( Vrtulniky.sk,  0)

V afgánskej východnej provincii Wardak prišlo o život 31 amerických a 7 afgánskych vojakov po tom ako sa zrútila americká helikoptéra. Ide o najtragickejší incident, ktorý si vyžiadal najväčší počet amerických obetí od začatia takmer 10 rokov trvajúceho konfliktu. Prezident Hamíd Karzaj povedal vo svojom vyhlásení, že helikoptéra spadla v noci v provincii Wardak. Pri havárii prišlo o život 31 amerických vojakov zo špeciálnej jednotky. Aj NATO potvrdilo nočný pád helikoptéry a spustilo vyšetrovanie príčin. Nechceli upresniť žiadne detaily, ani počet obetí a podľa koaličných vojsk bola v oblasti zaznamenaná nepriateľská aktivita.
Boli sme oboznámení s incidentom a pádom helikoptéry vo východnom Afganistane povedal hovorca NATO kapitán Justin Brockhoff. Momentálne sme v procese získavania informácii, dodal. Hovorca provincie Wardak Šáhidulláh Šahíd povedal, že helikoptéra havarovala v oblasti Sayd Abad. Tá leží v nepokojnom regióne neďaleko hraníc v provinciou Kábul. Oblasť Sayd Abad je známa ako miesto, kde už niekoľko krát narazili koaličné vojská na tvrdý odpor Talibanu.
Zabiulláh Mudžahíd, hovorca hnutia Taliban tiež potvrdil pád americkej vojenskej helikoptéry. Mali ho zostreliť vojaci Talibanu pri raketovom útoku. V písomnom vyhlásení povedal Mudžahíd, že NATO zaútočilo na dom v Sayd Abad, kde sa od piatku zbiehali bojovníci hnutia. Pri incidente pri ktorom podľa jeho slov bojovníci helikoptéru zostrelili, prišlo o život aj osem ich členov.
Podobný prípad sa už v Afganistane odohral v júni roku 2005, kedy prišlo o život 16 amerických vojakov. Vtedy zasiahla helikoptéru raketa vystrelená zo zeme vo východoafgánskej provincii Kunar.

Najtragickejšie letecké straty spojencov v Afganistane

  • 5. august 2011 – Vrtuľník typu CH-47 Chinook sa zrútil vo východnej provincii Wardák. Pri nehode zahynulo 31 Američanov a 7 Afgancov.
  • 21. september 2010 – Americký vrtuľník typu Blackhawk sa zrútil v južnej provincii Zábul. Zahynulo 9 vojakov
  • 30. marec 2007 – Vrtuľník typu Chinook sa zrútil v provincii Helmand po tom, ako na neho ozbrojenci začali strieľať. O život prišlo 5 Američanov, 1 Brit a 1 Kanaďan.
  • 18. február 2007 – Chinook prevážajúci 22 amerických vojakov sa zrútil v provincii Zábul. Zahynulo 8 Američanov, ďalších 14 utrpelo zranenia.
  • 2. september 2006 – Britské lietadlo typu Nimrod sa zrútilo neďaleko Kandaháru, zahynulo 14 vojakov.
  • 5. máj 2006 – Americký Chinook sa zrútil počas pokusu o nočné pristátie na vrchu menšej hory v provincii Kunar. Zahynulo 10 Američanov.
  • 16. august 2005 – Španielsky vrtuľník sa zrútil neďaleko mesta Herát. Zahynulo 17 španielskych vojakov.
  • 21. december 2002 – Nemecká vojenská helikoptéra sa zrútila v Kábule. Zahynulo 7 nemeckých vojakov.
  • 4. marec 2002 – Americký Chinook zostrelili na východe Afganistanu. Zahynulo 7 Američanov.

Zdroj: blizkyvychod.sk, sme.sk

Autor: Vrtulniky.sk

Tento príspevok bol vytvorený 6.8.2011 a aktualizovaný 3.7.2020. Pozrite si ďalšie príspevky autora Vrtulniky.sk.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.