( Vrtulniky.sk,  14)

Bezúčelový úver, spotrebný úver, americká hypotéka – možnosti, ktorými si budúci pilot helikoptéry dokáže zaplatiť pilotný preukaz. Cena za základný letecký výcvik pilota vrtuľníka sa pohybuje vo výške 400 až 900 tisíc korún. Tento fakt núti každého budúceho pilota zamyslieť sa nad otázkou, kde naň získať peniaze. Ideálnym riešením nemusí byť vždy financovanie leteckého kurzu z vlastných zdrojov.

Samofinancovanie

Samofinancovaním leteckého kurzu sa vyhnete procedúram s bankou, odpadajú teda starosti o získanie úveru. Ak je však vaša túžba stať sa pilotom helikoptéry väčšia, než vaše konto v banke, nie je dôvod sa znepokojovať. V súčasnosti na trhu existujú úvery a pôžičky, ktorými je možné zaplatiť kurz lietania na vrtuľníku, a splácať ich, až keď z lietania budete mať príjem.

Všeobecná úverová banka

Vo VÚB do úvahy prichádza bezúčelový úver a spotrebný úver. Z ponuky spotrebných úverov je to flexipôžička na čokoľvek až do výšky 750 000,- Sk. Je možné využiť aj úver zaručený nehnuteľnosťou – bezúčelovú flexihypotéku až do výšky 100% hodnoty založenej nehnuteľnosti, maximálne do výšky 5 mil. Sk.
Pri bezúčelovej flexipôžičke je nad sumu úveru 400 000,- Sk potrebná ako forma ručenia blankozmenka a ručiteľ. Pri bezúčelovej flexihypotéke je možné použiť prostriedky z úveru na čokoľvek a ako forma ručenia sa vyžaduje zriadenie záložného práva v prospech banky na nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza na území SR.

Ľudová banka

Ľudová banka ponúka bezúčelový spotrebný úver so zabezpečením nehnuteľnosťou (dom alebo byt) tzv. OPEN úver. Keďže tento úver nie je účelovo viazaný, je vhodný na financovanie výcviku pilota vrtuľníka. Maximálna výška úveru je 3 mil. Sk (závisí na hodnote založenej nehnuteľnosti). Splatnosť je do 20 rokov, úroková sadzba sa pohybuje od 5,6% do 7,4% p.a.. Úver je určený fyzickým osobám – občanom alebo podnikateľom (teda i živnostníkom), existuje vo dvoch variantách: s potrebou dokladovania príjmu žiadateľom a bez nej.

Tatrabanka

Produkt vhodný na financovanie leteckého kurzu je Americká hypotéka. Základné podmienky poskytnutia Americkej hypotéky (ktorá je bezúčelovým úverom) sú:
– žiadateľ o úver môže byť fyzická osoba, klient aj neklient Tatra banky
– výška úveru : od 150.000,- Sk
– doba splatnosti: od 1 roka do 20 rokov
– doba fixácie úrokovej sadzby – 1, 2, 3, 5, 10 rokov
Zabezpečením každej Americkej hypotéky je zriadenie záložného práva k tuzemskej nehnuteľnosti, akceptovanej bankou (aj vo vlastníctve tretej osoby) , zapísanej v katastri nehnuteľností v prospech banky, pričom takýto úver je možné poskytnúť do 70% výšky založenej nehnuteľnosti. Banka je pritom viazaná len vlastným ohodnotením nehnuteľnosti. Zakladaná nehnuteľnosť musí byť v osobnom vlastníctve.
Preukázanie príjmu žiadateľa o Americkú hypotéku je ďalšou zo štandardných podmienok pre jeho poskytnutie. Vo všeobecnosti banka vyžaduje:
– doklady preukazujúce príjem
– doklady k nehnuteľnosti slúžiacej na zabezpečenie Americkej hypotéky (list vlastníctva, znalecký posudok, posledný titul nadobudnutia a ďalšie).

Dexia banka

Dexia ponúka podobne ako Tatrabanka americký typ hypotéky (bez dokladovania účelu), zabezpečený nehnuteľnosťou. Teraz platí, že ak ju využijete v období do 30. 6. 2007, je možné ju získať za rovnakých úrokových podmienok, ako klasickú hypotéku na bývanie.
Konkrétne sa jedná o úrok fixovaný na 1 alebo 5 rokov vo výške 4,91 % p.a. a úver bez bankových poplatkov.

OTP Banka

Letecký výcvik je možné prefinancovať spotrebným úverom zabezpečeným nehnuteľnosťou. Úver je možné poskytnúť na základe realizácie záložného práva na nehnuteľnosť. Výška úveru závisí od hodnoty založenej nehnuteľnosti.
Piloti vrtuľníkov na Slovensku stále chýbajú a je o nich záujem. Investícia do leteckého preukazu sa preto javí ako vysoko perspektívna.

Autor: Vrtulniky.sk

Tento príspevok bol vytvorený 25.5.2007 a aktualizovaný 3.7.2020. Pozrite si ďalšie príspevky autora Vrtulniky.sk.


Ekonomická poradňa

 1. tanami

  Dobry den, zaujimalo by ma ci existuje nejaky sposob ako ziskat pilotnu licenciu na vrtulnik bez vlastnych financii, resp. cez armadu alebo policiu? Jedine co chcem v zivote robit je pilot vrtulnika a potrebujem najst nejaky sposob ako sa to da zrealizovat. Nahodou neexistuje na Slovensku alebo v okolitych krajinach taka moznost ako je na dopravne lietadla, ze sa podpise kontrakt s velkou spolocnostou a ta zaplati vybranemu uchadzacovi vycvik???
  Dakujem za odpovede!
  tanami(at)centrum.sk

 2. Chic

  Ahoj, skús sa poobzerať po tzv. personálnom leasingu. Ľudia z personálnych leasingových agentúr si ťa vyškolia a zaplatia ti výcvik. Niekoľko rokov ale budeš musieť platiť na základe zmluvy časť svojich príjmov im.

 3. josef

  toto neni mozne na slovensku uz ani asi nepotrebuju pilotov vsak im sa to vypomsti ked bude vojna potom budu chciet skolit zadarmo ale uz bude neskoro svine slovenske

 4. Jožko

  POSIELAM TROCHU SRANDY NA TEMU LETECKY VYCVIK:
  Na vycvik vrtulnikov treba….
  10kg eur najlepšie v 500eur bankovkach
  10kg korekcie na ministerstvo
  Ak sa chcete stať vrtulnikmanom musite mať hlavne velký kááár ktory sa vam pri vyške 100stop otoči okolo praveho bočneho okienka cez predny rotor do indukčnej cievky….
  Tu cievku nasledne treba zablombovať cez p***ý kolaps ale iba vždy vtedy ak svieti neprerušovane zelene svetlo(plati iba pri pristavani)
  Ak bude možnosť a nebude v navode uvedene inak,je nutne aby ste predne sedadlo vodiča(pilota) obdarili ruškom 3ročneho zaschnuteho s***a plemena na to určeneho…
  Pokial vam svieti kontrolka tlaku v pneumatikach je sa prave prečo v takejto situacií obavať,preto lebo vznik tlakovej substancie nakorenenej paradajkovou zmesou a privalovou vlnou tlaku z južnej Afriky vam može o***bať pravý nerv vašej nožnej a kožnej moskolarnej p***ciny a prasaciny….
  Preto ak sa tak stane neprijímame žiadne reklamacie a ani vašu vec nebude možne v takomto prípade riešiť ako za neprijaznive pristavacie podmienky..V takom prípade system automaticky vygeneruje rozsudok “j***utý“
  Pokial helikopotvoru už mate vo vzdušnom priestore je potrebne aby ste preskumali okolie okolo vas a skusili navesne otočiť helikopotvoru na rotor v čelom vzad čiže jebnuť ju na brucho..Ak sa vam to podari ste pripraveny vyštartovať do jednotky ozbrojenych síl a riadne zaškoleny vycvičeny na vzdušne ulohy na to určene…
  Sme profesilonalna spoločnosť čiže vaše reklamacie a podnety neprijimame…
  Dakujeme.
  Kpt. Dabač Julius

 5. zdenek

  Ak by sa našla nejaká firma ktorá by mala záujem o financovanie mojej pilotnej licencie, za upísanie sa tejto firme na určité obdobie. Nech ma kontaktuje na : zdenek.molnar@centrum.sk a dohodneme sa. Ďakujem.
  Zdenek

 6. martin

  Rad by som sa stal pilotom vrtulniku, financne to ale momentalne, pre mna, nie je realne dosiahnutelne. Najde sa niekto kto mi s tym pomoze?prosim kontaktujte ma: jura@vrtulniky.sk. Dakujem.

 7. Jozef

  Mam zaujem sa stat pilotom pre niejaku firmu ale nemam dostatocne financie na pilotnu licenciu v pripade zaujmu o noveho pilota prosim kontaktujte ma Dakujem jozefstupak@azet.sk

 8. Anonym

  aj ja by som to rád mal, ale viete, ktomu sa dostane len bohatá osoba :/

 9. Miroslav Brno

  Aké sú dostupné spôsoby financovania leteckého výcviku pilota vrtuľníka?

 10. Adam Rabcan

  Článok predstavuje možnosti ako bezúčelový úver, spotrebný úver, a americkú hypotéku ako metódy financovania leteckého výcviku.

 11. Dusan Macasek

  Je morálne správne vystavovať sa vysokému finančnému riziku kvôli kariére pilota vrtuľníka?

 12. PhoenixRise

  Morálna správnosť závisí od individuálneho posúdenia a potenciálu budúcej kariéry v porovnaní s finančným rizikom a záväzkami.

 13. Adam Ivanic

  Nepodporujú banky nadmerné zadlžovanie jednotlivcov ponukami úverov na tak špecifické a riskantné kariéry ako pilot vrtuľníka?

 14. Roman

  Banky poskytujú financovanie na základe posúdenia schopnosti splácania. Etika takéhoto financovania je predmetom širšej diskusie o zodpovednosti bank a individuálnej zodpovednosti zákazníkov.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.