( EuroEkonóm.sk,  6)

Diamanty slovenského biznisu

Bratislava, 17. 10. 2020 – Ocenenie Diamanty slovenského biznisu je jediným rebríčkom na Slovensku, ktorý dlhodobo mapuje najrýchlejšie zdravo rastúce slovenské malé a stredné spoločnosti bez zahraničného kapitálu na základe objektívnych ekonomických ukazovateľov. Na 13. odovzdávaní cien, ktoré sa uskutočnilo v pezinskom Palace Art Hotel, získalo ocenenie dvanásť firiem v štyroch regiónoch: západné Slovensko, stredné Slovensko, východné Slovensko a Bratislava. Výsledky aktuálneho ročník a ukázali skutočnú pestrosť podnikateľského prostredia na Slovensku, keď každá z dvanástich ocenených firiem zastupovala iný biznis sektor. Organizátormi ocenenia sú magazín Forbes a private equity investor Enterprise Investors.

V Bratislave dlhodobo kraľujú IT firmy

V Bratislave najrýchlejšie a najzdravšie rástol celosvetovo úspešný herný developer, firma PIXEL FEDERATION, ktorá obsadila 1. pozíciu v rebríčku už tretíkrát (2015, 2018, 2021). Druhú pozíciu v bratislavskom regióne obsadil výrobca spoločnosť CompassEurope a tretiu pozíciu vývojár a výrobca kamerových a optických systémov, spoločnosť XIMEA.

Na západnom slovensku dominujú výrobné firmy

Jednotkou v rebríčku na západnom Slovensku sa stala nitrianska spoločnosť PHARMAGAL-BIO, významný slovenský výrobca veterinárnych imunologických prípravkov, ktorý sa špecializuje sa na výskum, vývoj a výrobu vírusových a bakteriálnych vakcín. Dvojkou rebríčka sa stal vývojár a výrobca ekologických kompresorov, spoločnosť EKOM z Piešťan a tretia pozícia patrí výrobca čistiarní odpadových vôd Aquatec VFL z Dubnice nad Váhom.

V stredoslovenskom regióne jednotkou online marketingová firma

V stredoslovenskom regióne sa najvyššie v rebríčku umiestnila spoločnosť Hyperia zo Žiliny, ktorá vyvíja riešenia pre klientov z celého sveta v oblasti online marketingu, lead generation, SEO a ďalších segmentoch. Na druhom mieste sa výsledkami umiestnila spoločnosť TEMPO KONDELA z Tvrdošína, ktorá sa zaoberá maloobchodom a veľkoobchodom v segmente nábytku. Tretia pozícia patrí rodinnej firme Gevorkyan z Vlkanovej, ktorá vyvíja a vyrába kovové komponenty technológiami práškovej metalurgie.

Lídrom rebríčka na východe distribútor záhradnej techniky

Spoločnosť Slovakia Trend Export – Import zo Sobraniec sa z minuloročnej 3. pozície v rebríčku posunula na lídra na východnom Slovensku. Od roku 1992 sa spoločnosť vypracovala v strednej Európe medzi najväčších distribútorov a predajcovzáhradnej techniky. Druhá pozícia patrí firme VEDOS z Lipian nad Torysou, ktorá podniká v oblasti nákladnej prepravy. Tretiu pozíciu získala spoločnosť HORTI, ktorá sa zaoberá dovozom, balením a distribúciou čerstvého ovocia a zeleniny.

Špeciálnu cenu Inovatívna firma roka získala spoločnosť Hyperia a ocenenie Reštart roka získala spoločnosť Gevorkyan.

Diamanty slovenského biznisu dlhodobo oceňujú zdravo rastúce menšie firmy

Rebríček rýchlo rastúcich malých a stredných podnikov zostavuje spoločnosť Enterprise Investors spolu s partnermi podujatia. Do rebríčka sú zaradené spoločnosti bez účasti zahraničného kapitálu, so ziskovým hospodárením za minimálne dva predchádzajúce roky a s ročnými tržbami v rozmedzí 2 – 50 miliónov eur. V rebríčku sa odráža súbor kritérií ako rast tržieb a ziskovosť, ale aj etické štandardy riadenia a sociálne aspekty podnikania.

“Malé a stredné firmy sú chrbtovou kosťou slovenskej ekonomiky. Skvelou správou je, že mnohé firmy sa umiestňujú v rebríčku opakovane, čiže dokážu kontinuálne rásť. Tie, ktoré sme ocenili tento rok, majú šancu zásadne vyrásť a dosiahnuť veľké medzinárodné úspechy,”povedal na slávnostnom odovzdávaní cien Martin Chocholáček, viceprezident spoločnosti Enterprise Investors.

Juraj Porubský, šéfredaktor magazínu Forbes, k oceneniu dodal: „Som rád, že máme opäť možnosť odovzdať ocenenia najlepším malým a stredným firmám. Práve v ťažkých časoch, ktorými firmy prechádzali v poslednom čase, je dôležité hľadať dobrý dôvod na oslavu. Chcem zdôrazniť, že ocenené firmy sú malé giganty. Malé, pretože sa na nich pozeráme v prítomnosti. A giganty, pretože vidíme ich význam v budúcnosti.“

„Banky sú neviditeľné alebo nepopulárne. Sme radi, že sme boli za posledné dva roky neviditeľní, to znamená, že sme to robili dobre a prispeli sme svojou trochou k riešeniu situácie. Sme tu preto, aby sme ocenili vás, podnikateľov,“ povedal Andrej Viceník, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Divízie firemného bankovníctva VÚB banky.

Súčasťou vyhlasovania výsledkov je každý rok popoludňajšia konferencia, na ktorej sa diskutuje napríklad aj o tom, kto podrží slovenské firmy, ako plánovať v neistých časoch či ako sa firmy prispôsobili fungovaniu online.

Rebríček najrýchlejšie rastúcich malých a stredných firiem Diamanty slovenského biznisu 2021

Bratislava Západné Slovensko Stredné Slovensko Východné Slovensko
1. PIXEL FEDERATION 1. PHARMAGAL-BIO 1. Hyperia 1. Slovakia Trend Export-Import
2. CompassEurope 2. EKOM 2. TEMPO KONDELA 2. VEDOS
3. XIMEA 3. Aquatec VFL 3. Gevorkyan 3. HORTI

O Enterprise Investors

Enterprise Investors je jednou z najväčších private equity spoločností v strednej a východnej Európe. Od svojho vzniku v roku 1990 vytvorila spoločnosť deväť fondov s celkovou hodnotou presahujúcou 2,5 mld. eur. Tieto fondy doteraz investovali 2,1 mld. eur do 150 spoločností z rôznych odvetví a ukončili 135 investícií v objeme 4,2 mld. Eur, ktoré vrátili svojim investorom. Na Slovensku pôsobí nepretržite od roku 2001.

O Forbes

Magazín Forbes vychádza od roku 1917, patrí k najcitovanejším svetovým periodikám a je považovaný za najlepší biznisový magazín na svete. Na Slovensku magazín vychádza už od novembra 2010 a prináša témy z oblasti ekonomiky, financií a podnikania s globálnym pohľadom. Predstavuje podnikanie a biznis ako dôležitú súčasť života, prináša inšpiratívne príbehy slovenských aj zahraničných podnikateľov. Pravidelne zostavuje rebríčky úspešných ľudí a spoločností doma a vo svete. Forbes s partnermi realizuje analýzy a prieskumy zamerané na podnikateľské prostredie, monitoruje nové spoločnosti, startupy a mladé talenty, sleduje malé a stredné spoločnosti a prináša profily tých najzaujímavejších a najúspešnejších slovenských podnikateľov.

Autor: EuroEkonóm.sk

Tento príspevok bol vytvorený 18.10.2021. Pozrite si ďalšie príspevky autora EuroEkonóm.sk.


Komentáre

 1. Milan Sapieta

  Ktoré firmy boli ocenené ako Diamanty slovenského biznisu v roku 2021?

 2. Jakub Taraj

  Medzi ocenené firmy patria spoločnosti z rôznych regiónov Slovenska a odvetví, ako je IT firma PIXEL FEDERATION z Bratislavy, výrobná spoločnosť PHARMAGAL-BIO zo západného Slovenska, online marketingová firma Hyperia zo stredného Slovenska a distribútor záhradnej techniky Slovakia Trend Export-Import z východného Slovenska.

 3. Maxim

  Sú ocenenia ako Diamanty slovenského biznisu skutočne objektívne a zastupujú všetky kvalitné firmy na Slovensku?

 4. Stanislav Otcenas

  Objektivita takýchto ocenení môže byť predmetom diskusie. Zatiaľ čo ocenenia sa snažia byť transparentné a založené na jasných kritériách, vždy existuje riziko, že niektoré kvalitné firmy môžu byť prehliadnuté alebo nezastúpené z rôznych dôvodov.

 5. Matej Cajka

  Nevytvárajú takéto ocenenia nezdravú konkurenciu a zvyšujú tlak na firmy, aby sa viac sústredili na ocenenia než na skutočnú hodnotu pre zákazníka?

 6. Breinnon

  Aj keď ocenenia môžu motivovať firmy k výkonnosti a inováciám, je dôležité, aby sa firmy sústredili primárne na poskytovanie hodnoty svojim zákazníkom a udržateľný rast, namiesto honby za oceneniami, ktoré by mohli viesť k zanedbávaniu dôležitejších aspektov ich podnikania.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.