( Vrtulniky.sk,  2)

Nácvik hasenia lesného požiaru vrtuľníkom UTair Mi-171Účinnejšie hasenie lesných požiarov na Slovensku pomocou vrtuľníkov Mi-171 ponúka spoločnosť UTair-Europe s hlavným pracoviskom na medzinárodnom letisku v Piešťanoch. Ako pre portál Vrtuľníky.sk uviedol Ľubomír Kuvíček zo spoločnosti UTair, „vrtuľník Mi-171 je podstatne výkonnejší než Mi-8. Mi-171 (Mi-8AMT) používa na hasenie vaky s objemom 3405 litrov vody a s možnosťou dávkovania penidla na zvýšenie účinnosti hasenia.“ Pre porovnanie, vrtuľník Mi-8 môže reálne hasiť s približne 2200 litrami vody na jedno naplnenie.

Lesný požiar vo Veľkej Fatre

Spoločnosť UTair sa v roku 2007 významne podieľala napríklad na hasení lesného požiaru pri Ružomberku v lokalite Ľubochnianska dolina. Aj napriek tomu, že požiar vo Veľkej Fatre bol nepomerne menší, než požiar v Slovenskom raji a unikol pozornosti médií, bola rola spoločnosti UTair-Europe na hasení významná. Pri hasení tohoto požiaru nasadila spoločnosť vrtuľník Mi-171. „Tento typ vrtuľníka prevádzkuje na Slovensku len naša spoločnosť. I v tomto roku sme pripravení v prípade potreby nasadiť vrtuľník Mi-171 pri hasení lesných požiarov“, uvádza Ľubomír Kuvíček.
Hasiť lesné požiare vrtuľníkom sú na Slovensku schopné i ďalšie dve súkromné spoločnosti: Air Transport Europe a Techmont Helicopter Company. Obe na tieto práce využívajú helikoptéry Mi-8.

UTair-Europe

Spoločnosť UTair-Europe vlastní povolenie na vykonávanie leteckých prác v SR od roku 2006. Spoločnosť ponúka letecké práce s použitím novej výkonnejšej leteckej techniky, ktorou sú výkonnejšie verzie vrtuľníkov Mi-8AMT (Mi-171), s možnosťou prepravovať bremená a vykonávať stavebnú činnosť s technologickými celkami do hmotnosti až 4 000 kg a do výšok, ktoré v Slovenskej republike nemajú obmedzenia.

Autor: Vrtulniky.sk

Tento príspevok bol vytvorený 6.8.2008 a aktualizovaný 3.7.2020. Pozrite si ďalšie príspevky autora Vrtulniky.sk.


Komentáre

  1. Halon

    ako sa povie bambivak anglicky?

  2. Begi

    Bambi Bucket for helicopter firefighting

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.