( EuroEkonóm.sk,  6)

Čo vám hrozí za neplatnú STK alebo neuzatvorené PZP?

Povinnosti by sa mali plniťa zvlášť tie, ktoré sú dané zákonom. Reč je oplatnej technickej a emisnej kontrole, a tiež o povinnom zmluvnom poistení. Keďže zákon nariaďuje, že každé vozidlo má mať tieto kontroly platné a zároveňmusí byť poistené, nedodržanie týchto nariadení vás môže vyjsť naozaj draho.

Peňaženka sa nepoteší

Zanedbať povinnú servisno-technickú a emisnú kontrolu sa naozaj neoplatí. Každá táto kontrola sa posudzujezvlášť, takže vám domov príde pokuta165 € za každú z nich, dokopy330 €, čo rozhodne nie je zanedbateľná čiastka. Ak sa však s platením poponáhľate, môžete rátať so „zľavou“. Keď pokutu uhradíte do 15 dní, uplatní sa vám dvojtretinová zľava. To znamená, že za každú neplatnú STK a EK zaplatíte pokutu vo výške 55 €, spolu 110 €. A nezabudnite na to, že pokutou to nekončí. Vaše ďalšie kroky by mali smerovať na stanicu TK a EK,kde vám tieto kontroly vykonajú.Pamätajte aj na to, že odstavené a nepojazdné auto, ktoré je stále prihlásené v evidencii vozidiel, musí mať tiež platnú technickú aj emisnú kontrolu. Ak sa chcete vyhnúť týmto poplatkom a možnejpokute, vozidlo môžete dočasne odhlásiť.

Neplatné PZP ako drahý špás

Slovenské cesty brázdia aj automobily bez platného povinného zmluvného poistenia. Za nepoistené vozidlo môžete dostať z okresného úradupokutu až do výšky 3319,40 € a k tomu si ešte prirátajte sumu nového zákonného  poistenia, ktoré si budete musieť uzatvoriť. To je však stále ešte ten lepší prípad. Ak bez platného PZP spôsobíte nehodu, škodu za vás najskôr uhradí Slovenská kancelária poisťovateľov, potom však bude všetky vzniknuté náklady vymáhať od vás.V prípade, že vlastníte odstavené alebo nepojazdné vozidlo, ktoré je stále prihlásené, aj to musí mať platné poistenie zodpovednosti za škodu. Ak takéto auto neplánujete dlhší čas využívať, je lepšie ho dočasne odhlásiť z evidencie.

Jazdenie na aute, ktoré nie je poistené, je vždy zbytočne veľké riziko. Pritom výhodné PZP si môžete za pár minút vybaviť online za tú najlepšiu cenu. Bude vás to stáť určite menejnež pokuty za porušenie zákona.

Autor: EuroEkonóm.sk

Tento príspevok bol vytvorený 5.2.2020. Pozrite si ďalšie príspevky autora EuroEkonóm.sk.


Ekonomická poradňa

 1. Rene Fabricius

  Aké pokuty hrozia za neplatnú STK alebo EK?

 2. Bruno

  Za neplatnú STK alebo EK môže byť pokuta 165 € za každú z nich, ale ak sa zaplatí do 15 dní, uplatní sa zľava a pokuta je 55 € za každú.

 3. Butcher

  Sú takéto vysoké pokuty oprávnené?

 4. Martin Kvasnovsky

  Pokuty sú stanovené zákonom a majú motivovať k dodržiavaniu pravidiel pre bezpečnosť na cestách.

 5. Lukas Slovik

  Ako efektívne sú tieto pokuty v prevencii dopravných nehôd?

 6. Martin Michalek

  Pokuty za neplatnú STK a EK majú zabezpečiť, aby vozidlá boli technicky spôsobilé, čo prispieva k bezpečnosti na cestách, ale ich priamy vplyv na prevenciu nehôd môže byť ťažko kvantifikovateľný.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.