( Noviny Obchodnej Akadémie,  0)

Jana Susová, 1.A

Univerzálny „najkrajší kút sveta“ neexistuje. Sú mnohé miesta, ktoré by som chcela vidieť a spoznať, podobne ako veľa iných ľudí, no na väčšinu z nich sa pravdepodobne nikdy nedostanem. Preto neviem posúdiť, ktorý z nich je najkrajší. Sú ľudia, ktorí tvrdia, že najkrajší sveta kút je domov, rodná hruda, vlasť. Je to preto, pretože sa tam narodili, prežili tam najkrajšie roky svojho života alebo aj celý život. V mojich pätnástich rokoch som aj ja prežila celý život v Košiciach, a preto sa mi zdajú najlepšie a najkrajšie. Často sa prechádzam po našom historickom jadre a pozerám sa naňho očami turistu z ďalekej cudziny, ktorý zavítal na Slovensko prvýkrát. A verte, či neverte, aj keď sa odosobním, sú Košice stále rovnako krásne a zaujímavé. Od hlavy až po päty aj naopak. Ružová dlažba, nádherné domy, z ktorých každý mlčky rozpráva svoj príbeh, zahľadený späť do minulosti. Úžasné divadlo, hrajúca fontána, stánky s pukancami, pamätný zvon mesta, unikátny Dóm sv. Alžbety, ktorý na svete asi nemá páru, Kaplnka sv. Michala, Levočský dom a množstvo iných zaujímavých budov, miest, ľudí, až si z toho človek musí sadnúť do útulnej kaviarničky.

Niekedy si sadnem na lavičku a zavriem oči. Vtedy vidím, ako sa po košickom korze prechádzajú dámy s krinolínami, držiace v čipkovanej rukavičke slnečník spolu s galantnými a slušne vychovanými pánmi vo frakoch s cylindrami na hlavách. Sem-tam zahrkotá kočiar, fontánky zurčia, slúžky a slúžtičky sa ponáhľajú s košíkmi na trh, jednoducho idylka. A keď oči otvorím, zdá sa, že sa od tých skvelých dávnych čias takmer nič nezmenilo. Naše mesto je stále také krásne i významné, ba dnes ešte významnejšie. Máme správneho primátora, VSŽ, 1. FC i HC Košice, vyhliadkovú vežu, ZOO, lyžiarske vleky, hotely… V Košiciach sa stále niečo rekonštruuje, opravuje, vylepšuje a stavia, pretože chcú byť najlepšie a chcú sa o štvrť milióna ľudí postarať tak, aby všetci do jedného boli hrdí na to, že sú Košičanmi, aby sa všetci návštevníci do nášho mesta stále vracali. Inými slovami, snažia sa čo najviac priblížiť tomu zatiaľ neexistujúcemu ideálu „univerzálneho najkrajšieho mesta na svete.“

A preto, hocikoľko miest, krajín a svetadielov v budúcnosti spoznám, už teraz môžem povedať, že aj ja patrím k tým, ktorí považujú za najkrajšie miesto na svete svoju vlasť a svoje rodné mesto. A som na to hrdá.

Zdroj: Noviny Obchodnej akadémie – NOA

Autor: Noviny Obchodnej Akadémie

Tento príspevok bol vytvorený 10.2.2015 a aktualizovaný 21.2.2019. Pozrite si ďalšie príspevky autora Noviny Obchodnej Akadémie.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.