnutie vedúcej pozície závisí od viacerých faktorov, vrátane geopolitiky, hospodárskych reforiem a vnútorných výziev.

 5. Natalie

  Ako ovplyvní indický ekonomický rast globálnu ekonomiku a medzinárodné vzťahy?

 6. Lukas Senkar

  Rastúca ekonomická sila Indie môže posilniť jej geopolitický vplyv a zmeniť dynamiku medzinárodných vzťahov, predovšetkým v Ázii a na celom svete, čo môže viesť k novým alianciám a konkurencii.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.