( Marek,  0)

Ako vybrať kvalitný kancelársky papier do tlačiarne

Existuje niečo, čo sa v kancelárii vždy veľmi rýchlo minie? Áno. Ide o kancelársky papier, ktorého nikdy nie je dosť, a to najmä v kancelárii s tlačiarňou. Papier je úplný základ, preto by ste ho mali mať čo najkvalitnejší. Ako si ale vybrať ten správny?

Kancelársky papier podľa typu tlačiarne

Ak si vyberáte kvalitný kancelársky papier do tlačiarne, mali by ste predovšetkým zvážiť jednu podstatnú vec, a to typ tlačiarne, ktorou disponujete. Aké základné typy poznáme a aké papiere do nich zvoliť?

Atramentová tlačiareň

Tento typ tlačiarne patrí medzi staršie a vyskytuje sa najmä v domácnostiach. Vhodný kancelársky papier je o niečo drsnejší a texturovaný, vďaka čomu sa atrament lepšie vsiakne. To je dôležité pre dosiahnutie ostrých výtlačkov a sýtych farieb.

Laserová tlačiareň

Naopak, pri modernejšom type tlačiarne, ktorú nájdeme vo veľkých kanceláriách, je vhodné použiť papiere s hladším povrchom. Vďaka tomu bude toner (náplň pre laserové tlačiarne a kopírky) lepšie držať a vytlačené obrysy písmen a tvarov budú ostrejšie.

Ako vybrať vhodnú gramáž?

Gramáž papiera nám prezrádza jeho hrúbku, a teda následne aj to, či bude priesvitný. Logicky – čím vyššie číslo gramáže, tým hrubší papier, a tým menšia šanca na presvitanie z jednej alebo z druhej strany.

70 – 80 g/m

Táto gramáž je štandardná pre bežný kancelársky papier. Vhodná je pre tlač obyčajných dokumentov, ako napríklad poznámok do školy.

80 – 90 g/m

Ak potrebujete vytlačiť dôležitejší dokument, napríklad osvedčenie alebo zmluvu, potom využite papier s vyššou gramážou. Čím vyššia gramáž, tým profesionálnejšie bude váš tlačený dokument pôsobiť.

Nad 170 g/m

Vyššie gramáže sa používajú predovšetkým na marketingové účely, čiže na tlač pozvánok, plagátov alebo pohľadníc.

Aká je vhodná belosť papiera?

Na vyjadrenie belosti papiera sa používa skratka CIE. Čím je táto hodnota vyššia, tým je papier belší. Ide o vizuálny parameter.

169 – 170 CIE

Tu hovoríme o vysokom stupni belosti. Túto kategóriu môžeme tiež nazvať prémiovou. Tento papier je vhodný na všetky reprezentatívne dokumenty. Ak sa však chystáte tlačiť niekoľko stoviek strán, potom si radšej vyberte papier s nižšou belosťou, nakoľko vás takáto prémiová tlač môže vyjsť pomerne draho.

164 – 161 CIE

Tento papier je vhodné využívať, ak sa chystáte tlačiť farebne. Je dobrý na tlač kancelárskych tlačovín, ako sú napríklad faktúry alebo dodacie listy.

150 – 146 CIE

Táto hodnota belosti je vhodná pre každú čiernobielu tlač, najmä ak sa rozhodnete tlačiť poznámky alebo e-maily.

CIE 42 / CIE 150

V tomto prípade hovoríme o recyklovaných, ekologických papieroch, ktoré sú prirodzene béžové. Sú vyrobené z odpadového papiera. Sú vhodné na všetky „nedôležité“ typy dokumentov, a to nielen v kancelárii, ale aj doma.

Kancelársky papier patrí medzi neustále míňajúce sa kancelárske potreby. Už ste si vybrali vhodný typ pre vašu tlač?

Rada na záver: Prezentovať sa pred klientmi s kvalitným papierom je bod navyše pre vás a vašu firmu. Ak vám záleží aj na detailoch, výber papiera by ste nemali podceniť.

Autor: Marek

Tento príspevok bol vytvorený 20.2.2024 a aktualizovaný 12.3.2024. Pozrite si ďalšie príspevky autora Marek.


Zdroje a literatúra

  • Zdroj foto: smolaw11 / Adobestock.com

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.