( EuroEkonóm.sk,  0)

Dnes nie je povinné zmluvné poistenie len o cene

Pri výbere povinného zmluvného poistenia by nemala byť cena jediným kritériom. S nízkou cenou totiž riskujete, že pri prvej poistnej udalosti budete vy tým, kto ju bude musieť uhradiť. Nakombinujte si poistenie podľa vlastných predstáv.

Cena by nemala rozhodovať pri výbere povinného zmluvného poistenia (PZP), prioritnou by mali byť výhodné podmienky. Môže sa totiž stať, že podpíšete PZP s poisťovňou, ktorá má striktne zadefinované krytie škôd a pri poistnej udalosti od vás vyžaduje náročné a až nereálne dokazovanie. Preplateniu škôd sa poisťovňa dlhodobo vyhýba a vy na to doplácate tým, že ste síce zo začiatku výhodne zaplatili, ale teraz vás to dobieha. Čo však treba vedieť pred výberom PZP a ako si uľahčiť jeho výber?

Viete, ako sa s PZP preukázať?

Čo by ste mali vedieť ohľadom povinného zmluvného poistenia? Od prvého do posledného dňa evidencie vášho motorového vozidla ste povinní zabezpečiť si povinné zmluvné poistenie. Kedysi ste na preukázanie PZP potrebovali bielu a zelenú kartu. Kým biela vám slúžila na preukázanie sa na území Slovenska, zelenú kartu ste potrebovali na vyznačených krajinách v zahraničí. Od uplynulého roka došlo však k zmene a novelou sa zrušilo vydávanie bielych kariet. Vám tak viac stačí len zelená karta aj na Slovensku, aj v zahraničí.
A pokiaľ uvažujete o zmene povinného zmluvného poistenia, vypovedať to predošlé môžete najneskôr šesť týždňov pred koncom poistného obdobia.

Výpočet ovplyvňuje viacero faktorov

Cena povinného zmluvného poistenia motorového vozidla sa odvíja od viacerých faktorov. Rozhodujúce sú najmä informácie o vozidle, majiteľovi a špecifické údaje. Pri výpočte sú tak smerodajné aj technické parametre motorového vozidla, no rozhodujúci je aj vek držiteľa. Cena sa môže líšiť aj podľa toho, či ide o fyzickú alebo právnickú osobu a obdobie bez poistnej udalosti taktiež vplýva na výpočet konečnej ceny. V rámci špecifických údajov hovoríme napríklad o zdravotnom postihnutí alebo rôznych zľavách a bonusoch.

Viete, na čo PZP slúži?

Povinné zmluvné poistenie je poistenie dané zákonom, ktoré má slúžiť na krytie škôd spôsobených vedením motorového vozidla. Celé znenie Zákona o povinnom zmluvnom poistení č. 381/2001 Z. z. si môžete prečítať na portáli Epi.sk. Pri výbere zvážte, aký rozsah poistného krytia je pre vás postačujúci a nakombinujte si také poistenie, ktoré vám bude vyhovovať a reálne vás počas celého poistného obdobia aj ochráni.

Uľahčite si výber

Pokiaľ uvažujete o prieskume trhu a hľadáte najvhodnejšieho kandidáta na uzavretie PZP, určite navštívte portál Hyperfinancie.sk, na ktorom sú vám prehľadne priblížené ponuky a s nimi späté všetky potrebné informácie. Pomocou online porovnávača a kalkulačky si určite nájdete lacné a zároveň aj výhodné povinné zmluvné poistenie. Navyše ho môžete uzavrieť rýchlo a jednoducho z pohodlia vášho domova priamo online.

Pred podpísaním povinného zmluvného poistenia sa zamyslite, akým rizikám sa chcete vyvarovať a za akých podmienok toto poistenie chcete uzavrieť. Nepodpisujte PZP, ak nie ste dostatočne oboznámení a pokiaľ nemáte čas na vyhľadávanie a porovnávanie ponúk, uľahčite si to tým, že to urobia iní za vás.

Autor: EuroEkonóm.sk

Tento príspevok bol vytvorený 14.1.2020. Pozrite si ďalšie príspevky autora EuroEkonóm.sk.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.