( Inzercia,  6)

Kúpele Luhačovice vás pozývajú na Dni slovenskej kultúry

V Kúpeľoch Luhačovice (Lázně Luhačovice, a.s.) sa bude v prvý septembrový týždeň konať ďalší z vrcholov tohtoročného kultúrneho leta. Akciová spoločnosť Kúpele Luhačovice pod záštitou veľvyslankyne ČR na Slovensku Livie Klausovej a veľvyslanca SR v Česku Petra Weissa pripravila v dňoch 4. – 6. 9. 2014 druhý ročník ,,Dní slovenskej kultúry.“ Zlatým klincom podujatia bude v sobotu 6. 9. 2014 koncert svetoznámeho tenoristu Štefana Margitu a jeho hostí, sopranistky Kataríny Šmídovej-Kalvachovej a klaviristky Kataríny Bachmannovej v Mestskom dome kultúry Elektra. Informoval o tom Ing. Jiří Dědek, MBA, výkonný riaditeľ kúpeľov.

Dodal, že návštevníkov poteší aj spoločné vystúpenie folklórneho súboru DRUŽBA z Trenčína a OLDŠAVA z Uherského Brodu s názvom Z dvoch strán Karpát, vo štvrtok 4.9.2014 o 16.00 hodine na Kúpeľnom námestí. V piatok 5.9.2014 o 19.30 hod. zas v Kúpeľnom divadle zažiaria Kamila Magálová a Marián Geišberg v brilantnej detektívnej komédii ANI ZA MILIÓN!

,,Minuloročná premiéra Dní slovenskej kultúry sa stretla s veľkým záujmom a ohlasom. Toto podujatie prispieva k obnoveniu a podpore tradície česko-slovenskej vzájomnosti.Nadväzuje pritom na tradíciu Československých porád, ktoré sa konali v Luhačoviciach v rokoch 1908-1938. V Luhačoviciach pôsobili tri výrazné osobnosti pochádzajúce zo Slovenska, ktoré spájal okrem priateľstva aj vrelý vzťah k tunajším kúpeľom. Boli nimi architekt Dušan Jurkovič, ktorého krásne stavby zdobia kúpele až do súčasnosti, národný buditeľ, kúpeľný lekár a iniciátor stretnutia Čechov a Slovákov MUDr. Pavel Blaho a správca Cyril Holuby, ktorý založil v Luhačoviciach miestnu odbočku spolku českoslovanskej jednoty. Traduje sa, že Dr. Blaho s Cyrilom Holubym boli „luhačovskými Slovákmi“, ktorí sem začali pozývať svojich slovenských priateľov, aby proklamovaná československá jednota nebola prázdnym pojmom,“ vysvetlil J. Dědek.

Ďalej poukázal na to, že Luhačovice, kúpele s prírodnými liečivými prameňmi, farebnou a ľudovými prvkami zdobenou architektúrou Dušana Jurkoviča, s nespočetnými všednými či neobyčajnými príbehmi radu osobností, ktoré sa tu za viac ako jedno storočie stretávali alebo míňali, majú nesporne svoj ​​geniusloci. Najväčšiu a najdôležitejšiu úlohu v rozvoji kúpeľov zohral MUDr. František Veselý, lekár, balneológ, zakladateľ a riaditeľ prvej akciovej spoločnosti kúpeľov luhačovických, ktorého snom bolo vybudovať kúpele slovanské duchom i tvarom. S odstupom času možno povedať, že sa mu podarilo jeho víziu naplniť. Na konci dvadsiatych rokov minulého storočia, v čase, keď väčšina kúpeľných miest na západe Čiech bola prakticky v cudzích rukách, zdobili moravskoslovenské pomedzie neprehliadnuteľné kúpele, ktoré vlastnili Česi, a ktoré sa stali aj miestom stretávania Čechov a Slovákov.

Slovenskí návštevníci si vychutnávajú v Luhačoviciach nielen tradičné kúpeľné a relaxačné služby, ale chodia sem aj za nezabudnuteľnými kultúrnymi zážitkami. Povestné luhačovické kultúrne leto má medzinárodný charakter. Kúpele Luhačovice majú nenapodobiteľnú atmosféru, ku ktorej od mája do septembra patria kolonádne koncerty rozmanitých kultúrnych žánrov. Ak človek hľadá miesto pre príjemný relax, pohodu a zároveň aj zaujímavý program, ktorý mu spríjemní pobyt, Kúpele Luhačovice sú to pravé miesto na zdravotnú dovolenku a oddych.

V Luhačoviciach sa dá príjemne stráviť deň prechádzkami, posedením vo vynovenom kúpeľnom parku, ochutnávaním tunajších svetoznámych minerálnych vôd na čele s Vincentkou a obdivovaním rozprávkovo krásnych stavieb v štýle ľudovej secesie, ktoré tu po sebe zanechal najvýznamnejší slovenský architekt Dušan Jurkovič. Najnovšie sa do Luhačovíc chodí aj za gurmánskymi zážitkami na augustový Food Festival Luhačovice.

Kúpele sa o Jurkovičov odkaz vzorne starajú. To oceňujú aj tisícky Slovákov, ktorí ročne Luhačovice navštívia. Len za prvý polrok tohto roka prišla do kúpeľov tisícka Slovákov, čo bolo toľko ako za celý rok 2012. Slováci si našli k Luhačoviciam cestu a stali sa najrýchlejšie rastúcim trhom pre tunajšie kúpele.Slováci to majú naozaj blízko, veď od hraníc sú kúpele vzdialené iba 25 km. Najväčším lákadlom pre nich je súbor Jurkovičových stavieb – Jurkovičov dom, Vila Chalúpka, Vila Jastrabie, Vodoliečebné kúpele, Riečne a slnečné kúpele a Hudobný pavilón. Kúpele Luhačovice sa o tieto architektonické skvosty starajú a udržiavajú tak Jurkovičov odkaz, ktorým vytvoril jedinečnú atmosféru veľkorysého uvoľneného urbanizmu v priaznivom meradle bez rušivých zásahov. Aj jeho nasledovníci citlivo dotvorili areál luhačovických kúpeľov dielami secesie, rannej moderny a funkcionalizmu tak, že zachovali čaro a atmosféru výnimočných kúpeľov. Všimli si to aj medzinárodné organizácie a tak tieto skvosty ašpirujú na zápis pamiatok UNESCO.

Najvýznamnejšou stavbou s nezameniteľným Jurkovičovým rukopisom je Jurkovičov dom. Hlavný kúpeľný objekt (pôvodne Janov dom podľa Jana Nepomuka Serényiho) bol vytvorený v klasicistickej podobe v roku 1822 a prestavaný Jurkovičom v roku 1902, kedy bol zvýšený o hrazdené poschodie a nové zastrešenie a dispozične upravený okolo dvoch nádvorí a vstupnej dvojpodlažnej haly. V rokoch 2000-2002 prebehla generálna oprava budovy. Pôvodná funkcia kúpeľného domu je zachovaná a doplnená o reštauračnú časť a bazén. Exteriér i vnútorné priestory boli pri obnove objektu maximálne priblížené k pôvodnému stavu na základe reštaurátorských prieskumov a dobových fotografií. Najviac pôvodných funkčných prvkov mobiliára je zachovaných v balneočasti – originálne ležadlá, zrkadlá, vešiaky, sedačky, stoličky, stôl, lavice, kvetinové podstavce, toaletky so zrkadlom, stolíky s keramickou doskou, všetko navrhnuté Dušanom Jurkovičom. Hostia majú k dispozícii aj pôvodnú takzvanú zlatú vaňu. A tak, aj po viac než sto rokoch, si v nej môžu vyskúšať blahodarné účinky prírodných minerálnych kúpeľov.

Viac informácií je na www.LazneLuhacovice.cz a www.HotelAlexandria.cz

REZERVÁCIA A PREDAJ VSTUPENIEK

Kúpele Luhačovice, a. s., Kultúrne oddelenie

e-mail: kultura@lazneluhacovice.cz, tel . : +420 577 682 220, +420 724 585 773


Ekonomická poradňa

 1. Jan Balaz

  Ktoré kultúrne podujatia sú súčasťou Dní slovenskej kultúry v Luhačoviciach?

 2. Mario Vitaz

  Podujatie zahŕňa koncert tenoristu Štefana Margitu, vystúpenie folklórnych súborov a detektívnu komédiu s Kamilou Magálovou a Mariánom Geišbergom.

 3. SolarFlare

  Ako podujatie Dní slovenskej kultúry prispieva k česko-slovenskej vzájomnosti?

 4. GalaxyRider

  Podujatie oživuje a podporuje tradíciu česko-slovenskej vzájomnosti, pripomínajúc spoločnú históriu a kultúrne prepojenie dvoch národov.

 5. Monika Pavlikova

  Je dnes ešte relevantné organizovať podujatia zamerané špecificky na česko-slovenské vzťahy?

 6. Stefan Kristin

  V kontexte európskej integrácie a globalizácie môžu takéto podujatia pôsobiť ako dôležitý pripomienka spoločných historických a kultúrnych väzieb, podporujúc tak vzájomné porozumenie a spoluprácu.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.