(, EuroEkonóm.sk ,  0)

Hlavné zložky potravín sú:
– bielkoviny
– tuky
– sacharidy
– vitamíny
– minerálne látky
– enzýmy
– voda
– organické kyseliny

1. Bielkoviny ? pre život človeka sú nevyhnutné, nemožno ich nahradiť žiadnou inou látkou. Sú to zložité vysokomolekulárne organické dusíkaté zlúčeniny potrebné na stavbu buniek a ich obnovovanie, na tvorbu hormónov, enzýmov, ochranných látok, slúžia aj ako zdroj energie. Pri trávení sa rozkladajú a ich poslednou fázou sú aminokyseliny. Poznáme asi 25 druhov aminokyselín. Poznáme:
? plnohodnotné bielkoviny – po rozštiepení v organizme obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny v dostatočnom množstve a v správnom pomere.
? neplnohodnotné bielkoviny – chýbajú im niektoré esenciálne aminokyseliny alebo ich nemajú v správnom pomere

2. Tuky ? zlúčeniny vyšších mastných kyselín. Sú zdrojom energie (ich štiepením sa uvoľňuje energia). Sú rozpúšťadlom určitých vitamínov (A, D, E, K). Patria sem hlavne živočíšne tuky (masť, slanina, maslo), ale aj rastlinné oleje. Schopnosť organizmu je taká, že si tuky môže odkladať podkožne, odkiaľ ich potom odoberá podľa potreby a štiepi na získanie energie.

3. Sacharidy ? sú zdrojom svalovej energie. Ich množstvo nemá nikdy v potrave klesnúť pod 50 %, samotnej sacharózy nesmie byť menej ako 20 % denného energetického príjmu. Sacharidy delíme na:
? monosacharidy (fruktóza, glukóza)
? disacharidy (sacharóza)
? polysacharidy (škrob, celulóza)
Celulóza – vláknina, ktorá je dôležitá tým, že podporuje peristaltiku čriev (pohyb čriev).

4. Vitamíny – zložité organické látky rastlinného i živočíšneho pôvodu, ktoré si ľudský organizmus sám nevie vytvoriť a preto ich musí prijímať potravou. Všetky vitamíny sa označujú veľkými písmenami abecedy a rozdeľujú sa na :
a) vitamíny rozpustné v tukoch – A, D, E, K
b) vitamíny rozpustné vo vode – B komplex (B1 – B12), PP, C, H, P
• vitamín A – je nevyhnutný pre správnu výživu a pre činnosť buniek kože, sliznice, žliaz a na zachovanie výkonnosti očných sietníc. Za tepla je stály, ale porušuje ho svetlo. Nachádza sa len u živočíchov. V rastlinnej ríši sa vyskytuje ?- karotén, ktorý si ľudský organizmus dokáže premeniť na vit. A. Zdroje vitamínu A sú pečeň, morské ryby, vajcia, plnotučné mlieko, smotana, syry, maslo, rybí tuk. ?- karotén obsahuje mrkva, špenát, kapusta, paprika, paradajky, černice, jahody a marhule.
• vitamín D – je nevyhnutný na regulovanie metabolizmu vápnika a fosforu v ľudskom tele. Priamo v potravinách sa vyskytuje veľmi málo, ale vyskytuje sa v nich provitamín, z ktorého pôsobením UV lúčov vzniká vitamín D. Provitamíny sa zhromažďujú v pokožke, kde sa pôsobením slnka menia na vitamín D. Zdroje vitamínu D sú morské ryby, maslo, smotana, mlieko, vajcia, syry.
• vitamín E – zabezpečuje činnosť pohlavných žliaz a podporuje činnosť pohlavných orgánov. Je nevyhnutný na udržovanie výkonnosti kostrového svalstva a ústredného nervstva. Zdroje sú olej, pšeničné klíčky, pečeň, obličky, mäso, žĺtok, mlieko.
• vitamín K – nevyhnutný na udržiavanie normálnej zrážanlivosti krvi. Chráni človeka pred väčšími stratami krvi pri poraneniach. Vyskytuje sa v zelených rastlinách.

Vitamíny B :
• vitamín B1 – umožňuje okysličovanie glukózy najmä v ústrednom nervstve a v srdci, preto je pre ne veľmi dôležitý. Zdroje sú obilné klíčky, droždie, strukoviny, čierny chlieb, bravčové mäso, ovsené vločky, pečeň.
• vitamín B2 – podobný význam ako vitamín B1. Zdroje sú droždie, pečeň, obličky, huby, paradajky, maslo, mlieko.
• vitamín B6 – potrebný na udržiavanie výkonnosti kostrového svalstva a ústredného nervstva, na zabezpečenie obnovy červených krviniek. Zdroje sú rastlinné semená, obilné klíčky, droždie, vaječný žĺtok, ryby, mäso.
• vitamín B12 – pomáha obnovovať a udržiavať červené krvinky. Zdroje sú droždie, mäso, vajcia.
• vitamín PP (protipelagrínový vitamín) – umožňuje zúžitkovať hlavne rastlinné bielkoviny, chráni organizmus pred otravou niektorými splodinami. Nedostatok spôsobuje chorobu pelagra. Zdroje sú droždie, pečeň, hovädzie mäso, šošovica, hrach, čierne múčne výrobky.
• vitamín C – plní v organizme viacero úloh. Pôsobí na základy zubov u plodu. Zuby sa kazia a ďasná chorejú tým skôr, čím menej vitamínu C človek prijíma. Veľmi dôležitý je jeho vplyv na krvné vlásočnice, ktoré pri jeho nedostatku praskajú a krvácajú. Je málo stály, ničí sa varom, ale aj státím na vzduchu (oxiduje s dusíkom), vylučuje sa aj pri styku s kovmi (hlavne meď). Zdroje sú surová zelenina (petržlenová vňať, zelená paprika, chren, karfiol, kapusta, špenát, kel, paradajky, zelený hrášok, reďkovky, kyslá kapusta), ovocie (šípky, pomaranče, citróny, jahody, egreše, maliny, červené ríbezle, višne, červené jablká, hrušky)

5. minerálne látky – v ľudskom organizme vykonávajú rôzne funkcie. Zúčastňujú sa na výstavbe kostí, podmieňujú fyzikálnochemické deje (napr. regulácia rovnováhy medzi kyselinami a zásaditými látkami), ďalej rozličné biochemické funkcie. Patrí sem hlavne :
? sodík – udržiava správny tlak v tkanivovom moku a v krvnej plazme
? draslík – zúčastňuje sa na tvorbe glykogénu a rozličných nervových procesov
? vápnik – dôležitý pre stavbu kostí a zubov
? fosfor – podobne ako vápnik
? horčík – stavba kostí, je prítomný v nervových bunkách a vplýva na ich činnosť
? železo – potrebné pri tvorbe červeného krvného farbiva (hemoglobín)
? meď – pôsobí na metabolizmus železa. Ak by bolo nedostatočné množstvo medi, aj pri dostatku železa sa nevytvára hemoglobín.
? mangán – zúčastňuje sa okysličovacích procesov v bunkách, je potrebný pre správny rast a vývoj kostí, pre normálny vývoj pohlavných žliaz
? jód – pre činnosť štítnej žľazy
? fluór – je súčasťou kostí a zubnej skloviny

1. Enzýmy – makromolekulové látky, ktoré v živých organizmoch urýchľujú (katalyzujú) biochemické procesy, ktoré by bez ich zásahu prebiehali veľmi dlho.

2. Voda – je hlavným rozpúšťadlom všetkých látok v organizme. V krvnej plazme rovnomerne rozdeľuje výživné látky a rozvádza ich do buniek. Potrebné množstvo vody si človek zadovažuje z potravín a pitím.

3. Organické kyseliny – sú buď prirodzenou súčasťou rastlinných tkanív alebo vznikajú kvasením cukrov.

Autor: EuroEkonóm.sk

Tento príspevok bol vytvorený 3.4.2008. Pozrite si ďalšie príspevky autora EuroEkonóm.sk.

Už ste čítali?


Pridaj komentár