( Inzercia,  0)

Podnikanie v zahraničí môže byť cestou ako odvrátiť nevyhnutný zánik firmy. Ak o vaše produkty alebo služby nie je na Slovensku dostatočný záujem, môže byť za tým viacero dôvodov. Malý trh, vysoká konkurencia, nedostatočný marketing alebo kombinácia všetkých.

Presťahovať alebo založiť firmu v zahraničí, najmä v krajinách Európskej únie, dnes už nie je natoľko administratívne náročné, ako tomu bolo pred vstupom Slovenska do únie. V preklade, spoločný trh a bezcolná únia znamenajú odstránenie najdôležitejších prekážok medzinárodného obchodu.

Rakúsko, ako najbohatšia krajina spomedzi našich susedov, môže byť správnou voľbou. Úradným jazykom je nemčina, preto je dôležité osvojiť si aspoň základy tohto jazyka na začiatok. Veľmi pravdepodobne budete tiež potrebovať preklady dôležitých dokumentov a potvrdení pre získanie oprávnenia na miestnych úradoch. V tomto prípade odporúčame nenechávať nič na náhodu, a objednať si preklad v profesionálnej prekladateľskej agentúre.

Daň z príjmov právnických osôb v Rakúsku je 25%. Základná sadzba dane z pridanej hodnoty je 20%, pri potravinách 10% a pri verejnom stravovaní 12%. Podnikanie v Rakúsku je pre cudzincov úplne liberálne. Navyše, od 1.mája 2011 boli zrušené aj dočasné obmedzenia na pracovnom trhu.

Živnostenské oprávnenia v Rakúsku sa riadia podľa Rakúskeho živnostenského úradu. Pre získanie oprávnenia je potrebné podať žiadosť na príslušný živnostenský úrad v tej obci, v ktorej bude sídlo budúcej firmy. Odborné znalosti v odbore je potrebné preukazovať ak sa chystáte otvoriť pohostinstvo, pri realitných makléroch, alebo osobnej a nákladnej doprave.

Živnostenský úrad môže, ale nemusí požadovať nájomnú zmluvu na priestory, ktoré budú slúžiť na prevádzkovanie živnosti, resp. jej úradný preklad. Rakúska hospodárska komora vydáva brožúru s dôležitými informáciami pre záujemcov o podnikanie v Rakúsku. Určite odporúčame navštíviť stránky Slovensko-rakúskej obchodnej komory, ktorej publikácie poskytnú vyčerpávajúce informácie všetkým záujemcom o podnikanie v tejto krajine.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.