( Inzercia,  0)

Auto na leasing

Potrebujete pre váš nový biznis spoľahlivé auto? To vaše súkromné už pomaly dosluhuje, alebo ho len nechcete zaťažovať náročnejšou prepravou v rámci vašich podnikateľských plánov? Nech je v tom čokoľvek, auto je dnes už nevyhnutnou položkou pre každý nový biznis. V tomto texte vám prinášame výhody a riziká pri tradičnej kúpe a leasingu.

Auto v hotovosti

Našetriť si na nové auto nie je nemožné, ale oproti iným spôsobom financovania zdĺhavejšie a rizikové. Rizikové aj v súvislosti so stratou dobrej klientely, zákaziek a obmedzenejšieho prístupu k plánovaným udalostiam a novým informáciám vo vašej oblasti. Pomerne kratšie sa šetrí na ojazdené auto, no pri tejto alternatíve vás môže „zabrzdiť“ pôvod, stav vozidla či ďalšie administratívno-právne úkony.

Pozor, nepodceňujte záväzky vyplývajúce z Občianskeho zákonníka pri uzatváraní kúpno-predajnej zmluvy medzi dvomi fyzickými alebo fyzickou a právnickou osobou. Zdôrazňujeme aj výhodný, respektíve bezpečný spôsob platby – prevodom na účet musí byť suma vyplatená v deň podpísania zmluvy, pri platbe v hotovosti nesmie u fyzických osôb prekročiť sumu 15 000 eur, pri právnických 5 000 eur.

Auto na leasing

Auto na splátky a základné formy tohto dofinancovania

Tlačí vás čas aj pri tom najmenšom podnikateľskom zámere? Neprepočítavajte každý ušetrený cent, ale dofinancujte auto na splátky. Buďte trendy aj v tomto smere a využite všetky výhody operatívneho leasingu.

Operatívny leasing

Aj tento spôsob dofinancovania sa stále inovuje – živnostníci a firmy sa bez obáv môžu naplno venovať svojmu podnikaniu. A aj v prípade, že potrebujú obstarať a prevádzkovať viacero áut, operatívny leasing im ušetrí námahu a hlavne financie. To sa prejaví v rýchlom výbere značky a konkrétneho modelu, pričom poskytovatelia operatívneho leasingu vychádzajú z firemných predpisov, spôsobu užívania a výhod pre zamestnancov.

Konkrétne ide o dlhodobý prenájom auta, počas ktorého klient uhrádza pravidelné mesačné splátky. Čo potom, keď skončí, vyprší „nájomná“ lehota? Riešiť úplne nový, ďalší leasing na auto? Bežné trvanie operatívneho leasingu je od 12 do 60 mesiacov, dnes sa už stretnete s ponukou prenájmu do 24 či 36 mesiacov. V prvom kroku zostáva auto majetkom leasingovej spoločnosti, avšak viete sa s nimi dohodnúť na odkúpení vozidla za zostatkovú sumu.

Nespornou výhodou pri tejto forme leasingu na auto je, že klient nemusí zložiť okamžitú akontáciu. Mesačné splátky nesúvisia s celou kúpnou cenou auta, ale vyplývajú z rozdielu medzi kúpnou a zostatkovou. Platíte teda tzv. amortizáciu. Mnohí klienti si pochvaľujú, že vo „finále“ sa nemusia zdržiavať s inzerovaním a dojednávaním ceny pri predaji vozidla.

Auto na leasing

Stále vám vŕta hlavou, čo je pre vás výhodnejšie na konci leasingu? Ak nie je zostatková cena za auto príliš vysoká, odkúpte ho. Ak je, jednoduchšie bude prenajať si ďalšie auto. Áno, s tým súvisí ďalšia výhoda – pravidelné obnovenie vozového parku a stabilné položky v balíku mesačných splátok. Klient teda nemá povinnosť žiadnych prevádzkových a administratívnych úkonov, takisto je na pleciach leasingovej spoločnosti evidencia (poplatok) za prihlásenie auta.

Naša rada – ak sa po skončení operatívneho leasingu len ťažko zmierite s faktom, že auto nie je vo vašom vlastníctve, zvážte iné formy dofinancovania.

Finančný leasing na auto – väčšia autonómia?!

Finančný leasing láka najmä tých, ktorí si po skončení mesačných splátok za auto chcú užívať jeho vlastníctvo. Stávajú sa tak jeho majiteľom, počas splácanie je ním, samozrejme, leasingová spoločnosť. Pozor, všetky prevádzkové a servisné náklady hradí klient, teda nad rámec mesačných splátok.

Auto na leasing

Naším tipom na záver je zvážiť úplnú autonómiu pri svojom aute a využiť formu spotrebiteľského úveru. Žiadnym prekvapením za túto „slobodu“ nie sú vyššie úrokové sadzby a celkové preplatenie hodnoty auta – dobu splácania nepredlžujte na viac ako 5 rokov (len pri niektorých nových autách), auto je už považované za staré a vám narastajú náklady za servis a inú údržbu. Tradične alebo moderne? Rozhodnúť sa musíte sami


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.