(, EuroEkonóm.sk ,  1)

Delenie potravín:
1. podľa pôvodu:
– potraviny živočíšneho pôvodu (mlieko, vajcia, mäso, živ. tuky,…)
– potraviny rastlinného pôvodu (obilniny, strukoviny, zelenina a ovocie cukor, rastl. tuky, …)
– potraviny minerálneho pôvodu (kuchynská soľ)
2. podľa funkcie vo výžive:
– stavebné potraviny – obsahujú bielkoviny a minerálne látky (napr. vápnik, fosfor, železo, …). Tieto potraviny zužitkuje ľudský organizmus na stavbu buniek, svalov a kostí. Zo živočíšnych bielkovinových potravín sem patrí mäso, mlieko, vajcia, z rastlinných strukoviny.
– energetické potraviny – obsahujú hlavne sacharidy a tuky. Sú hlavným zdrojom energie, ktorý sa spotrebováva u človeka na základné životné prejavy. Patrí sem napr. med, cukor, škrob, masť, pokrmové tuky…
– ochranné potraviny – sú pre organizmus hlavne zdrojom vitamínov, minerálnych látok a ostatných ochranných zložiek (ovocie a zelenina).

Každá potravina má svoju energetickú a biologickú hodnotu:
• energetická hodnota ? množstvo energie, ktoré sa uvoľní pri úplnom rozložení potraviny v organizme. Ide najmä o tuky, sacharidy a bielkoviny. Tieto zložky majú byť v potrave zastúpené v správnom pomere. Najbohatšie na energiu sú tuky (1 g tukov uvoľní energiu 39 kJ).
• biologická hodnota ? zložky potravín, ktorých obsah potrebujú jednotlivé orgány nášho organizmu pre svoju správnu funkciu a činnosť. Ide hlavne o vitamíny, minerálne látky a plnohodnotné bielkoviny.
Z hľadiska výživy hovoríme o súčte energetickej a biologickej hodnoty potravín ako o tzv. nutričnej hodnote potravín.

Autor: EuroEkonóm.sk

Tento príspevok bol vytvorený 3.4.2008. Pozrite si ďalšie príspevky autora EuroEkonóm.sk.

Už ste čítali?


Ekonomická poradňa

  1. Anonym

    ano pacil dakujem

Pridaj komentár