( Vrtulniky.sk,  0)

Dohoda o spolupráci medzi ATE a TOPR.Včera predpoludním podpísali v Poprade predstavitelia Leteckej záchrannej zdravotnej služby Air Transport Europe Poprad Milan Hoholík a náčelník poľskej horskej záchrannej služby TOPR Zakopane (Tatrzanskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Zakopane) Jan Krzystof dohodu o spolupráci. Obsahom dohody je vzájomná spolupráca pri záchrane a pomoci ľuďom – turistom a horolezcom vo Vysokých a Západných Tatrách. „Konkrétnejšie pôjde o výpomoc v čase, keď na svojom zásahovom území nebude môcť jedna z týchto organizácií vykonať záchrannú akciu z prevádzkových alebo iných príčin. Jedná sa napríklad o nepriaznivé počasie na mieste vzletu, technická porucha a podobne,“ povedal Pavol Svetoň, hovorca LZZS ATE.

Jedinečná cezhraničná spolupráca záchranárov

Podľa slov Pavla Svetoňa je dohoda prvou svojho druhu a prekračuje hranice oboch štátov. Poľská horská záchranná služba TOPR nie je leteckým prevádzkovateľom. Letovú činnosť vykonáva prostredníctvom leteckej spoločnosti HELISECO Sp.z.o.o. Swidnik. Lieta na vrtuľníku PZO SOKOL W3-A. Letecká záchranná zdravotná služba ATE účinkuje na Slovensku od roku 1991 a poskytuje pomoc na vrtuľníkoch AGUSTA A109K2 v piatich slovenských strediskách.

Vrtuľník v Tatrách ihneď v pohotovosti

„Dohoda, ktorú včera podpísali obaja predstavitelia spoločností, dostala okamžitú podobu. Náčelník TOPR Jan Krzystof požiadal riaditeľa ATE Milana Hoholíka o pomoc pri záchranných akciách na poľskej strane vrtuľníkom LZZS ATE Agusta A109K2. Poľský vrtuľník má technickú poruchu a nie je známe, kedy bude môcť sa zapojiť do záchrannej činnosti. Na popradskom letisku je od dnešného dňa až do odvolania v pohotovosti slovenský vrtuľník LZZS ATE, ktorý poskytne služby poľskej horskej záchrannej službe“, uvádza Pavol Svetoň.

Fotogaléria

Autor fotografií: Pavol Svetoň.
Podpis dohody LZZS ATE a TOPR, foto: Pavol Svetoň Podpis dohody LZZS ATE a TOPR, foto: Pavol Svetoň Vrtuľník LZZS ATE, Agusta A109 K2, OM-ATE, foto: Pavol Svetoň Poľský vrtuľník PZL SOKOL W3-A, SP-SXZ, foto: Pavol Svetoň

Autor: Vrtulniky.sk

Tento príspevok bol vytvorený 12.8.2008 a aktualizovaný 3.7.2020. Pozrite si ďalšie príspevky autora Vrtulniky.sk.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.